City Insurance-ügy: több lehetőségük van a biztosítottaknak, aggodalomra nincs ok a Krónikának nyilatkozó szakember szerint

City Insurance-ügy: több lehetőségük van a biztosítottaknak, aggodalomra nincs ok a Krónikának nyilatkozó szakember szerint

Merre tovább? Megvonták a kötelező gépjárműbiztosítások terén legaktívabb biztosító engedélyét

Fotó: Kozán István

Legkésőbb hétfőn elindítják a csődeljárást a City Insurance ellen, miután pénteken a Biztosítási Felügyelet (ASF) megvonta a bajba jutott biztosítótársaság működési engedélyét. Ezt követően a Biztosítási Garanciaalap (FGA) átveszi a City Insurance dossziéit, és megfelelő ütemben elkezdődik a kárrendezés. Az ASF igazgatótanácsi tagja a Krónikának úgy nyilatkozott, az ügyfeleknek nincs okuk aggodalomra.

Bíró Blanka

2021. szeptember 20., 09:492021. szeptember 20., 09:49

2021. szeptember 20., 11:092021. szeptember 20., 11:09

Megvonta a Biztosítási Felügyelet (ASF) a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) piacán vezetőnek számító City Insurance biztosítótársaság működési engedélyét, a csütörtöki éjszakába nyúló ülésen megállapították a fizetésképtelenséget. Birtalan József, a testület igazgatótanácsának tagja a Krónika megkeresésére elmondta, a következő lépés, hogy legkésőbb hétfőn a törvényszéken elindítják a csőd­eljárást, majd az következik, hogy a Biztosítási Garanciaalap (FGA) átveszi a City Insurance dossziéit, és megfelelő ütemben elkezdődik a kárrendezés.

A szakértő szerint a garanciaalap feltőkésítették, a következő két évben mindenféle különlegesebb intézkedés nélkül el tudja látni a feladatát, és közben tovább tőkésítik.

Erre különben elkészült egy terv, a garanciaalap területi irodákat is nyit majd, hogy könnyebb legyen az ügyintézés a biztosítottaknak, ettől azt remélik, hogy javulni fog a folyamat. „Valószínűleg ilyen módon a biztosítottak és a javításokat végző szervizek hamarabb hozzájutnak a pénzükhöz, mint a City Insurance biztosítótól” – bizakodik Birtalan József.

Felidézte, az elmúlt időszakban a gépkocsijavító műhelyek már egyre nehezebben vállalták a City Insurance által fedezett munkálatokat (számos szerviz ugyanakkor el is utasította a cég ügyfeleit), mert tartottak attól, hogy nagy késéssel kapják meg annak az ellenértékét. „Joguk van megválasztani, kivel dolgoznak, milyen biztosításra végzik el a munkát, ebbe nincs beleszólás” – mutatott rá ugyanakkor az ASF igazgatótanácsának tagja.

Elkerülhetetlen volt a csőd

„A Biztosítási Felügyelet lépéskényszerbe került, hiszen a City Insurance nem volt képes úgy gazdálkodni, hogy ellássa a feladatait” – indokolta a működési engedély megvonását Birtalan. Mint mondta,

a biztosítótársaság alulárazott kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kötvényeket árult, ezt mindenki látta, de nem volt mód arra, hogy ebbe beleszóljanak.

„A felügyelet folyamatosan közli a referenciaárakat, a piaci szereplők többsége ehhez igazodott, ám a City erre nem volt hajlandó, arra hajtott, hogy minél nagyobb piaci részesedést szerezzen. Ez a stratégia bevált volna, ha sikerül megállapodnia a potenciális befektetővel, akivel utolsó percig leveleztek, ám a törvény határidőt szabott arra, hogy feltőkésítsék a céget, és ez nem történt meg időben” – részletezte az ASF vezetőtanácsának tagja.

Hozzáfűzte: a City Insurance rögtön kifizetendő, tehát bíróság által megítélt kifizetési kötelezettségeinek összege háromszor-négyszer meghaladta a rendelkezésére álló pénzt, semmi más anyagi forrása nincs, sem többletbevétele, sem kölcsönre lehetősége, ezért nem volt más út, mint kimondani a fizetésképtelenséget.

korábban írtuk

Fizetésképtelenné vált a legnagyobb romániai biztosítótársaság
Fizetésképtelenné vált a legnagyobb romániai biztosítótársaság

Romániában a pénzügyi felügyelet bevonta a legnagyobb biztosítótársaság, a City Insurance működési engedélyét, miután a vállalat nem tett eleget a hatósági tőkeemelési kéréseknek – adta hírül szombaton a román közszolgálati rádió.

Sürgetnék a folyamatot

A napokban valószínű, hogy a kormány elfogad egy sürgősségi rendeletet, amely módosítja a kárrendezési folyamatot csőd esetén – vetítette előre Birtalan József. Hangsúlyozta: ez sokat segítene a polgároknak.

„Jelenleg a törvény úgy rendelkezik, hogy a garanciaalap a csőd kimondása utáni hatvan napon túl kezd fizetni, viszont a tapasztalatok szerint a csődeljárás hat-kilenc hónapig is elhúzódik. Azt szeretnénk, ha a garanciaalap a csődeljárás elindítása után egy hónap alatt vegye át és nézze át az ügyiratokat, és utána rögtön kezdjen fizetni, ne kelljen hónapokat várni, amíg kimondják a csődöt, hiszen ez zavart keltene a piacon” – magyarázta a szakember.

Közölte: ezt a tervezetet már néhány hete elindították, és Florin Cîțu miniszterelnök is beszélt arról, hogy hamarosan napirendre tűzik az elfogadását.

„Ez gyakorlatilag könnyíti a kárrendezést, a kifizetéseket sokkal közelebb hozza időben a most elindított csődeljáráshoz, és a piacon nem keletkezik feszültség” – hangsúlyozta Birtalan József.

Galéria

Fotó: 123RF

Mit tehet a biztosított?

„Aki úgy gondolja, felmondhatja a biztosítását a City Insurance cégnél, akkor visszakapja időarányosan a megmaradt pénzösszeget, és megkötheti a kötelező gépjármű-biztosítást más társaságnál” – válaszolta Birtalan József, amikor arról kérdeztük, mint tanácsol azoknak a polgároknak, akiknek a bajba jutott biztosítónál van szerződésük.

Meglátása szerint az is egy járható út, hogy az ügyfelek megtartják a kötvényt, hiszen a kárrendezést átveszi a garanciaalap.

Másrészt onnantól, hogy kimondják a csődöt, rá kilencven napra ezek a biztosítások automatikusan megszűnnek. „Mivel a csődeljárás általában 6–9 hónapig húzódik, és a kötvények többsége hat hónapos, ezek maguktól megszűnnek, és már egy másik társaságnál kötik újra. Sajnos az RCA piacán az elsődleges szempont az ár, senki nem magának köti a kötelező gépjármű-biztosítást, ezért senkit nem érdekel annak a minősége, hiszen az kell boldoguljon majd vele, akinek szüksége lesz rá, tehát az áldozat” – magyarázta Birtalan József.

A szakember abban bízik, hogy a kormány előbb-utóbb elfogadja a közvetlen elszámolás lehetőségét biztosító sürgősségi rendeletet, és akkor 10–20 százalékos felárért nagyobb biztonságot kap a biztosított, hiszen közvetlen érdeke fűződik majd ahhoz, hogy kivel köt szerződést, a saját biztosítójával bizalmi viszonya van. Utána a két biztosítótársaságnak van elég jogásza, hogy egymás között rendezzék a pénzügyeket.

Frissítés

Hétfőtől a Biztosítási Garanciaalaphoz (FGA) fordulhatnak kárrendezési igényükkel a fizetésképtelennek nyilvánított City Insurance biztosítótársaság ügyfelei. A testület hétfői közleményében leszögezi, tudomásul vette, hogy a Pénzügyi Felügyelet (ASF) megvonta a City Insurance Rt. működési engedélyét, fizetésképtelenné nyilvánította a biztosítót, és elindította az eljárást, amelynek alapján kéri a bíróságtól a csőd megállapítását. Így a biztosítótársaság ügyfelei hétfőtől a Biztosítási Garanciaalaphoz nyújthatják be kárrendezési igényüket.
Mint ismeretes, az ASF azt követően döntött pénteken a City Insurance működési engedélyének megvonása mellett, hogy a biztosító nem tett eleget a tőkeemelési kéréseknek. Az 1998-ban alapított, bukaresti székhelyű City Insurance Rt. 17 százalékos részesedéssel rendelkezik a romániai biztosítási piacon. 

korábban írtuk

Bajban a legnagyobb romániai biztosító, egy esetleges csőd nyomán drágulhat a gépjármű-felelősségbiztosítás
Bajban a legnagyobb romániai biztosító, egy esetleges csőd nyomán drágulhat a gépjármű-felelősségbiztosítás

Csődközelbe került a június óta hatósági felügyelet alá vont legnagyobb romániai biztosító, a City Insurance, miután a holland I3CP Holding BV kisebbségi tulajdonos nem fizette ki a remélt 150 millió eurót a román hatóságok által elvárt tőkeemeléshez.

A drágulás elkerülhetetlen

„Készült elemzés arról, hogy milyen következményei lesznek a piacon a City Insurance csődjének, ám nehéz meghatározni, hogy kategóriánként miként alakulnak az árak” – mondja eközben Birtalan József.

Kérdésünkre kifejtette: a különböző korú gépkocsivezetők, különböző korú és hengerűrtartalmú gépkocsik esetében változik a kgfb ára, sőt ezt annak a kifutási ideje és a bonus-malus rendszer is befolyásolja. Ilyen körülmények között pedig nehéz összemérni a díjszabásokat, és bonyolult előrevetíteni a cégek üzletpolitikáját, hiszen teljes szabadsággal rendelkeznek az ármeghatározásban.

Idézet
Az biztos, hogy néhány biztosító már emelte az árakat, amióta felröppent a hír a City Insurance megrendült helyzetéről”

– mutatott rá a szakértő, aki átlagosan 10 százalékos áremelkedésre számít, ám ez a csődeljárástól függetlenül napirenden lett volna.

„A szervizek villanyárammal dolgoznak, földgázt használnak, ezek drágultak, a minimálbér több ízben is emelkedett. Ráadásul az elmúlt években javult a gépkocsipark minősége, nőttek az elvárások. Lehet hogy egy régi Dacia sárvédőcseréje 120 lejbe került, ám ez egy másodkézből vett nyugati autó esetében is sokkal drágább. A biztosítás árát a cégek egy átlagkárértékből számolják ki, valamilyen szintű áremelkedésre számítani lehet” – húzta alá a szakértő.

korábban írtuk

Hatósági felügyelet alá vonták a kötelező gépjármű-biztosítás romániai piacán vezető City Insurance-t
Hatósági felügyelet alá vonták a kötelező gépjármű-biztosítás romániai piacán vezető City Insurance-t

A pénzügyi felügyeleti hatóság meghatározott időre a biztosítottak állami garanciaalapjának felügyelete alá vonta a gépjárműbiztosítás piacán vezetőnek számító City Insurance céget, amelynek üzleti tervet kell bemutatnia arról, hogy képes finanszírozni további működését és eleget tenni a kártérí

Létezik védőháló

„Románia viszonylag jó helyzetben van, hiszen nem létezik minden országban garanciaalap, amely védőhálót jelent a biztosítótársaságoknak és biztosítottaknak egyaránt” – irányította rá ugyanakkor a figyelmünket az ASF igazgatótanácsának tagja.

Mint magyarázta, ez a rendszer az országban már évek óta működik, és az Astra és a Carpatica biztosítók csődje után már tapasztalat is van arra, miként kell ezt levezényelni.

„A garanciaalap nem közpénzből működik, a biztosítótársaságoknak van egy éves hozzájárulásuk, ha a Biztosítási Felügyelet szükségesnek tartja, különleges hozzájárulás is kivethető, de a garanciaalap kölcsönt vehet fel, hosszú távú kötvényeket bocsáthat ki. A következő két-két és fél évben el tudja látni a feladatát anélkül, hogy drasztikus eszközöket kellene alkalmazni” – véli Birtalan József. Szerinte a legutóbbi csődök tapasztalata azt mutatja, hogy két-három hónapig tart az árak növekedése, utána stabilizálódik a piac, ám ez attól is függ, hogy a különböző biztosítótársaságok milyen üzletpolitikát folytatnak, mekkora piaci részesedést szeretnének megszerezni.

Erről már tárgyaltak, és a biztosítók egy része kifejezte a szándékát, hogy növelni szeretné a részesedését, ám olyanok is vannak, amelyek nem.

„A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás kockázatos műfaj, sokszor évekig elhúzódhat a kártérítési folyamat, hiszen nem mindig csak gépkocsijavításról szól. Ha áldozatok, személyi sérülések vannak, 15–20 évig is fizet a biztosító legtöbb 1,2 millió euróig. Ezért sok biztosítótársaság óvakodik tőle. Világosan látszik, hogy a fejlett piacokon, ahol több tucat biztosító kínálja ezt a terméket, mindegyik igyekszik a részesedését 7–13 százalék között tartani, ennyit tartanak egészségesnek. A Romániában nyugati tőkével működő biztosítók is hozzávetőleg ezt az arányt célozzák meg, tehát valószínűsíthető, hogy a többség nem megy 15 százalék fölé” – részletezte Birtalan József.

Úgy látja ugyanakkor, gondot jelent az, hogy becsléseik szerint a másik szintén elég gyenge lábakon álló biztosítótársaság, az Euroins fogja átvenni a City Insurance portfóliójának jelentős részét, de próbálják ezt a helyzetet kezelni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 12., péntek

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között

Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között
2024. április 11., csütörtök

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot

Egy vállalkozás kész beperelni a Környezetvédelmi Alapot, amiért a román állam nem fizet a cégeknek a napelemes áramtermelő rendszerek háztartási telepítését ösztönző Zöldház programban.

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot
2024. április 11., csütörtök

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel

Az uniós forrásokból történő beruházások továbbra is „első számú prioritást” jelentenek, és a kormány kilenc új projektre különít el pénzt az EU helyreállítási alapjából lehívott összegekből – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu.

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel
2024. április 11., csütörtök

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn

Sürgős döntéshozatalra szólította fel a kolozsvári hatóságokat a Pro Infrastruktúra Egyesület, amely érthetetlennek tartja, miért kell immár négy és fél hónapja várni a körgyűrű második szakasza ügyében kiírt versenytárgyalás eredményére.

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn
2024. április 11., csütörtök

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság

Nagyváradon hozza létre negyedik bázisát a HiSky moldovai légitársaság – jelentette be a cég vezérigazgatója csütörtökön.

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság
2024. április 11., csütörtök

ANAF: ha nem ad nyugtát a fodrász, nem kell fizetni – Növelnék az adózási kedvet a szépségiparban

„Kérd a nyugtát a szépségszalonban! Ha a gazdasági szereplő megtagadja, jogosult vagy az ingyenes szolgáltatásra!” – tanácsolja Facebook-oldalán az ANAF, amely átfogó, a szépségiparban tevékenykedőket megcélzó kampányt indított márciusban.

ANAF: ha nem ad nyugtát a fodrász, nem kell fizetni – Növelnék az adózási kedvet a szépségiparban
2024. április 11., csütörtök

Drasztikusan vissza kell fogni a nagy tehergépkocsik és autóbuszok szén-dioxid-kibocsátását

Az Európai Parlament szerdán új, az uniós tagállamok kormányait tömörítő Tanáccsal már egyeztetett intézkedéseket fogadott el az új nehézgépjárművekre vonatkozó szén-dioxid-kibocsátás-csökkentési célok szigorítása érdekében.

Drasztikusan vissza kell fogni a nagy tehergépkocsik és autóbuszok szén-dioxid-kibocsátását
2024. április 11., csütörtök

Csökkent márciusban az infláció, de az árak még mindig jóval magasabbak, mint tavaly

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közölt adatai szerint a februári 7,23 százalékról 6,61 százalékra csökkent márciusban az éves infláció Romániában.

Csökkent márciusban az infláció, de az árak még mindig jóval magasabbak, mint tavaly
2024. április 10., szerda

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek

Rögtön az elején akadályokba ütközik a Nagyvárad és Arad között tervezett gyorsforgalmi út építése: óvás miatt felfüggesztik az egyik szakasz megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást.

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek
2024. április 09., kedd

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél

A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél