Fotó: Pixabay.com
Elérhetőbbé tette a román kormány az Első otthonról Új otthonra váltó programja keretében nyújtott lakásvásárlási hiteleket a fiatalok és kevésbé tehetősek számára is.
2020. július 22., 20:082020. július 22., 20:08
Az Orban-kabinet szerdai ülésének napirendjén szereplő sürgősségi kormányrendelet-tervezet két maximális értékkel és ezekhez két különböző előleggel számol.
Amint azt a kormány már korábban is jelezte, idéntől nagyobb lakások megvásárlását is lehetővé kívánják tenni a módosuló program keretében, ennek megfelelően megszabtak most egy 140 ezer eurós határt is, amelyet a program keretében vásárolt lakás értéke elérhet, vagyis ameddig a kormány garanciát vállal rá.
Nekik a Ludovic Orban miniszterelnök által a minap meglebegtetett 15 százalékos önrészként kell felmutatniuk a hitel igénylésekor. Azt is megszabja ugyanakkor a kormány, hogy milyen lakás vásárolható ekkora értékben a program keretében. A lakáskeresőknek két opciójuk van: vagy egy öt évnél nem régebben épült otthont választanak, vagy egy öt évnél nem régebben felújítottat.
Aki viszont nem vágyik 70 ezer eurósnál drágább lakásra vagy nagyobb hitelre, annak mindössze 5 százalékos előleget kell felmutatnia.
Mint ismeretes, az Első otthon programnak a kedvezményes kamat mellett ez volt az egyik legfőbb előnye, hiszen nagyon sok fiatalnak még ezt sem könnyű előteremtenie, nemhogy a bankok által a saját jelzáloghitel-konstrukcióikban elvárt 15–20 százalékos önrészt.
Ebben az esetben amúgy nincs megkötés a tervezet szerint arra, hogy a hitelből milyen lakást vásárolhat az igénylő. Az állam pedig a kölcsön értékének legtöbb 50 százalékáért vállalt garanciát, az összeg viszont nem haladhatja meg a vételár 95 százalékát.
Azok a személyek igényelhetnek hitelt az Új otthon program keretében, akik a kölcsön igénylésekor saját felelősségre nyilatkozatot tesznek, amely szerint nincs sem saját, sem házastársukkal közös lakásuk, függetlenül attól hogyan és mikor jutottak hozzá, vagy van saját vagy a házastársukkal maximum egy közös lakásuk, amelyet nem a kormányprogram keretében vásároltak meg, és nem nagyobb, mint 50 négyzetméter.
Mint arról beszámoltunk, a korábban bejelentett vagy meglebegtetett verziókat számos irányból támadás érte.
Közben a fiatalok amiatt panaszkodtak, hogy a 15 százalékosra feltornázott önrésszel elvész a program szociális jellege, és egyre kevesebbeknek adatik majd meg, hogy saját lakást vásároljanak.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!