Fotó: Jakab Mónika
Biztosan tudható, hogy az Electrica Furnizare áramszolgáltató kereskedőcégének az ügyfelei a tavaly novemberben és decemberben kiállított számlákra nem kapták meg a sürgősségi kormányrendelet által előírt energiaár-kompenzálást, és az árbefagyasztást sem alkalmazták – szögezte le kedden a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke.
2022. január 19., 08:322022. január 19., 08:32
Amint arról beszámoltunk, ezért a hatóság pénzbírságot rótt ki az erdélyi fogyasztók többségét ellátó szolgáltatóra. A fogyasztóvédelmi hatóság pedig 27 energiaszolgáltatót bírságolt meg, mert figyelmen kívül hagyták a tavaly októberben elfogadott energiaár-kompenzálásról szóló sürgősségi kormányrendeletet, és jogtalanul magas számlákat állítottak ki a fogyasztóknak.
„Már nincs értelme visszamenőleg a november–decemberi számlák miatt panaszt tenni, a hatóságok beazonosították a kihágásokat. Ígéretet kaptunk, hogy a januári számlákon korrigálnak, azon szerepelni fog a novemberi és decemberi értékre vonatkozó kiigazítás is.
– részletezte Nagy-Bege Zoltán. A szakember azt javasolja a fogyasztóknak, hogy ellenőrizzék a januári számlát, és ha nem jelenik meg rajta a kompenzálás, a befagyasztás, akkor azt próbálják meg kideríteni, egyáltalán jogosultak-e ezekre a támogatásokra.
A romániai energiatermelők és -szolgáltatók képviselőivel tárgyalt a miniszterelnök kedden a Victoria-palotában.
„Ahhoz, hogy a fogyasztó tudja, jogosult, vagy sem a különböző energiaár-támogatásokra, ismernie kell a kulcsinformációkat, a hatóság honlapjára feltöltöttek egy tájékoztatót a kormányrendeletben szereplő sarokszámokkal” – mondta Nagy-Bege Zoltán.
A földgáz esetében még nehezebb követni a feltételeket, hiszen ott is a fogyasztáshoz van kötve a támogatás, de ennek a felső határértéke hónapról hónapra változik, míg novemberben 1600 kilowattóra, decemberben és januárban már több. Tehát csak az kap 33 százalékos kompenzációt, aki az adott hónapban a megadott határértéknél kevesebbet fogyaszt.
„Szerencsére egyelőre kevés olyan fogyasztó van, akinek 250 lejes egységárnál drágábban számlázzák a földgázt” – mutatott rá a hatóság alelnöke. Hozzátette, nem kell pánikba esni, ha a támogatások nem jelennek meg a számlán, azokra ugyanis nem mindenki jogosult, hiszen ha kevesebbet vagy többet fogyasztanak, mint a megszabott érték, akkor nem kapnak kompenzálást, ha kisebb áron kötöttek szerződést, nem esedékes a befagyasztás. A hatóságok – az ANRE és a fogyasztóvédelem – is fokozottan figyelnek, ellenőriznek, és találtak is kihágásokat az eddig megvizsgált tavalyi számlákon, a januári számlázást is folyamatosan figyelik, tehát ha tömeges mulasztás van, arra fény derül. A jelenlegi visszajelzések szerint a szolgáltatók most már tudják, mi a teendő, hogyan kell alkalmazniuk a törvényt, és próbálják azt betartani, szögezte le Nagy-Bege Zoltán.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) által javasolt és a kormánykoalícióban jóváhagyott intézkedések hatására csökkenni fognak a lakosság áram- és földgázszámlái – jelentette ki kedden az alakulat elnöke.
„A hétfői koalíciós egyeztetés után, a nyilatkozatok alapján az körvonalazódik, hogy a február–március hónapokra tervezett intézkedéseknek ugyanaz a 2021/118-as sürgősségi kormányrendelet az alapja, tehát a kompenzálás és az árbefagyasztás, de megváltoztatott sarokszámokkal, például növelik a fogyasztás határértékét, a földgáz esetében 33 százalékról 40 százalékra emelik a kompenzálást.
– fogalmazta meg ugyanakkor kérdésünkre Nagy-Bege Zoltán. Hangsúlyozta, meg kell várni a végleges döntést, legkésőbb a jövő heti kormányülésen, de lehet, már ezen a héten kiderülnek a részletek.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!