A 30 év alatti autótulajdonosok esetében drágult a legnagyobb mértékben a biztosítás
Fotó: Veres Nándor
Bizonyos autókategóriák és tulajdonosi korosztály esetében 43 százalékkal is drágult a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (Kgfb/RCA) kötvények referenciaára. A pénzügyi felügyelet magyar tagja szerint a referenciaár közvetlenül nem befolyásolja ugyan a kötvények árát, ám ezek nagy vonalakban mégis megegyeznek.
2022. szeptember 03., 17:052022. szeptember 03., 17:05
Közzétette a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (RCA) kötvények referenciaárát, és jelentős drágulás tapasztalható az elmúlt egy évben. Számítások szerint az RCA-kötvények referenciaára a különböző kategóriák esetében 13–23 százalékkal emelkedett idén februárhoz képest, és 27–43 százalékkal az elmúlt év augusztusához viszonyítva.
egy 1200 köbcentinél kisebb hengerűrtartalmú motorral ellátott autó esetében több mint 1500 lej a referenciaár, ami a 2500 köbcentinél nagyobb hengerűrtartalom esetében meghaladja a 4000 lejt. A többi korosztálynál az emelkedés kisebb 1,5 és 23 százalék közötti. Kisebb mértékben, 1,5–3,5 százalékkal emelkedett a referenciaár a 60 év feletti gépkocsi-tulajdonosok esetében, a díjszabások 880 és 2500 lej között mozognak a gépkocsi kategóriája és a besorolás függvényében. A 31 és 40 év közötti tulajdonosok esetében a referenciaár 940 és 2600 lej között változik, a 41 és 50 év közöttieknél 910 és 2580 lej között, az 51 és 60 év közöttieknél pedig 860 és 2590 lej között.
Az más kérdés, hogy nagy vonalakban valóban a referenciaárak környékén mozognak a díjszabások, hiszen a referenciaárat is kategóriánként a káresemények gyakorisága és súlyossága, valamint a vonatkozó költségek alapján számolják ki, és a biztosítótársaságok is ezeket az adatokat veszik figyelembe, amikor beárazzák a termékeiket. Az ASF által közzétett árakat a független KPMG cég számolta ki a jármű típusa, a biztosított minősége (természetes vagy jogi személy), a biztosított életkora, illetve a jármű műszaki paraméterei függvényében, az elmúlt öt év adatai alapján.
– részletezte Birtalan József. Hozzátette, az emelkedő referenciaárak azt mutatják, hogy drágultak a gépkocsijavítások. A referenciaár közvetlenül nem befolyásolja ugyan a kötvények árát, azonban a biztosítótársaságok a költségeket, a káresemények frekvenciáját figyelembe véve árazzák be a termékeiket, így nagy vonalakban a díjszabások megegyeznek referenciaárral.
„A tapasztalat azt mutatja, hogy ha valamelyik biztosító nagyon alámegy az árakkal, következnek a fennakadások a kifizetésekben, késnek a javítások, pereskednek a szervizekkel, ami végső soron a fogyasztó kárára megy, mert az ő gépkocsiját nem javítják meg időben” – szögezte le Birtalan József. A romániai biztosítótársaságok részéről ugyanakkor olyan információk láttak napvilágot a napokban, hogy mindenképpen a kötvények drágulására kell számítani a következő időszakban.
Egy elemzés szerint európai viszonylatban a romániai biztosítók fizetnek a legkevesebb kártérítést a káresemények után, viszont a bevételeikhez arányítva a legmagasabbak a belső költségeik.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!