Fotó: Hidroelectrica
Amint azt néhány nappal ezelőtt beharangoztuk, megkezdődött a legnagyobb román energiavállalat, a Hidroelectrica kisebbségi részvénycsomagjának tőzsdére vitele, július 4-éig tart a részvényjegyzési időszak a kis- és intézményi befektetők számára.
2023. június 23., 08:002023. június 23., 08:00
Valamivel több mint 78 millió Hidroelectrica-részvényt dobott piacra a társaság kisebbségi tulajdonosa, a Franklin Templeton vagyonkezelő által kezelt kárpótlási alap (Fondul Proprietatea) a Bukaresti Értékőzsdén (BVB), ezáltal megkezdődött az ország pénzpiacának eddigi legnagyobb részvénykibocsátása (IPO). Az állami pénzügyi felügyelet (ASF) csütörtökön éjfél előtt nem sokkal hozta nyilvánosságra, hogy elfogadta a legnagyobb román energiavállalat IPO-jának prospektusát.
Nicu Marcu, az ASF elnöke a tőzsdei bevezetés jóváhagyását bejelentő csütörtök esti közleményében úgy fogalmazott, hogy a Hidroelectrica IPO-ja a romániai tőzsdepiac történetének legnagyobb, sőt az idei év egyik legnagyobb európai részvénykibocsátása lesz, ami „igazodási pontnak” ígérkezik a román tőzsde számára. „Ez a kezdeményezés teljesen más távlatokat nyit a romániai tőzsdepiac számára, amelynek köszönhetően kis- és nagybefektetőket egyaránt vonzani fog. A felügyelet munkatársai folyamatosan azon dolgoztak, hogy a tőzsdei bevezetés a legjobbb feltételek közepette menjen végbe, és hogy mindez kizárólag a bukaresti tőzsdén történjék” – állapította meg Nicu Marcu. Egyébként a Hidroelectrica tőzsdei jelképe a víz kémiai képlete, a H2O lesz.
Fotó: Rostás Szabolcs
Az ország áramellátásnak egyharmadát fedező Hidroelectrica 80,06 százalékban állami tulajdonban van, míg 19,94 százalékos részesedést a Franklin Templeton által kezelt alap tudhat magáénak. A Fondul Proprietatea 78 007 110 részvényt dobott piacra kis- és intézményi befektetők számára, részvényenként 10 lejes névértéken; mindez részesedése 17,34 százalékát teszi ki. Mint arról beszámoltunk, az IPO nem lehetett kevesebb az alap részvényei 15 százalékánál, ugyanis így hagyta jóvá a részvényesek közgyűlése. A részvényjegyzési ársávot részvényenként 94 és 112 lej között határozták meg, amivel nagyságrendileg 8,5 és 10,1 milliárd euró közötti forrást kívánnak bevonni.
A lakossági befektetők részvényenként 112 lejes rögzített áron adhatják be jegyzési igényüket, ugyanakkor 3 százalékos kedvezményben részesülnek a részvénykibocsátás folyamatának első öt napján kinyilvánított vásárlási szándék esetén. Az intézményi befektetők 94 és 112 lej közötti áron jegyehetnek részvényt. A Hidroelectrica részvényeivel történő kereskedés a jóváhagyott prospektus alapján július 12-én kezdődik.
A több mint 50 milliárd lejre rúgó aktívumokkal rendelkező Hidroelectrica értéke immár meghaladja az osztrák tulajdonban lévő OMV Petromét, és Románia legértékesebb társaságává lépett elő. A 182 vízerőművet és nyolc különböző telepen elhelyezett, 108 megawattóra kapacitású napelemparkot működtető társaság 9,12 milliárd lejes üzleti forgalmat és 4 milliárd lejes profitot jegyzett tavaly.
A Hidroelectrica részvénykibocsátása Románia, sőt a régió valaha volt legnagyobb tőzsdei bevezetése lesz, ami globális viszonylatban is az egyik legjelentősebbnek ígérkezik – jelentette ki Adrian Tănase, a bukaresti értéktőzsde igazgatója.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!