Olcsóbban tankolhatunk? A parlament már ma eltörölheti az üzemanyagok extra jövedéki adóját
Fotó: Thomas Campean
A szociáldemokrata kormány által elfogadott és azóta is vitatott intézkedések eltörlésén ügyködik az Orban-kabinet. Eltörölnék egyebek mellett az üzemanyagok extra jövedéki adóját, a részmunkaidős szerződésekre kirótt többletadót, és a hírhedt 2018/114-es sürgősségi kormányrendeleten is több ponton módosítani készülnek. Az adók eltörléséről ma szavaz a képviselőház, a 114-es módosításáért pedig várhatóan parlamenti felelősséget vállal a liberális kormány.
2019. december 03., 19:562019. december 03., 19:56
A szociáldemokrata párti (PSD) kormány utáni söprögetésbe kezdett a nemzeti liberális párti (PNL) kabinet: egy sor hatályban levő intézkedés eltörlése a cél. A képviselőház költségvetési bizottsága kedden már pozitívan is véleményezte az adótörvénykönyv módosítását célzó jogszabályjavaslatot, ami eltöröli az üzemanyagok extra jövedéki adóját és a részmunkaidős szerződések többletadóját.
A részmunkaidős szerződések esetében pedig visszatérnének ahhoz a korábbi mechanizmushoz, ami szerint nem a minimálbér, hanem a tényleges jövedelem alapján számítják ki az államkasszába befizetendő társadalombiztosítási és egészségbiztosítási hozzájárulás értékét. Az 53 nemzeti liberális párti törvényhozó által kezdeményezett tervezetről döntő házként szavaz majd a képviselőház.
– jelentette be kedden Ludovic Orban miniszterelnök, aki egy nappal korábban már jelezte, hogy kabinetje felelősséget fog vállalni a parlamentben a hírhedt rendelet módosításáért és bizonyos előírások hatályon kívül helyezéséért. Kedden érvekkel is előrukkolt. Mint hangsúlyozta, a parlamenti bizottságokban nem úgy alakulnak a dolgok, ahogyan szerették volna. „Természetesen mi azt szerettük volna, hogy parlamenti vitával javítsuk ki ennek a rendeletnek az előírásait, és hatályon kívül helyezzünk minden elhibázott előírást. Sajnos a dolgok nem a várakozásainknak megfelelően alakulnak, épp ellenkezőleg, a különböző bizottságokban olyan módosító indítványok kerülnek terítékre, amelyek még tovább rontják ezt a rendeletet” – emelte ki Orban. Példaként a Szuverén Befektetési Alap plafonértékének emelését említette.
Beszélt egyúttal arról is, hogy
Orban egyúttal jelezte, a kötelező magánnyugdíjalaphoz való hozzájárulás mértékét nem ezzel a jogszabállyal készülnek emelni, de mindenképp céljuk egy hasonló intézkedés foganatosítása.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!