Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nem tud Románia megszabadulni az afrikai sertéspestistől, aminek nyomán a hatóságok a kór további terjedésének megfékezése érdekében új szabályokat terveznek bevezetni a magánfogyasztásra disznót nevelő gazdák számára is. A hivatalos statisztikák szerint az elmúlt időszakban drasztikusan megnőtt a sertéshúsimport.
2021. július 11., 14:112021. július 11., 14:11
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA) által kidolgozott sürgősségirendelet-tervezet értelmében
A tervezet egyebek mellett azt írja elő, hogy a sertéseket tilos ételmaradékokkal etetni, az istálló bejáratánál pedig ki kell alakítani egy helyet, ahol a gazda fertőtleníteni tudja a lábbelijét.
Újabb, csaknem 25 ezer sertés elpusztításáról döntöttek a romániai hatóságok, miután az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági szakhatóság (ANSVSA) afrikai sertéspestis (ASP) vírusát mutatta ki a bánsági Gátalján.
„Néhány alapvető szabályról van szó, amelyet az Európai Unió valamennyi sertéstenyésztője betart, és nem lehetnek kivételek. Főként olyan körülmények között, hogy immár négy éve itt van velünk ez a borzalmas kór, ami annyira lecsökkentette a romániai farmok kapacitását, hogy 70 százalékról 30 százalékra zuhant a romániai háztartások igényeinek kiszolgálása.
– kongatta mega vészharangot a Digi 24 hírtelevíziónak adott nyilatkozatában Ioan Ladoși, a romániai sertéstenyésztő gazdák egyesületének elnöke.
Romániában nem alakul ki élelmiszerválság, legalábbis nem a közeljövőben – vallja Adrian Oros mezőgazdasági miniszter. Sertéshúsválság viszont máris van, és a zöldségek terén is gondok vannak – irányította rá a figyelmet a tárcavezető.
„Ne kereskedjenek olyan sertésekkel, amelyeknek nincs fülszámuk. Tudnunk kell, honnan indul az állat, és hová jut. Sok kereskedő okozott hatalmas károkat azzal, hogy rendkívül olcsón vásároltak sertéseket a gócpontokról, és máshol értékesítették, így terjesztették a kórt” – mutatott rá a szakmai egyesület elnöke.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!