Fotó: Hidroelectrica
Amint azt néhány nappal ezelőtt beharangoztuk, megkezdődött a legnagyobb román energiavállalat, a Hidroelectrica kisebbségi részvénycsomagjának tőzsdére vitele, július 4-éig tart a részvényjegyzési időszak a kis- és intézményi befektetők számára.
2023. június 23., 08:002023. június 23., 08:00
Valamivel több mint 78 millió Hidroelectrica-részvényt dobott piacra a társaság kisebbségi tulajdonosa, a Franklin Templeton vagyonkezelő által kezelt kárpótlási alap (Fondul Proprietatea) a Bukaresti Értékőzsdén (BVB), ezáltal megkezdődött az ország pénzpiacának eddigi legnagyobb részvénykibocsátása (IPO). Az állami pénzügyi felügyelet (ASF) csütörtökön éjfél előtt nem sokkal hozta nyilvánosságra, hogy elfogadta a legnagyobb román energiavállalat IPO-jának prospektusát.
Nicu Marcu, az ASF elnöke a tőzsdei bevezetés jóváhagyását bejelentő csütörtök esti közleményében úgy fogalmazott, hogy a Hidroelectrica IPO-ja a romániai tőzsdepiac történetének legnagyobb, sőt az idei év egyik legnagyobb európai részvénykibocsátása lesz, ami „igazodási pontnak” ígérkezik a román tőzsde számára. „Ez a kezdeményezés teljesen más távlatokat nyit a romániai tőzsdepiac számára, amelynek köszönhetően kis- és nagybefektetőket egyaránt vonzani fog. A felügyelet munkatársai folyamatosan azon dolgoztak, hogy a tőzsdei bevezetés a legjobbb feltételek közepette menjen végbe, és hogy mindez kizárólag a bukaresti tőzsdén történjék” – állapította meg Nicu Marcu. Egyébként a Hidroelectrica tőzsdei jelképe a víz kémiai képlete, a H2O lesz.
Fotó: Rostás Szabolcs
Az ország áramellátásnak egyharmadát fedező Hidroelectrica 80,06 százalékban állami tulajdonban van, míg 19,94 százalékos részesedést a Franklin Templeton által kezelt alap tudhat magáénak. A Fondul Proprietatea 78 007 110 részvényt dobott piacra kis- és intézményi befektetők számára, részvényenként 10 lejes névértéken; mindez részesedése 17,34 százalékát teszi ki. Mint arról beszámoltunk, az IPO nem lehetett kevesebb az alap részvényei 15 százalékánál, ugyanis így hagyta jóvá a részvényesek közgyűlése. A részvényjegyzési ársávot részvényenként 94 és 112 lej között határozták meg, amivel nagyságrendileg 8,5 és 10,1 milliárd euró közötti forrást kívánnak bevonni.
A lakossági befektetők részvényenként 112 lejes rögzített áron adhatják be jegyzési igényüket, ugyanakkor 3 százalékos kedvezményben részesülnek a részvénykibocsátás folyamatának első öt napján kinyilvánított vásárlási szándék esetén. Az intézményi befektetők 94 és 112 lej közötti áron jegyehetnek részvényt. A Hidroelectrica részvényeivel történő kereskedés a jóváhagyott prospektus alapján július 12-én kezdődik.
A több mint 50 milliárd lejre rúgó aktívumokkal rendelkező Hidroelectrica értéke immár meghaladja az osztrák tulajdonban lévő OMV Petromét, és Románia legértékesebb társaságává lépett elő. A 182 vízerőművet és nyolc különböző telepen elhelyezett, 108 megawattóra kapacitású napelemparkot működtető társaság 9,12 milliárd lejes üzleti forgalmat és 4 milliárd lejes profitot jegyzett tavaly.
A Hidroelectrica részvénykibocsátása Románia, sőt a régió valaha volt legnagyobb tőzsdei bevezetése lesz, ami globális viszonylatban is az egyik legjelentősebbnek ígérkezik – jelentette ki Adrian Tănase, a bukaresti értéktőzsde igazgatója.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!