Újra padlóra küldték a turizmust a korlátozások: megsínyli az erdélyi idegenforgalom, hogy teszt kell a magyarországi úthoz

A romániai járványügyi helyzet miatt Covid-19-tesztet kér Magyarország és Görögország •  Fotó: Veres Nándor

A romániai járványügyi helyzet miatt Covid-19-tesztet kér Magyarország és Görögország

Fotó: Veres Nándor

Újabb lemondási időszak kezdődött el a héten a romániai utazási irodáknál, holott már kezdett volna beindulni a jócskán megkésett idény. A tapasztalatok szerint ugyanakkor nemcsak a koronavírusteszt ára jelent gondot, hanem az is lényeges kérdés, hogy meg tud-e lenni időben az eredmény, pláne a Magyarországra készülők esetében, akiknek öt nap alatt két tesztet kell elvégeztetniük.

Bíró Blanka

2020. július 15., 08:222020. július 15., 08:22

A tavaszi teljes leállás után lassan éledező turizmust küldte újra padlóra, hogy több európai ország korlátozza a Romániából történő beutazást – vallják egybehangzóan az ágazatban érintett vállalkozók. „Újra elkezdődött a negatív munka, azt tesszük, amit májusig: próbáljuk átütemezni a lefoglalt utakat, vagy intézzük a lemondásokat” – ábrázolta a pillanatnyi állást kedden délben a Krónika megkeresésére László Endre, a Transilvanian Tourist Service utazási iroda vezetője. Rámutatott, Erdélyből a dél-romániai megyékhez viszonyítva kevesebben készültek Görögországba, de közülük is sokan elálltak az utazástól, amikor bevezették a korlátozásokat.

Magyarország szigora okozza
a nagy kiesést

A magyarországi piac viszont szépen elindult, sokan tervezték oda a nyaralásukat.

Idézet
Most lehúzhatjuk a redőnyt, hiszen sem Magyarországra nem mennek a turisták, sem onnan nem jönnek ide”

– összegezte a turisztikai vállalkozó. Aláhúzta: Görögország „csak” közúti közlekedés esetén, az egyedüliként megnyitott, Kulata és Promakhonász közötti határátkelőnél kéri a negatív koronavírusteszt felmutatását, a légi úton érkezőkön a görög hatóságok végzik el ingyen a tesztet. Magyarországon esetében viszont függetlenül attól, hogy milyen úton – gépkocsival, autóbusszal, repülővel vagy hajóval – akar belépni a turista, a 14 napos karanténkötelezettség kiváltásához fel kell mutatnia a két negatív koronavírustesztet.

Ennek – emelte ki az utazási iroda vezetője – technikai akadályai is vannak, de anyagilag is megterheli az utazókat.

Két negatív koronavírus-tesztet is fel kell mutatnia a karantén elkerüléséhez •  Fotó: Román Határrendészet Galéria

Két negatív koronavírus-tesztet is fel kell mutatnia a karantén elkerüléséhez

Fotó: Román Határrendészet

Egyre többen szembesülnek azzal, hogy nehezen tudják elvégeztetni a koronavírustesztet, sok az igénylés a laboratóriumokban, nem minden esetben készül el határidőre az eredmény.

Magyarországi beutazás esetén további nehezítő körülmény, hogy öt nap alatt két tesztet kell elvégeztetni.

Másrészt a kirándulás költségvetését jelentősen megnövelik a tesztek. Ha egy öttagú család a Balatonnál 200 euróért bérelt egy szálláshelyet, most ki kellene fizetnie 700 eurót a koronavírustesztekre – részletezte László Endre, aki szerint a jelenlegi szituáció patthelyzet, nincsenek opciók, mindössze annyit tudnak tenni, hogy újra halasztják az utazásokat, vagy végleg lemondják azokat. A vállalkozó abban bízik, hogy ennél már nem lesz rosszabb, és a helyzet két hét után javulni fog, valamit még meg lehet menteni a szezonból.  „Addig is maradnak a belföldi utazások, és bízunk benne, hogy az országon belül nem lesznek újabb korlátozások a különböző megyék lezárásával” – összegzett a turisztikai szakember.

Görögországba repülővel egyszerűbb

A jelenlegi körülmények között görögországi utazásra a repülőutat javasolja Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda háromszéki képviselője. Mint keddi megkeresésünkkor hangsúlyozta, ha repülővel érkeznek a turisták, nem kell felmutatniuk a negatív koronavírustesztet. Tapasztalata szerint

azok, akik eddig is repülős utat foglaltak, nem tántorodnak el, nem mondják vissza a nyaralást, hiszen nem kell a tesztekkel bajlódniuk.

Az utazási iroda különben azt tervezi, hogy újabb charterjáratokat indít Görögországba, olyan helyszíneket is elérhetővé tennének, melyek eddig csak gépkocsival, vagy autóbusszal voltak megközelíthetőek. Ezt úgy oldanák meg, hogy a repülőtérről autóbusszal szállítanák a kiszemelt helyszínre a turistákat.

„A számításaink szerint ez a változat olcsóbb lenne, mintha az országban kifizetik a koronavírusteszt árát, ugyanakkor a turista gyorsabban és kényelmesebben eljut a nyaralás helyszínére” – részletezte az elképzeléseket az utazási ügynökség munkatársa. Jelezte: az iroda a napokban hozza nyilvánosságra az új járatokat. Olyan utazásszervező is akad, amely egy elkövetkező utazás esetén felhasználható 75 eurós utalvánnyal kárpótolja a Thászosz szigetére készülőket a koronavírusteszt magas ára miatt.

 

„Ha átjutottunk a határon, Görögországban már minden rendben van” •  Fotó: Pixabay Galéria

„Ha átjutottunk a határon, Görögországban már minden rendben van”

Fotó: Pixabay

Joós Stefan különben éppen Görögországban nyaral a családjával. Mint mondta, valamivel más az idei üdülés, mint a korábbi években, de jó tapasztalatai vannak.

Idézet
Ha átjutottunk a határon, Görögországban már minden rendben van, betartják az óvintézkedéseket, a hangulat jó, pihenésre, kikapcsolódásra, szórakozásra egyaránt alkalmas”

– avatott be a részletekbe Joós Stefan.

Vírusteszt, kérdőív, karantén a Magyarországra tartóknak

Nem tesztelik a magyar hatóságok a sárga vagy vörös jelzésű országokból érkező magyar állampolgárokat a határon, de csak akkor mentesülnek a kéthetes karantén alól, ha a határra érkezés előtt öt nappal, 48 óra különbséggel két negatív, PCR-típusú teszttel rendelkeznek – részletezte a Magyarországon mától életbe lépő, az eddigieknél szigorúbb óvintézkedéseket Müller Cecília országos tiszti főorvos. Az illetékes annak kapcsán nyilatkozott a Magyar Televíziónak, hogy Magyarország a koronavírus-járvány súlyossága szempontjából három – vörös, sárga és zöld – kategóriába sorolja az államokat, és ennek megfelelően korlátozza az onnan érkezők határátlépését.

Mint ismeretes, Románia a sárga kategóriába tartozik.  A szabályokat ismertetve Müller Cecília elmondta,

a sárga vagy vörös jelzésű országokból érkező magyar állampolgárokat a határon nem tesztelik, kérdőívet töltetnek ki velük, feltérképezik utazási előzményüket, valamint megmérik a hőmérsékletüket.

Számukra kötelező a 14 napos házi karantén, amely alól mentesülhet az utazó, ha a határra érkezés előtt öt nappal, 48 óra különbséggel két negatív, PCR-típusú teszttel rendelkezik. A tiszti főorvos elmondta: Magyarországra visszaérve a járási hivatalban az érintettek kérelmezhetik a karantén alóli felmentést, ha ugyanezekkel a feltételekkel elvégeztetik a koronavírusteszteket.

A vasárnap kihirdetett rendelet ugyanakkor különbséget tesz a beutazók között magyar és külföldi állampolgárság szerint. A sárga zónából érkezők között a karanténszabályok szempontjából nincs különbség, viszont

a magas kockázatú országból érkező külföldiek egyáltalán nem léphetnek be Magyarországra.

A külföldön elvégzett tesztekről Müller Cecília elmondta, hogy a magyar hatóságok csak hiteles dokumentumot tudnak elfogadni. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásait figyelembe véve két, az aktuális fertőzöttséget vizsgáló PCR-tesztet fogadnak el. Jelezte egyúttal, hogy azok is beléphetnek az országba, akik hitelt érdemlően tudják igazolni, hogy az elmúlt hat hónapban már átestek a betegségen.

A magyar hatóságok amúgy az országok besorolását hetente felülvizsgálják. Nemcsak az aktuális fertőzöttek számát, hanem az országban uralkodó tendenciákat is nyomon követik. Arra a kérdésre, hogyan érinti a korlátozás a fuvarozókat, a tiszti főorvos közölte, hogy ők is egészségügyi vizsgálaton eshetnek át. A tranzitforgalomról elmondta, a külföldről érkező nem magyar állampolgárok meghatározott útvonalon közlekedhetnek, a kijelölt pihenőhelyeken állhatnak meg, és 24 órán belül kötelesek elhagyni Magyarország területét.

Újabb korlátozások mától a Görögországba való belépéskor

A görög hatóságok bejelentették, hogy a július 14-én kitöltött valamennyi formanyomtatványhoz tartozó QR-kódot 15-ére virradóra, nulla óra után küldik ki, ezekkel ma reggel 6 óra után lehet belépni az országba – közölte kedden a bukaresti külügyminisztérium. A dokumentum szerint az athéni hatóságok által beharangozott https://travel.gov.gr platform, amelyen elektronikus formában kellett volna kitölteni a belépési nyilatkozatokat, nem lépett működésbe tegnap nulla órakor, ahogyan azt a görög hatóságok ígérték. Az athéni román nagykövetség közbelépésére azóta kijavították a felmerült technikai hibát. A külügyminisztérium emlékeztet, hogy ma reggel 6 órától a román állampolgároknak az elektronikus formanyomtatványon, illetve a QR-kódon kívül a görög határon be kell mutatniuk a Covid–19-fertőzés negatív molekuláris tesztjét, amelyet a belépés előtt legtöbb 72 órával adtak ki. A teszteket akkreditált laboratóriumokban kell elvégezni, a bizonyítványokat pedig angolul kell kiállítani, és tartalmazniuk kell az illető személy nevét, valamint személyi igazolványának vagy útlevélének számát. A külügy közleménye szerint a thesszaloniki román főkonzulátus, valamint a szófiai román nagykövetség képviselői ma is jelen lesznek a Kulata–Promachonas határátkelőhelyen, hogy a román állampolgárok szükség esetén konzuli segítséget kapjanak. A román állampolgárok ugyanakkor konzuli segítséget kérhetnek az athéni román nagykövetség 00302106774035-ös, és a thesszaloniki román főkonzulátus 00302310340088-as telefonszámán. Ezenkívül sürgősségi esetben segítséget kérhetnek a román diplomáciai képviselet 00306978996222-es és a thesszaloniki román főkonzulátus 00306946049076-os telefonszámán. A külügyminisztérium javasolja a következő honlapok tanulmányozását: www.mae.ro/node/51914, atena.mae.ro, salonic.mae.ro, és ec.europa.eu/consularprotection/content/travel-advice_ro és www.mae.ro.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 02., szombat

A romániai emberekbe és vállalatokba is befektetne a kormányfő

Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.

A romániai emberekbe és vállalatokba is befektetne a kormányfő
2024. november 02., szombat

Recesszió? A kormányfő ellentmond az elemzők forgatókönyvének

Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.

Recesszió? A kormányfő ellentmond az elemzők forgatókönyvének
2024. november 02., szombat

Nem maradt kampányígéret a fizetésemelés, de a nagyját megette az infláció

Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?

Nem maradt kampányígéret a fizetésemelés, de a nagyját megette az infláció
2024. november 01., péntek

Egyre több cég válik fizetésképtelenné

Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.

Egyre több cég válik fizetésképtelenné
Egyre több cég válik fizetésképtelenné
2024. november 01., péntek

Egyre több cég válik fizetésképtelenné

2024. november 01., péntek

Óriási bérkülönbségek az északnyugati régióban, Kolozs megye mindenkit letarol

Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.

Óriási bérkülönbségek az északnyugati régióban, Kolozs megye mindenkit letarol
2024. november 01., péntek

Török cégek építhetik az észak-erdélyi autópálya és egyben Románia legdrágább sztrádaszakaszát

Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.

Török cégek építhetik az észak-erdélyi autópálya és egyben Románia legdrágább sztrádaszakaszát
2024. október 31., csütörtök

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések

Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.

Falugazdász: nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat, aránytalanok a kártérítések
2024. október 31., csütörtök

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben

Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.

Kevesebb adó folyt be a román államkasszába tavaly GDP-arányosan, mint 2022-ben
2024. október 31., csütörtök

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest

A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nem nőtt, de nem is csökkent a munkanélküliség szeptemberben az előző hónaphoz képest
2024. október 31., csütörtök

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat

A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.

Árréskorlátozás: halaszt a mezőgazdasági tárca, helyette árfigyelő bizottság alakulhat