A romániai bankszektor a tavalyi évben 13,5 milliárd lej (2,7 milliárd euró) nyereséget ért el, 34,3 százalékkal többet, mint 2022-ben – derül ki a Román Nemzeti Bank (BNR) csütörtökön közzétett éves jelentéséből.
Igazi „nagyágyút” környékezett meg a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), hogy a párt színeiben induljon el a jövő évi államfőválasztáson: a G4Media portál értesülése szerint a szélsőséges alakulat Mugur Isărescut indítaná el a megmérettetésen.
Romániában csaknem 47 százalékkal nőttek a külföldi közvetlen tőkeberuházások az idei első nyolc hónapban – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank.
Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöke szerint a bankok átestek a ló túlsó oldalára, amikor az alapkamat fölé emelték a bankközi hitelkamatlábakat.
A Román Nemzeti Bank frissített előrejelzése szerint az éves inflációs ráta az idei harmadik negyedévben tetőzik, majd fokozatosan csökken, de mérsékelten felfelé módosított pályán – olvasható az intézmény pénteki közleményében.
Folytatják a drágulást azok a bankkölcsönök, amelyeknek havi törlesztőrészletét a különböző bankközi kamatlábaktól (ROBOR) tették függővé a pénzintézetek.
Az év végéig biztosan nőni fog a három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – vetíti előre Adrian Vasilescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnökének tanácsadója.
A pénteki 4,95 százalékról 5,01 százalékra nőtt hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Januárban 26,3 százalékkal, 463 millió euróra csökkent Romániában a külföldi tőkeberuházások értéke a tavalyi év első hónapjához mérten – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank.
A pénteki 4,03 százalékról 4,25 százalékra nőtt hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
A Román Nemzeti Bank (BNR) felfelé módosította inflációs előrejelzését, 2021 végére 5,6 százalékos, jövő év végére 3,4 százalékos pénzromlással számol.
A Román Nemzeti Bank vezetősége arra hívta fel a figyelmet egy jelentésben, hogy a bruttó hazai termékhez (GDP) mért 55 százaléknál nagyobb államadósság nem fenntartható Románia számára az államháztartási kiadások szerkezete miatt.
Tavaly 6 százalékkal gyarapodott 2019-hez képest és történelmi csúcsot ért el a romániai háztartások nettó vagyona – közölte csütörtökön a Román Nemzeti Bank (BNR) a pénzügyi stabilitásról szóló jelentésében.
Újabb történelmi mélypontra süllyedt a lej az euróval szemben, a Román Nemzeti Bank (BNR) által pénteken közzétett árfolyam szerint egy euró 4,9281 lej, azaz 0,13 banival (0,03%) több, mint csütörtökön volt.
A Román Nemzeti Bank igazgatótanácsa szerdai monetáris politikai ülésén változatlanul 1,25 százalékon tartotta az alapkamatot, és a kötelező lej és valuta tartalékrátát sem módosította.
A nyugdíjpont 40 százalékos emelése 2021-ben 11 százalék fölé növelné a GDP-arányos államadósságot, ami rendszerszintű kockázatot okozhatna az államháztartás helyzetének súlyosbodását illetően – írja egyebek mellett a Román Nemzeti Bank (BNR) honlapján közzétett konvergenciaelemzési jelentésben.
A Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa monetáris politikai ülésén újabb 25 bázisponttal történelmi mélypontra, 1,5 százalékra csökkentette a román alapkamatot szerdán.
Aggodalmát fejezte ki Mugur Isrăescu, a Román Nemzeti Bank kormányzója pénteken a román államháztartási hiány miatt, ugyanakkor jelezte, nincs oka megijedni, mert a helyzet ellenőrizhető, de kiigazító intézkedésekre van szükség anélkül, hogy a gazdaságot sokkolják.