Fotó: Rompres
Az állami privatizációs hatóság és az amerikai autógyártó közötti tárgyalások hétfőn zárultak le. Az aláírási ceremónián várhatóan Călin Popescu-Tăriceanu miniszterelnök, valamint a privatizációs hatóság képviselői is részt vesznek.
Sebastian Vlădescu pénzügyi államtitkár közölte, a megállapodás értelmében a Ford nem veszi át a craiovai autógyár adósságait. Becslések szerint az üzem által felhalmozott tartozás 800 millió és egymillárd euró közötti összeget tett ki. A kormány által jóváhagyott szerződés mind az állam felé felhalmozott adósság kezelését, mind a korábbi tulajdonos, a koreai Daewoo cég idejében gyártott gépkocsikkal kapcsolatos felelősséget szabályozza.
A Ford ajánlatát tartalmazó borítékot még pénteken bontották föl. Az amerikai cégóriás 57 millió eurót ajánl az üzem átvételéért, ez kétmillió euróval több, mint az előző ajánlattételkor. A Ford részvényenként 4,1556 eurót fizet a Daewoo papírjaiért, és összesen 72 százalékos tulajdonrészt szerez a cégben. Az amerikai cég illetékesei ugyanakkor bejelentették, hogy a Daewoo-üzem körüli telkekre nem tartanak igényt.
Mint arról korábban beszámoltunk, a Ford egyedüliként jelentkezett a craiovai gyár megvásárlására. A tervek szerint a jelenleg jelentős európai kapacitásgondokkal küszködő Ford középtávon 2011-ig évi 300 ezresre futtatná fel a gyártást, és így ötven százalékkal meg is haladná az üzem értékesítésére kiírt pályázatban megszabott mennyiséget. Az Állami Vagyonértékesítő Hatósághoz (AVAS) benyújtott ajánlat szerint a Ford ugyancsak 2011-től szintén évi 300 ezer motort is gyártana az üzemben. Az üzem fejlesztésére szánt közvetlen befektetés értéke eléri a 675 millió eurót. A Ford emellett vállalta, hogy megkétszerezi a foglalkoztatottak számát – a pályázati kiírásban egyébként csak az szerepelt, hogy a vevőnek meg kell tartania állásában a jelenlegi 3000 alkalmazottat. A jelenleg a Daewoo Matiz és Cielo elsőszériás modelljét, valamint a Nubira modell második generációját gyártó craiovai cég gondjai 2000-ben kezdődtek, amikor a túlköltekezés és az ázsiai pénzügyi válság miatt csődöt jelentett a dél-koreai anyavállalat. Az állam tavaly augusztusban összesen 61 millió dollárért vásárolta vissza a dél-koreai tulajdonban lévő 51 százalékos részesedést, és így a 72,4 százalékos többségi részvénycsomag tulajdonosa.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.