Az EU-n belüli export volumene az első négy hónapban 22,736 milliárd euró volt, az importé pedig 29,903 milliárd euró
Fotó: Pixabay.com
Az idei első négy hónapban 9,320 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 5 százalékkal (440,1 millió euróval) nagyobb, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
2024. június 10., 13:402024. június 10., 13:40
Az adatok szerint 2024 áprilisában a FOB-export (free on board – költségmentesen a hajóra rakva az elhajózási kikötőben) volumene 8,290 milliárd euró volt, a CIF-importé (cost insurance and freight – költség, biztosítás és fuvardíj fizetve) 10,962 milliárd euró, ami 2,672 milliárd eurós kereskedelmi hiányt eredményezett. Éves összevetésben áprilisban az export 14,8 százalékkal, az import 17,8 százalékkal nőtt.
Az EU-n belüli export volumene az első négy hónapban 22,736 milliárd euró volt, az importé pedig 29,903 milliárd euró. Ez az export összvolumenének 72,7 százalékát, illetve az import 73,6 százalékát tette ki.
Az Agerpres által idézett adatsorok szerint a nem uniós országokkal való külkereskedelem a következőképpen alakult: 8,551 milliárd euró (az összvolumen 27,3 százaléka) volt az export, 10,705 milliárd euró (26,4 százalék) pedig az import volumene.
Tavaly 34,094 milliárd eurót tett ki a külkereskedelmi mérleg hiánya, ami 10,420 milliárd euróval, azaz 44 százalékkal több a 2021-ben jegyzettnél – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adataiból.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!