A 30 év alatti autótulajdonosok esetében drágult a legnagyobb mértékben a biztosítás
Fotó: Veres Nándor
Bizonyos autókategóriák és tulajdonosi korosztály esetében 43 százalékkal is drágult a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (Kgfb/RCA) kötvények referenciaára. A pénzügyi felügyelet magyar tagja szerint a referenciaár közvetlenül nem befolyásolja ugyan a kötvények árát, ám ezek nagy vonalakban mégis megegyeznek.
2022. szeptember 03., 17:052022. szeptember 03., 17:05
Közzétette a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (RCA) kötvények referenciaárát, és jelentős drágulás tapasztalható az elmúlt egy évben. Számítások szerint az RCA-kötvények referenciaára a különböző kategóriák esetében 13–23 százalékkal emelkedett idén februárhoz képest, és 27–43 százalékkal az elmúlt év augusztusához viszonyítva.
egy 1200 köbcentinél kisebb hengerűrtartalmú motorral ellátott autó esetében több mint 1500 lej a referenciaár, ami a 2500 köbcentinél nagyobb hengerűrtartalom esetében meghaladja a 4000 lejt. A többi korosztálynál az emelkedés kisebb 1,5 és 23 százalék közötti. Kisebb mértékben, 1,5–3,5 százalékkal emelkedett a referenciaár a 60 év feletti gépkocsi-tulajdonosok esetében, a díjszabások 880 és 2500 lej között mozognak a gépkocsi kategóriája és a besorolás függvényében. A 31 és 40 év közötti tulajdonosok esetében a referenciaár 940 és 2600 lej között változik, a 41 és 50 év közöttieknél 910 és 2580 lej között, az 51 és 60 év közöttieknél pedig 860 és 2590 lej között.
Az más kérdés, hogy nagy vonalakban valóban a referenciaárak környékén mozognak a díjszabások, hiszen a referenciaárat is kategóriánként a káresemények gyakorisága és súlyossága, valamint a vonatkozó költségek alapján számolják ki, és a biztosítótársaságok is ezeket az adatokat veszik figyelembe, amikor beárazzák a termékeiket. Az ASF által közzétett árakat a független KPMG cég számolta ki a jármű típusa, a biztosított minősége (természetes vagy jogi személy), a biztosított életkora, illetve a jármű műszaki paraméterei függvényében, az elmúlt öt év adatai alapján.
– részletezte Birtalan József. Hozzátette, az emelkedő referenciaárak azt mutatják, hogy drágultak a gépkocsijavítások. A referenciaár közvetlenül nem befolyásolja ugyan a kötvények árát, azonban a biztosítótársaságok a költségeket, a káresemények frekvenciáját figyelembe véve árazzák be a termékeiket, így nagy vonalakban a díjszabások megegyeznek referenciaárral.
„A tapasztalat azt mutatja, hogy ha valamelyik biztosító nagyon alámegy az árakkal, következnek a fennakadások a kifizetésekben, késnek a javítások, pereskednek a szervizekkel, ami végső soron a fogyasztó kárára megy, mert az ő gépkocsiját nem javítják meg időben” – szögezte le Birtalan József. A romániai biztosítótársaságok részéről ugyanakkor olyan információk láttak napvilágot a napokban, hogy mindenképpen a kötvények drágulására kell számítani a következő időszakban.
Egy elemzés szerint európai viszonylatban a romániai biztosítók fizetnek a legkevesebb kártérítést a káresemények után, viszont a bevételeikhez arányítva a legmagasabbak a belső költségeik.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!