Fotó: Rostás Szabolcs
Új vezetőséget kapott Blue Air fapados légitársaság, amelyben a román állam tavaly ősszel lett részvényes, miután az üzemeltető nem teljesítette a 2020-as állami támogatást követő kötelezettségeit.
2023. március 13., 21:162023. március 13., 21:16
A Boardingpass.ro szerint az Állami Vagyonkezelő Hatóság (AAAS) új vezérigazgatót és új igazgatótanácsot nevezett ki a Blue Air számára. Az állam a Blue Air Aviation SA többségi részvényese, ahol a részvények 75 százalékát birtokolja. A vállalat fennmaradó 25 százalékában az Airlines Invest SA (1,191 %) és Teodor Cristian Rada (23,8 %) osztozik.
Egyre súlyosabb helyzetbe kerül a járatait már tavaly kényszerből felfüggesztő Blue Air romániai fapados légitársaság: az Országos Adóhatóság (ANAF) a cég által felhalmozott adósság miatt már a cég hat repülőgépét is lefoglalta.
„A potenciális befektetővel kapcsolatos megbeszélések kudarcba fulladtak, és most már csak az a kérdés, hogy a csődbíróság hogyan dönt” – mondta akkor a Fanatiknak Daniel Geantă, az AAAS elnöke.
A közelmúltban a légi utasok kártalanítását elősegítő Air Claim nevű cég a bukaresti értéktőzsdén (BVB) közzétett közlemény szerint a Blue Air fizetésképtelenségét jelentette be, és közölte, hogy még mintegy 85 ezer eurót kell behajtania, és az üzemeltető 2022 folyamán jelentős összegeket fizet (békés úton vagy kényszervégrehajtás útján).
A román állam válhat a Blue Air román diszkont légi társaság többségi részvényesévé, miután a csőd szélén lévő vállalat képtelen eleget tenni a román állam által garantált 300 millió lej értékű hitelegyezmény feltételeinek.
Ugyanakkor a Blue Air 402,52 millió lejes fizetési kötelezettséggel szerepel az ANAF nyilvántartásában – írta január elején a Profit.ro. Ebből 336 millió lej fizetési kötelezettség a vállalatnak 2020-ban, a koronavírus-járvány kapcsán nyújtott állami támogatásból ered. Az állami költségvetéssel szemben fennálló kintlévőségek behajtása érdekében az ANAF a Nagy Adófizetők Igazgatóságán keresztül 6 repülőgépet foglalt le, zárolta a cég készpénzállományát, valamint a harmadik felek részuéről az adósnak járó összegekre.
A 6 repülőgépből azonban – jegyezte meg a Boardingpass.ro tavaly ősszel – csak kettő repült még.
A BlueAir Aviation jelenleg 402,52 millió lejes fizetési kötelezettséggel szerepel az ANAF nyilvántartásában, a következők szerint: 66 595 172 lej összegű adófizetési kötelezettség; 335 922 172 lej összegű állami támogatás és a 2020-ban a koronavírus-járvány kapcsán nyújtott támogatás.
Feljelentést tett a Blue Air az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnöke, Horia Contantinescu ellen, akit azzal vádol a légitársaság, hogy „hamis állításokkal rendkívül nagy anyagi kárt akart okozni” a vállalatnak.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!