Roxana Mînzatu (archív felvétel)
Fotó: Facebook/Roxana Minzatu
Miután a mindenkori román kormányok évekig akadályokat gördítettek a Brassó-Vidombák nemzetközi repülőtér megépítésének útjába, idén első alkalommal a központi költségvetésből is elkülönítettek pénzt a légikikötőre, sőt a napokban Roxana Mînzatu európai alapokért felelős miniszter Zernesten rendezett sajtótájékoztatóján azt nyilatkozta: európai alapokat is lehívnak a repülőtér kivitelezésének finanszírozására.
2019. augusztus 30., 11:552019. augusztus 30., 11:55
2019. augusztus 30., 11:582019. augusztus 30., 11:58
A miniszter szerint nemcsak a hátralevő építkezéseket fedeznék európai uniós forrásokból, hanem a már megépült kifutópálya és a gurulóutak költségeit is elszámolnák.
– jelentette ki Roxana Mînzatu. A nagy infrastrukturális beruházásokat sorjázó operatív program keretében a brassói repülőtér nem szerepel prioritásként, ám mivel az építkezések már előrehaladott szakaszban vannak, el lehet költeni a pénzeket, ellentétben más projektekkel, melyek évek óta még csak a terv stádiumában vannak. A miniszter rámutatott, a légikikötő bekerült az országos közlekedési mestertervbe, ám a finanszírozását a 2020–2030-as ciklusra irányozták elő, most viszont ezt előrehoznák.
„Azt próbáljuk megvalósítani – és ez szerintem sikerülni fog –, hogy hamarabb kérjük a finanszírozást. Hiszen ez a beruházás tulajdonképpen már 2006-ban megkezdődött, a Brassó Megyei Tanács eddig önerőből finanszírozta. Ezért nagyon lassan haladt a megvalósítás, közben eddig soha nem kaptak kormánytámogatást.
– magyarázta a miniszter. Mînzatu abban bízik, hogy további kormánypénzeket is elkülönítenek a repülőtér építésére, hiszen a román kormány jelezte a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak, hogy Brassó megpályázza a 2024-es Ifjúsági Olimpiai Játékok rendezési jogát. Egyébként a jelöltség előkészítése során a kormány vállalta, hogy támogatja a reptér megépítését – emlékeztetett az európai alapokért felelős miniszter.
Amint arról beszámoltunk, a Brassó Megyei Tanács augusztus 21-én aláírta a reptér utastermináljának megépítésére vonatkozó szerződést. A 145,5 millió lej értékű beruházást 12 hónap alatt kell kiviteleznie a nyertes cégcsoportnak, a hatóságok abban bíznak, tartani tudják az ütemtervet, és ennek megfelelően jövő év végére befejeződik az építkezés, és 2021 elején felszállhatnak az első gépek a Brassó-Vidombák nemzetközi légikikötő kifutópályájáról.
Várhatóan jövő nyárra megépül a brassói repülőtér utasterminálja, miután aláírták az erről szóló kivitelezési szerződést. A tervek szerint csúcsforgalom idején egyszerre legalább három, 180 férőhelyes repülő utasait lehet majd zökkenőmentesen kiszolgálni.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!