Változások a kötelező gépjármű-biztosítások piacán: gyorsabban hozzájuthatnak a pénzükhöz a kárvallottak

Változások a kötelező gépjármű-biztosítások piacán: gyorsabban hozzájuthatnak a pénzükhöz a kárvallottak

Referenciaárat terveznek a szervizdíjakhoz, hogy elejét vegyék a visszaéléseknek

Fotó: Haáz Vince

Megkönnyíti a kárrendezést a City Insurance biztosítótársaság fizetésképtelenné nyilvánítása nyomán a kormány által szerdán elfogadott sürgősségi rendelet. Birtalan József, a Biztosítási Felügyelet (ASF) vezetőtanácsának tagja a Krónikának elmondta, további módosításokkal tervezik rendezni a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások piacát.

Bíró Blanka

2021. szeptember 23., 12:052021. szeptember 23., 12:05

2021. szeptember 23., 15:432021. szeptember 23., 15:43

Sürgősségi rendelettel módosította szerdai ülésén a kormány a Biztosítási Garanciaalapról (FGA) szóló törvényt. Erre a City Insurance biztosítótársaság fizetésképtelenné nyilvánítása miatt volt szükség – jelentette be a Florin Cîţu. A miniszterelnök a kormányülés utáni sajtótájékoztatóján elmondta:

a módosítások célja az, hogy a kárrendezésre számító személyek kapják meg a pénzüket.

A módosítás előtt a törvény úgy rendelkezett, hogy a garanciaalap a csőd kimondása utáni hatvan napon túl kezdhet fizetni a kárvallottaknak, viszont a tapasztalatok szerint a csődeljárás hat-kilenc hónapig is elhúzódhat. A módosítás lehetőséget teremt arra, hogy a csődeljárás elindítása után a garanciaalap már átvegye, leellenőrizze a kárigényléseket, és elkezdje a kifizetéseket, anélkül hogy hónapokat kellene várni, amíg kimondják a csődöt. Birtalan József, a Biztosítási Felügyelet (ASF) vezetőtanácsának tagja a Krónika megkeresésére elmondta:

a módosítás megkönnyíti a kárrendezést, a kifizetéseket időben közelebb hozza a héten elindított csődeljáráshoz, így a piacon nem keletkezik akkora feszültség.

korábban írtuk

City Insurance-ügy: több lehetőségük van a biztosítottaknak, aggodalomra nincs ok a Krónikának nyilatkozó szakember szerint
City Insurance-ügy: több lehetőségük van a biztosítottaknak, aggodalomra nincs ok a Krónikának nyilatkozó szakember szerint

Legkésőbb hétfőn elindítják a csődeljárást a City Insurance ellen, miután pénteken a Biztosítási Felügyelet (ASF) megvonta a bajba jutott biztosítótársaság működési engedélyét. 

Referenciaárat terveznek a szervizdíjakhoz

Birtalan József kérdésünkre egyúttal arról is beszámolt, hogy a továbbiakban módosítanák a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) szabályozását is, többek között azt tervezik, hogy a gépkocsiszerelő műhelyeknek is meghatároznak egy referenciaárat. Mint mondta, jelenleg zajlanak az egyeztetések, a Versenytanáccsal közösen készítik elő a módosítást, kidolgozzák a referenciaárak listáját.

Idézet
A referenciaárat egy szakcég viszonylag gyorsan ki tudja számolni, záros határidőn belül el lehet fogadni a módosítást, ami tulajdonképpen annyit jelent, hogy lesz egy támpont, ha valaki bemegy egy gépkocsiszerelő műhelybe, és megkapja az árajánlatot, lesz viszonyítási alapja”

– magyarázta a szakember. Ez egyébként nem kötelező érvényű, tehát nem szabnak felső határt a szervizeknek, viszont a biztosítótársaságok hivatkozhatnak arra, hogy nem számolnak el a referenciaárat sokszorosan meghaladó számlákat. Ilyen esetben a kárvallottnak jogában áll bírósághoz fordulni, ám a referenciaárra hivatkozva a biztosítótársaságok könnyebben meg tudják védeni az álláspontjukat az igazságszolgáltatás előtt.

„A tervezett módosítás a vadhajtások visszavágásáról szól, hiszen jelenleg sokan nem becsületes munkából, hanem abból próbálnak meggazdagodni, hogy felülárazzák a javításokat” – osztotta meg velünk a tapasztalatokat Birtalan József. Rámutatott: jelenleg hatalmas a szórás a szervizórabérek terén, az árak indulnak egy szintről, és annak a tízszeresét is kiszámlázzák, ez pedig lehetőséget nyújt a visszaélésekre. „Mindez azért jelent gondot, mert a biztosítótársaságok fizetnek, a túlárazás megterheli a költségvetésüket, késnek a kárrendezések.

Idézet
Ha történik egy baleset a kárvallottnak joga van arra, hogy a megrongálódott gépkocsiját elszállíttassa, az autó bekerül egy szervizbe, például egy márkaképviselethez, ahol saját órabéren és alkatrészárakkal számolva, megjavítják. Erre az időre egy hasonló márkájú gépkocsit kell bérbe adni a károsultnak. Ezeket a költségeket mind a biztosítótársaság fizeti”

– ecsetelte Birtalan.

Hozzátette: az alkatrészárak is változnak márkától, eredetiségtől függően, de ezek nagy vonalakban összemérhetők, viszont az órabérben „ég és föld” különbségek vannak, már arra is volt példa, hogy egy szerviz 400 eurós órabért számlázott ki, ami nem reális és megfizethetetlen.

Az autóbérlésnél a szakember elmondása szerint szintén előfordulnak túlkapások, hiszen bár mindenki tudja, hogy a piacon napi 100–120 euróért már egy nagyon jó gépkocsit lehet bérelni, mégis előfordult, hogy napi 1500 eurós bérleti díjat számláztak ki a biztosítótársaságnak. „Ezekkel a módozatokkal valóban megkárosítják a biztosítókat, ennek a visszaszorításában segít a referenciaár, ami támpontot nyújt a tálszámlázás esetén” – összegezte Birtalan József.

Ódzkodnak a társaságok

Arra a kérdésünkre, hogy milyen következményekkel járhat az, hogy nem elég a City Insurance csődje, az Uniqa Biztosítótársaság is jelezte, lemondana az kgfb-kötvények forgalmazásáról, a szakember elmondta, a biztosítási piacot folyamatos mozgás jellemzi. Így például a Biztosítási Felügyeletnél máris több cég jelezte, hogy hajlandó növelni a részesedését, miután a piacvezető City Insurance biztosítónak megvonták a működési engedélyét.

Idézet
A biztosítók valóban ódzkodnak a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítástól, hiszen ez egy kockázatos termék. Erre a megoldás az állami tulajdonú biztosítócég létrehozása lenne, aminek az lenne a feladata, hogy a piaci mozgásokat kiegyenlítse”

– mutatott rá az illetékes hatóság vezetőtanácsának tagja. Felidézte, az erre vonatkozó törvényt már 2017-ben megszavazták, ám az állami biztosító nem alakult meg, bár zajlanak róla az egyeztetések.

„Két állami tulajdonú bank van, az EximBank és a CEC Bank, ezek közül valamelyik hozhatna létre biztosítót. Az EximBanknak van is egy biztosító cége, de az elsősorban munkálatokra bocsát ki jótállási garanciát, nincs benne a gépkocsi-biztosítás a portfóliójában” – fejtette ki Birtalan. Hozzáfűzte azonban, hogy egy biztosítótársaságot sem lehet kötelezni, hogy olyan terméket forgalmazzon, amit nem akar, eddig is előfordult, hogy valamelyik típust egyszerűen nem ajánlották.

„Az ügyfelek általában brókertől vásárolnak, aki a biztosítótársaságoktól kér árajánlatokat. Előfordul, hogy valamelyik nem küld ajánlatot kgfb-re, mert nem érdekelt annak a forgalmazásában.

Idézet
A gond az, hogy az országban mindössze nyolc biztosítótársaság ajánl kgfb-kötvényt, ha lenne 80–100, egészen más lenne a helyzet”

– véli Birtalan József. Meglátása szerint az segíthet majd a piaci részesedések újraosztásában, ha a kormány elfogadja a közvetlen elszámolás lehetőségét biztosító sürgősségi rendeletet, és akkor mindenki a saját biztosítójával rendezheti a kárt. Ebben az esetben 10–20 százalékos felárért nagyobb biztonságot kap az ügyfél. „Mindenkinek a saját biztosítójával van bizalmi viszonya, hiszen az egészségügyi biztosítás esetén is mindenki körültekintően kiválasztja, hogy olyan céggel kössön szerződést, amely baj esetén tényleg mellé áll” – fogalmazott Birtalan József.

Sikkasztás, pénzmosás, hamisítás miatt indult vizsgálat a City Insurance ellen

A legfőbb ügyészség utasítására dokumentumokat keres csütörtökön a bukaresti gazdasági rendőrség a City Insurance irodáiban, miután büntetőügyi kivizsgálás indult a Pénzügyi Felügyelet (ASF) feljelentése nyomán. A legfőbb ügyészség képviselői szerint nem házkutatásról van szó, a rendőrök végrehajtanak egy, a dokumentumok elvitelére vonatkozó parancsot.
A hatóságok sikkasztás, pénzmosás, hamisítás és hivatali visszaélés ügyében nyomoznak „egy biztosító-viszontbiztosító társaság tevékenységével kapcsolatban” – tájékoztatta a rendőrség az Agerpres hírügynökséget.  A biztosítótársasággal kapcsolatban egy másik büntetőügyi kivizsgálás is folyik: a City Insurance feljelentése nyomán a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) szervezett bűnözői csoport létrehozása, banki csalás, sikkasztás, számítógépes csalás és hamisítás miatt kezdett néhány hónappal ezelőtt nyomozásba. Információk szerint a nyomozás a vállalat egyes jelenlegi és volt alkalmazottait érinti.
Mint ismeretes, a Pénzügyi Felügyelet szeptember 17-én döntött a City Insurance működési engedélyének visszavonásáról, és csődeljárás megindítását kérte a társasággal szemben. 2014 és 2021 között az ASF több szankciót is kiszabott a biztosítóra és a vállalat vezetőségére: összesen 18 736 666 lej bírságot rótt ki, illetve 16 500 000 eurós tőkeemelést kért, amit a társaság nem hajtott végre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 10., szerda

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek

Rögtön az elején akadályokba ütközik a Nagyvárad és Arad között tervezett gyorsforgalmi út építése: óvás miatt felfüggesztik az egyik szakasz megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást.

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek
2024. április 09., kedd

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél

A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél
2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét