Roxana Mînzatu (archív felvétel)
Fotó: Facebook/Roxana Minzatu
Miután a mindenkori román kormányok évekig akadályokat gördítettek a Brassó-Vidombák nemzetközi repülőtér megépítésének útjába, idén első alkalommal a központi költségvetésből is elkülönítettek pénzt a légikikötőre, sőt a napokban Roxana Mînzatu európai alapokért felelős miniszter Zernesten rendezett sajtótájékoztatóján azt nyilatkozta: európai alapokat is lehívnak a repülőtér kivitelezésének finanszírozására.
2019. augusztus 30., 11:552019. augusztus 30., 11:55
2019. augusztus 30., 11:582019. augusztus 30., 11:58
A miniszter szerint nemcsak a hátralevő építkezéseket fedeznék európai uniós forrásokból, hanem a már megépült kifutópálya és a gurulóutak költségeit is elszámolnák.
– jelentette ki Roxana Mînzatu. A nagy infrastrukturális beruházásokat sorjázó operatív program keretében a brassói repülőtér nem szerepel prioritásként, ám mivel az építkezések már előrehaladott szakaszban vannak, el lehet költeni a pénzeket, ellentétben más projektekkel, melyek évek óta még csak a terv stádiumában vannak. A miniszter rámutatott, a légikikötő bekerült az országos közlekedési mestertervbe, ám a finanszírozását a 2020–2030-as ciklusra irányozták elő, most viszont ezt előrehoznák.
„Azt próbáljuk megvalósítani – és ez szerintem sikerülni fog –, hogy hamarabb kérjük a finanszírozást. Hiszen ez a beruházás tulajdonképpen már 2006-ban megkezdődött, a Brassó Megyei Tanács eddig önerőből finanszírozta. Ezért nagyon lassan haladt a megvalósítás, közben eddig soha nem kaptak kormánytámogatást.
– magyarázta a miniszter. Mînzatu abban bízik, hogy további kormánypénzeket is elkülönítenek a repülőtér építésére, hiszen a román kormány jelezte a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak, hogy Brassó megpályázza a 2024-es Ifjúsági Olimpiai Játékok rendezési jogát. Egyébként a jelöltség előkészítése során a kormány vállalta, hogy támogatja a reptér megépítését – emlékeztetett az európai alapokért felelős miniszter.
Amint arról beszámoltunk, a Brassó Megyei Tanács augusztus 21-én aláírta a reptér utastermináljának megépítésére vonatkozó szerződést. A 145,5 millió lej értékű beruházást 12 hónap alatt kell kiviteleznie a nyertes cégcsoportnak, a hatóságok abban bíznak, tartani tudják az ütemtervet, és ennek megfelelően jövő év végére befejeződik az építkezés, és 2021 elején felszállhatnak az első gépek a Brassó-Vidombák nemzetközi légikikötő kifutópályájáról.
Várhatóan jövő nyárra megépül a brassói repülőtér utasterminálja, miután aláírták az erről szóló kivitelezési szerződést. A tervek szerint csúcsforgalom idején egyszerre legalább három, 180 férőhelyes repülő utasait lehet majd zökkenőmentesen kiszolgálni.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!