Fotó: Rostás Szabolcs
Új vezetőséget kapott Blue Air fapados légitársaság, amelyben a román állam tavaly ősszel lett részvényes, miután az üzemeltető nem teljesítette a 2020-as állami támogatást követő kötelezettségeit.
2023. március 13., 21:162023. március 13., 21:16
A Boardingpass.ro szerint az Állami Vagyonkezelő Hatóság (AAAS) új vezérigazgatót és új igazgatótanácsot nevezett ki a Blue Air számára. Az állam a Blue Air Aviation SA többségi részvényese, ahol a részvények 75 százalékát birtokolja. A vállalat fennmaradó 25 százalékában az Airlines Invest SA (1,191 %) és Teodor Cristian Rada (23,8 %) osztozik.
Egyre súlyosabb helyzetbe kerül a járatait már tavaly kényszerből felfüggesztő Blue Air romániai fapados légitársaság: az Országos Adóhatóság (ANAF) a cég által felhalmozott adósság miatt már a cég hat repülőgépét is lefoglalta.
„A potenciális befektetővel kapcsolatos megbeszélések kudarcba fulladtak, és most már csak az a kérdés, hogy a csődbíróság hogyan dönt” – mondta akkor a Fanatiknak Daniel Geantă, az AAAS elnöke.
A közelmúltban a légi utasok kártalanítását elősegítő Air Claim nevű cég a bukaresti értéktőzsdén (BVB) közzétett közlemény szerint a Blue Air fizetésképtelenségét jelentette be, és közölte, hogy még mintegy 85 ezer eurót kell behajtania, és az üzemeltető 2022 folyamán jelentős összegeket fizet (békés úton vagy kényszervégrehajtás útján).
A román állam válhat a Blue Air román diszkont légi társaság többségi részvényesévé, miután a csőd szélén lévő vállalat képtelen eleget tenni a román állam által garantált 300 millió lej értékű hitelegyezmény feltételeinek.
Ugyanakkor a Blue Air 402,52 millió lejes fizetési kötelezettséggel szerepel az ANAF nyilvántartásában – írta január elején a Profit.ro. Ebből 336 millió lej fizetési kötelezettség a vállalatnak 2020-ban, a koronavírus-járvány kapcsán nyújtott állami támogatásból ered. Az állami költségvetéssel szemben fennálló kintlévőségek behajtása érdekében az ANAF a Nagy Adófizetők Igazgatóságán keresztül 6 repülőgépet foglalt le, zárolta a cég készpénzállományát, valamint a harmadik felek részuéről az adósnak járó összegekre.
A 6 repülőgépből azonban – jegyezte meg a Boardingpass.ro tavaly ősszel – csak kettő repült még.
A BlueAir Aviation jelenleg 402,52 millió lejes fizetési kötelezettséggel szerepel az ANAF nyilvántartásában, a következők szerint: 66 595 172 lej összegű adófizetési kötelezettség; 335 922 172 lej összegű állami támogatás és a 2020-ban a koronavírus-járvány kapcsán nyújtott támogatás.
Feljelentést tett a Blue Air az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnöke, Horia Contantinescu ellen, akit azzal vádol a légitársaság, hogy „hamis állításokkal rendkívül nagy anyagi kárt akart okozni” a vállalatnak.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!