Fotó: Bankingnews.ro
A Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa szerint az éves inflációs ráta a következő hónapokban valószínűleg tovább csökken, de az inflációs kilátásokon ronthat az OPEC-országok által nemrégiben bejelentett további nyersolajszállítás-csökkentés, valamint az alapvető élelmiszerek kereskedelmi árrésének ideiglenes korlátozása is – derül ki a testület július 5-i ülésének hétfőn közzétett jegyzőkönyvéből.
2023. július 17., 19:412023. július 17., 19:41
2023. július 17., 19:592023. július 17., 19:59
E szerint a pénzromlás várhatóan a májusi előrejelzésnek megfelelően alakul: a harmadik negyedévben egy számjegyűre, majd 2023 decemberére 7,1 százalékra csökken. Az igazgatótanács szerint a drágulások mérséklődéséhez főként a globális termelési/ellátási láncok működésének javulása, valamint egyes termékek – különösen az energia, a nyersolaj és az agrár-élelmiszeripari nyersanyagok – árának az elmúlt negyedévekben tapasztalt jelentős csökkenése járul hozzá. Léteznek azonban a jelenlegi inflációs kilátásokat érintő bizonytalanságok és kockázatok is, amelyek a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) tagállamai által nemrégiben bejelentett további
A gazdaság kilátásait – beleértve az infláció középtávú alakulását is – érintő jelentős bizonytalanságot és kockázatokat jelent az ukrajnai háború elhúzódása és a kapcsolódó szankciók, amelyek további kedvezőtlen hatással lehetnek a lakosság és a befektetők bizalmára és jövedelmére, valamint Románia fontosabb kereskedelmi partnereinek gazdaságára.
A BNR igazgatótanácsának tagjai az Agerpres hírügynökség által ismertetett jelentés értelmében fontosnak tartják egy kiegyensúlyozott makrogazdasági „politikamix” alkalmazását, a strukturális reformok végrehajtását, valamint az európai alapok – különösen Next Generation EU program keretében rendelkezésre álló alapok – lehívását és hatékony felhasználását. Ennek feltétele bizonyos strukturális reformokhoz és az energetikai átálláshoz, valamint a kínálati oldali sokkok zsugorító hatásának ellensúlyozásához szükséges szigorú, de alapvető célok és mérföldkövek teljesítése.
Ugyanakkor megjegyezték, hogy április-májusban felgyorsult a fogyasztási cikkek árának csökkenése, főként a napi fogyasztási cikkek drágulásának lassulása miatt. A gazdasági növekedés a vártnál jobban, 0,1 százalékra lassult 2023 első negyedévében az előző negyedévi 1 százalékról, ami valószínűsíti az aggregált keresleti többlet vártnál némileg erőteljesebb szűkülését ebben az időszakban – közölte a jegybank.
Az éves GDP-növekedés szintén lassult, 2,3 százalékra a 2022 negyedik negyedévi 4,5 százalékról, de elsősorban a készletváltozások miatt, miközben a háztartások fogyasztása tovább emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A nettó exportnak viszonylag szerény mértékben növekedett a negatív hozzájárulása a GDP-növekedéshez, mivel a kivitel volumenének dinamikája kissé meghaladta az áruk és szolgáltatások importjának volumenét - olvasható a jegybank igazgatótanácsi ülésének jegyzőkönyvében.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!