Fotó: Rostás Szabolcs
Románia történelmének eddigi legnagyobb részvényjegyzése fejeződött be kedden, amikor a Bukaresti Értéktőzsdén (BVB) lezárult a nyilvános ajánlattétel a Hidroelectrica energiavállalat részvényeire – közölte a Mediafax hírügynökség.
2023. július 04., 15:372023. július 04., 15:37
2023. július 04., 16:472023. július 04., 16:47
A kisebbségi tulajdonos, a – kommunizmus idején államosított ingatlanok tulajdonosainak kárpótlására létrehozott – Proprietatea Alap a vízierőműveket működtető Hidroelectrica 78 millió részvényét kínálta eladásra mintegy 8,8 milliárd lej értékben.
akik – a nekik szánt 11,7 millió részvény helyett – 55,75 millió részvényre adtak be jegyzési igényt, 6,2 milliárd lej értékben. Az intézményi befektetők is már az első napokban a nekik szánt részvénycsomag egészét lefedő vételi ajánlatot tettek – írta a román hírügynökség.
A Hidroelectrica papírjaival július 12-én indul a kereskedés a bukaresti tőzsdén. A Ziarul Financiar pénzügyi lap szerint a nagy érdeklődést figyelembe véve várhatóan a kisbefektetők az áruba bocsátott részvénycsomag 20 százalékát vásárolhatják majd meg az eredetileg tervezett 15 százalék helyett.
Az Agerpres hírügynökség által idézett Valentin Tătaru ugyanis azt valószínűsíti, hogy a több mint 1 milliárd eurónyi befektetés „új pénz” a román piacon, ezért a lej iránti kereslet a jelenleg 4,95 lejes euróárfolyamot lenyomhatja 4,92 lejig a részvényvásárlás időszakában. Az elemző ugyanakkor arra számít, hogy a román fizetőeszköz év végéig 5,02 lej körüli euróárfolyamig fog gyengülni.
Amint azt néhány nappal ezelőtt beharangoztuk, megkezdődött a legnagyobb román energiavállalat, a Hidroelectrica kisebbségi részvénycsomagjának tőzsdére vitele, július 4-éig tart a részvényjegyzési időszak a kis- és intézményi befektetők számára.
A Hidroelectrica részvénykibocsátása Románia, sőt a régió valaha volt legnagyobb tőzsdei bevezetése lesz, ami globális viszonylatban is az egyik legjelentősebbnek ígérkezik – jelentette ki Adrian Tănase, a bukaresti értéktőzsde igazgatója.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!