A román jegybank (BNR) igazgatótanácsa hétfői ülésén úgy döntött, hogy 6,5 százalékon tartja az alapkamatot
Fotó: BNR
A Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa hétfői ülésén úgy döntött, hogy 6,5 százalékon tartja az alapkamatot. A jegybank enyhe inflációs növekedést jósol, és aggódik az amerikai vámok miatt.
2025. április 07., 17:162025. április 07., 17:16
2025. április 07., 17:452025. április 07., 17:45
A bukaresti jegybank közleménye szerint a lombard hitel kamata továbbra is 7,5 százalék, a letéti ráta pedig 5,5 százalék marad. A kereskedelmi bankok lej- és devizatartalékainak kötelező szintjén sem módosított a BNR.
Egyébként várható volt, hogy a jegybank részben a küszöbön lévő globális kereskedelmi és vámháborúra tekintettel 6,5 százalékon fogja tartani az alapkamatot.
A BNR idei eddigi két ülésén nem módosított, míg 2024-ben két alkalommal csökkentette az alapkamatot: júliusban 7 százalékról 6,75 százalékra, majd augusztusban 6,5 százalékra. Azt megelőzően 2023 januárjában módosult még az alapkamat.
A bukaresti jegybank ugyanakkor azt jósolja, hogy az infláció a következő negyedévben „mérsékelt növekedést” fog produkálni, ami egyenes következménye annak, hogy az energia és az élelmiszerek ára a tavalyi év hasonló időszakában „kedvezőtlen hatást váltott ki” a BNR szerint. „További fokozott bizonytalanságot és kockázatokat hordoz magában az energia és az élelmiszerek árának jövőbeni alakulása, ami összefüggésben áll a hatályos jogszabályokkal, de a fejlett államok által foganatosított kereskedelem-politikai intézkedésekkel is” – állapítja meg a jegybank igazgatótanácsának közleménye. Egyébként a BNR vezető testülete aggodalmának adott hangot a nemzetközi gazdasági környezet romlása kapcsán, többek között az ukrajnai és a közel-keleti háború elhúzódása, de elsősorban az Egyesült Államok által bevezetett vámtarifák miatt.
A BNR a korábbi 3,5 százalékról februárban 3,8 százalékra módosította a 2025 végére vonatkozó inflációs előrejelzését. Ugyanakkor a jegybank 2026 végére 3,1 százalékos inflációra számít.
A Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa szerdai ülésén úgy döntött, hogy 6,5 százalékon tartja az alapkamatot.
A Moldovai Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai pénzintézet, a Transilvania Bank (Banca Transilvania) – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Az idei év első két hónapjában 38 százalékkal 1,03 milliárd euróra csökkent Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke a 2023 azonos időszakában jegyzett 1,66 milliárd euróhoz képest – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).
Kína válaszul az amerikai vámemelésre 125 százalékra emelte az amerikai árucikkekre kivetet vámot – jelentette be pénteken a kínai államtanács vámügyi bizottsága.
A higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben márciusban a tavalyi harmadik hónaphoz képest.
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A februári 5,02 százalékról márciusban 4,86 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
szóljon hozzá!