A román jegybank (BNR) igazgatótanácsa hétfői ülésén úgy döntött, hogy 6,5 százalékon tartja az alapkamatot
Fotó: BNR
A Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa hétfői ülésén úgy döntött, hogy 6,5 százalékon tartja az alapkamatot. A jegybank enyhe inflációs növekedést jósol, és aggódik az amerikai vámok miatt.
2025. április 07., 17:162025. április 07., 17:16
2025. április 07., 17:452025. április 07., 17:45
A bukaresti jegybank közleménye szerint a lombard hitel kamata továbbra is 7,5 százalék, a letéti ráta pedig 5,5 százalék marad. A kereskedelmi bankok lej- és devizatartalékainak kötelező szintjén sem módosított a BNR.
Egyébként várható volt, hogy a jegybank részben a küszöbön lévő globális kereskedelmi és vámháborúra tekintettel 6,5 százalékon fogja tartani az alapkamatot.
A BNR idei eddigi két ülésén nem módosított, míg 2024-ben két alkalommal csökkentette az alapkamatot: júliusban 7 százalékról 6,75 százalékra, majd augusztusban 6,5 százalékra. Azt megelőzően 2023 januárjában módosult még az alapkamat.
A bukaresti jegybank ugyanakkor azt jósolja, hogy az infláció a következő negyedévben „mérsékelt növekedést” fog produkálni, ami egyenes következménye annak, hogy az energia és az élelmiszerek ára a tavalyi év hasonló időszakában „kedvezőtlen hatást váltott ki” a BNR szerint. „További fokozott bizonytalanságot és kockázatokat hordoz magában az energia és az élelmiszerek árának jövőbeni alakulása, ami összefüggésben áll a hatályos jogszabályokkal, de a fejlett államok által foganatosított kereskedelem-politikai intézkedésekkel is” – állapítja meg a jegybank igazgatótanácsának közleménye. Egyébként a BNR vezető testülete aggodalmának adott hangot a nemzetközi gazdasági környezet romlása kapcsán, többek között az ukrajnai és a közel-keleti háború elhúzódása, de elsősorban az Egyesült Államok által bevezetett vámtarifák miatt.
A BNR a korábbi 3,5 százalékról februárban 3,8 százalékra módosította a 2025 végére vonatkozó inflációs előrejelzését. Ugyanakkor a jegybank 2026 végére 3,1 százalékos inflációra számít.
A Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa szerdai ülésén úgy döntött, hogy 6,5 százalékon tartja az alapkamatot.
Az év első két hónapjában a nyers adatok szerint 2,8 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint pedig 3,7 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2024 januárjához és februárjához képest.
Az amerikai Greenbrier bezárja aradi vagongyárát, amely egyike a cég Romániában működő három gyárának – jelentette be a vállalat.
Téves az a következtetés, hogy az Egyesült Államok által kivetett importvámoknak elhanyagolható hatása lesz Románia gazdaságára – szögezi le a Romanian Economic Monitor (RoEM) kutatócsoport friss elemzése.
A tavalyi negyedik negyedévben 8568 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3424 lej az egy főre jutó bevétel; a kiadások háztartásonként 7277 lejt, személyenként 2908 lejt tettek ki – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idei év első hónapjában 6327 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 31,61 százalékkal kevesebbet, mint 2024 januárjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
Donald Trump amerikai elnök vasárnap azt mondta, hogy a külföldi kormányoknak „sok pénzt” kellene fizetniük az általa „gyógyszerként” jellemzett átfogó vámok feloldásáért, ami további esést váltott ki a globális pénzügyi piacokon.
Felfüggeszti az Egyesült Államokba irányuló exportját a Jaguar Land Rover (JLR) brit autóipari csoport az amerikai vámemelések miatt.
Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.
Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
szóljon hozzá!