Ütközési gócpontok. Nagyvárosokban több a baleset, ezért drágább a biztosítás
Fotó: Pinti Attila
Szerencsésebbek a vidéken, kisvárosokban élő gépkocsivezetők, amióta a társaságok szabad kezet kaptak a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) árának megállapítása terén.
2023. január 16., 16:442023. január 16., 16:44
2023. január 16., 16:582023. január 16., 16:58
A Pénzügyi Felügyelet (ASF) uniós nyomásra tavaly májusban változtatott a vonatkozó normatívákon, gyakorlatilag teljesen liberalizálva a kgfb-piacot. Azóta a biztosítótársaságok szabadon állapíthatják meg a kötvények árát, számos feltételt figyelembe véve. Ennek következtében már nem csak a sofőr életkora, és az autó hengerűrtartalma a mérvadó (illetve a balesetmentes vezetést díjazó úgynevezett bonus malus rendszer): a szolgáltatók egyéb kritériumokat is figyelembe vehetnek, mégpedig döntő mértékben.
A magyarázatra és konkrét összegekre a Studiifinanciare.ro portál elemzésében világítanak rá. Eszerint a biztosítótársaságok számára egyáltalán nem mindegy, hogy az ügyfél milyen településen vezeti gépkocsiját: ha olyan nagyvárosban, ahol a statisztikák szerint rengeteg a baleset, jóval nagyobb a kockázata, hogy az illető személy is pórul jár. Ezért amióta szabad a piac, fajsúlyos kritériummá vált a regionális besorolás.
A Studiifinanciare.ro cikke szerint – amelyben nem becsléseket, hanem konkrét ajánlatokat vizsgáltak – egy 49 éves, 1400 köbcentiméter hengerűrtartalmú motorral rendelkező autót vezető sofőr a Kolozs megyei Szamosújváron 802 lejt fizethet az éves kgfb-re, miközben ha a 43 kilométerre fekvő Kolozsváron élne – ahol jóval több baleset történik, illetve jóval drágább az autójavítás –, akkor már akár 1300 lejbe is kerülhetne a biztosítás.
Tehát az új kritériumok bevezetése egyértelműen a vidéken, kisvárosokban élő autótulajdonosoknak kedveznek: a jelentős drágulások ellenére megtörténhet, hogy egy vidéki sofőr kevesebbet fizet idén, mint mondjuk 2021 végén. Egyébként a Studiifinanciare.ro szerint olyan új társaságok is beléptek a romániai piacra, amelyek szándékosan az említett vidéki réteget célozták meg olcsó ajánlataikkal, ezekkel pedig arra késztették a konkurenciát, hogy szintén alacsonyabban tartsák az árakat.
Bizonyos autókategóriák és tulajdonosi korosztály esetében 43 százalékkal is drágult a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (Kgfb/RCA) kötvények referenciaára.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
1 hozzászólás