Fotó: Rostás Szabolcs
Új vezetőséget kapott Blue Air fapados légitársaság, amelyben a román állam tavaly ősszel lett részvényes, miután az üzemeltető nem teljesítette a 2020-as állami támogatást követő kötelezettségeit.
2023. március 13., 21:162023. március 13., 21:16
A Boardingpass.ro szerint az Állami Vagyonkezelő Hatóság (AAAS) új vezérigazgatót és új igazgatótanácsot nevezett ki a Blue Air számára. Az állam a Blue Air Aviation SA többségi részvényese, ahol a részvények 75 százalékát birtokolja. A vállalat fennmaradó 25 százalékában az Airlines Invest SA (1,191 %) és Teodor Cristian Rada (23,8 %) osztozik.
Egyre súlyosabb helyzetbe kerül a járatait már tavaly kényszerből felfüggesztő Blue Air romániai fapados légitársaság: az Országos Adóhatóság (ANAF) a cég által felhalmozott adósság miatt már a cég hat repülőgépét is lefoglalta.
„A potenciális befektetővel kapcsolatos megbeszélések kudarcba fulladtak, és most már csak az a kérdés, hogy a csődbíróság hogyan dönt” – mondta akkor a Fanatiknak Daniel Geantă, az AAAS elnöke.
A közelmúltban a légi utasok kártalanítását elősegítő Air Claim nevű cég a bukaresti értéktőzsdén (BVB) közzétett közlemény szerint a Blue Air fizetésképtelenségét jelentette be, és közölte, hogy még mintegy 85 ezer eurót kell behajtania, és az üzemeltető 2022 folyamán jelentős összegeket fizet (békés úton vagy kényszervégrehajtás útján).
A román állam válhat a Blue Air román diszkont légi társaság többségi részvényesévé, miután a csőd szélén lévő vállalat képtelen eleget tenni a román állam által garantált 300 millió lej értékű hitelegyezmény feltételeinek.
Ugyanakkor a Blue Air 402,52 millió lejes fizetési kötelezettséggel szerepel az ANAF nyilvántartásában – írta január elején a Profit.ro. Ebből 336 millió lej fizetési kötelezettség a vállalatnak 2020-ban, a koronavírus-járvány kapcsán nyújtott állami támogatásból ered. Az állami költségvetéssel szemben fennálló kintlévőségek behajtása érdekében az ANAF a Nagy Adófizetők Igazgatóságán keresztül 6 repülőgépet foglalt le, zárolta a cég készpénzállományát, valamint a harmadik felek részuéről az adósnak járó összegekre.
A 6 repülőgépből azonban – jegyezte meg a Boardingpass.ro tavaly ősszel – csak kettő repült még.
A BlueAir Aviation jelenleg 402,52 millió lejes fizetési kötelezettséggel szerepel az ANAF nyilvántartásában, a következők szerint: 66 595 172 lej összegű adófizetési kötelezettség; 335 922 172 lej összegű állami támogatás és a 2020-ban a koronavírus-járvány kapcsán nyújtott támogatás.
Feljelentést tett a Blue Air az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnöke, Horia Contantinescu ellen, akit azzal vádol a légitársaság, hogy „hamis állításokkal rendkívül nagy anyagi kárt akart okozni” a vállalatnak.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!