Referenciaárat terveznek a szervizdíjakhoz, hogy elejét vegyék a visszaéléseknek
Fotó: Haáz Vince
Megkönnyíti a kárrendezést a City Insurance biztosítótársaság fizetésképtelenné nyilvánítása nyomán a kormány által szerdán elfogadott sürgősségi rendelet. Birtalan József, a Biztosítási Felügyelet (ASF) vezetőtanácsának tagja a Krónikának elmondta, további módosításokkal tervezik rendezni a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások piacát.
2021. szeptember 23., 12:052021. szeptember 23., 12:05
2021. szeptember 23., 15:432021. szeptember 23., 15:43
Sürgősségi rendelettel módosította szerdai ülésén a kormány a Biztosítási Garanciaalapról (FGA) szóló törvényt. Erre a City Insurance biztosítótársaság fizetésképtelenné nyilvánítása miatt volt szükség – jelentette be a Florin Cîţu. A miniszterelnök a kormányülés utáni sajtótájékoztatóján elmondta:
A módosítás előtt a törvény úgy rendelkezett, hogy a garanciaalap a csőd kimondása utáni hatvan napon túl kezdhet fizetni a kárvallottaknak, viszont a tapasztalatok szerint a csődeljárás hat-kilenc hónapig is elhúzódhat. A módosítás lehetőséget teremt arra, hogy a csődeljárás elindítása után a garanciaalap már átvegye, leellenőrizze a kárigényléseket, és elkezdje a kifizetéseket, anélkül hogy hónapokat kellene várni, amíg kimondják a csődöt. Birtalan József, a Biztosítási Felügyelet (ASF) vezetőtanácsának tagja a Krónika megkeresésére elmondta:
Legkésőbb hétfőn elindítják a csődeljárást a City Insurance ellen, miután pénteken a Biztosítási Felügyelet (ASF) megvonta a bajba jutott biztosítótársaság működési engedélyét.
Birtalan József kérdésünkre egyúttal arról is beszámolt, hogy a továbbiakban módosítanák a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) szabályozását is, többek között azt tervezik, hogy a gépkocsiszerelő műhelyeknek is meghatároznak egy referenciaárat. Mint mondta, jelenleg zajlanak az egyeztetések, a Versenytanáccsal közösen készítik elő a módosítást, kidolgozzák a referenciaárak listáját.
– magyarázta a szakember. Ez egyébként nem kötelező érvényű, tehát nem szabnak felső határt a szervizeknek, viszont a biztosítótársaságok hivatkozhatnak arra, hogy nem számolnak el a referenciaárat sokszorosan meghaladó számlákat. Ilyen esetben a kárvallottnak jogában áll bírósághoz fordulni, ám a referenciaárra hivatkozva a biztosítótársaságok könnyebben meg tudják védeni az álláspontjukat az igazságszolgáltatás előtt.
„A tervezett módosítás a vadhajtások visszavágásáról szól, hiszen jelenleg sokan nem becsületes munkából, hanem abból próbálnak meggazdagodni, hogy felülárazzák a javításokat” – osztotta meg velünk a tapasztalatokat Birtalan József. Rámutatott: jelenleg hatalmas a szórás a szervizórabérek terén, az árak indulnak egy szintről, és annak a tízszeresét is kiszámlázzák, ez pedig lehetőséget nyújt a visszaélésekre. „Mindez azért jelent gondot, mert a biztosítótársaságok fizetnek, a túlárazás megterheli a költségvetésüket, késnek a kárrendezések.
– ecsetelte Birtalan.
Hozzátette: az alkatrészárak is változnak márkától, eredetiségtől függően, de ezek nagy vonalakban összemérhetők, viszont az órabérben „ég és föld” különbségek vannak, már arra is volt példa, hogy egy szerviz 400 eurós órabért számlázott ki, ami nem reális és megfizethetetlen.
Az autóbérlésnél a szakember elmondása szerint szintén előfordulnak túlkapások, hiszen bár mindenki tudja, hogy a piacon napi 100–120 euróért már egy nagyon jó gépkocsit lehet bérelni, mégis előfordult, hogy napi 1500 eurós bérleti díjat számláztak ki a biztosítótársaságnak. „Ezekkel a módozatokkal valóban megkárosítják a biztosítókat, ennek a visszaszorításában segít a referenciaár, ami támpontot nyújt a tálszámlázás esetén” – összegezte Birtalan József.
Arra a kérdésünkre, hogy milyen következményekkel járhat az, hogy nem elég a City Insurance csődje, az Uniqa Biztosítótársaság is jelezte, lemondana az kgfb-kötvények forgalmazásáról, a szakember elmondta, a biztosítási piacot folyamatos mozgás jellemzi. Így például a Biztosítási Felügyeletnél máris több cég jelezte, hogy hajlandó növelni a részesedését, miután a piacvezető City Insurance biztosítónak megvonták a működési engedélyét.
– mutatott rá az illetékes hatóság vezetőtanácsának tagja. Felidézte, az erre vonatkozó törvényt már 2017-ben megszavazták, ám az állami biztosító nem alakult meg, bár zajlanak róla az egyeztetések.
„Két állami tulajdonú bank van, az EximBank és a CEC Bank, ezek közül valamelyik hozhatna létre biztosítót. Az EximBanknak van is egy biztosító cége, de az elsősorban munkálatokra bocsát ki jótállási garanciát, nincs benne a gépkocsi-biztosítás a portfóliójában” – fejtette ki Birtalan. Hozzáfűzte azonban, hogy egy biztosítótársaságot sem lehet kötelezni, hogy olyan terméket forgalmazzon, amit nem akar, eddig is előfordult, hogy valamelyik típust egyszerűen nem ajánlották.
„Az ügyfelek általában brókertől vásárolnak, aki a biztosítótársaságoktól kér árajánlatokat. Előfordul, hogy valamelyik nem küld ajánlatot kgfb-re, mert nem érdekelt annak a forgalmazásában.
– véli Birtalan József. Meglátása szerint az segíthet majd a piaci részesedések újraosztásában, ha a kormány elfogadja a közvetlen elszámolás lehetőségét biztosító sürgősségi rendeletet, és akkor mindenki a saját biztosítójával rendezheti a kárt. Ebben az esetben 10–20 százalékos felárért nagyobb biztonságot kap az ügyfél. „Mindenkinek a saját biztosítójával van bizalmi viszonya, hiszen az egészségügyi biztosítás esetén is mindenki körültekintően kiválasztja, hogy olyan céggel kössön szerződést, amely baj esetén tényleg mellé áll” – fogalmazott Birtalan József.
Sikkasztás, pénzmosás, hamisítás miatt indult vizsgálat a City Insurance ellen
A legfőbb ügyészség utasítására dokumentumokat keres csütörtökön a bukaresti gazdasági rendőrség a City Insurance irodáiban, miután büntetőügyi kivizsgálás indult a Pénzügyi Felügyelet (ASF) feljelentése nyomán. A legfőbb ügyészség képviselői szerint nem házkutatásról van szó, a rendőrök végrehajtanak egy, a dokumentumok elvitelére vonatkozó parancsot.
A hatóságok sikkasztás, pénzmosás, hamisítás és hivatali visszaélés ügyében nyomoznak „egy biztosító-viszontbiztosító társaság tevékenységével kapcsolatban” – tájékoztatta a rendőrség az Agerpres hírügynökséget. A biztosítótársasággal kapcsolatban egy másik büntetőügyi kivizsgálás is folyik: a City Insurance feljelentése nyomán a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) szervezett bűnözői csoport létrehozása, banki csalás, sikkasztás, számítógépes csalás és hamisítás miatt kezdett néhány hónappal ezelőtt nyomozásba. Információk szerint a nyomozás a vállalat egyes jelenlegi és volt alkalmazottait érinti.
Mint ismeretes, a Pénzügyi Felügyelet szeptember 17-én döntött a City Insurance működési engedélyének visszavonásáról, és csődeljárás megindítását kérte a társasággal szemben. 2014 és 2021 között az ASF több szankciót is kiszabott a biztosítóra és a vállalat vezetőségére: összesen 18 736 666 lej bírságot rótt ki, illetve 16 500 000 eurós tőkeemelést kért, amit a társaság nem hajtott végre.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!