2018-ban 425 milliárd forintra dagadt a magyarországi online kereskedelem. Habár a legtöbb termékkategória elérte a növekedési plafonját, a bővülés messze felülmúlja a kontinens átlagát. De valóban minden csak a sikertörténetekről szól az e-kereskedelemben? Ennek jártunk utána.
2019. április 09., 12:012019. április 09., 12:01
A vásárlói bázis továbbra is jelentős növekedést mutat, már 3,2 millió online vásárló van az országban. Ugyanakkor szem előtt kell tartani, hogy ez a szám nem nőhet a végtelenségig,
Éppen ezért a következő évek bővülését egyre kevésbé tudja majd szolgálni a vásárlói bázis növekedése, viszont a vásárlási gyakoriság és az átlagos megrendelési érték növekedése kompenzálni tudja ezt a kiesést. Ez magyarázza, hogy a piac szakértői kivétel nélkül dinamikus növekedést várnak a következő évektől is.
Arra is felhívják a figyelmet, hogy
Ezt a célt elsősorban a gyors felhasználású FMCG termékek tudják segíteni, ugyanakkor ezek a termékek jellemzően alacsony kosárértékkel rendelkeznek, ami miatt kisebb mértékben képesek hozzájárulni az e-kereskedelem összesített eredményeinek növeléséhez.
Nem véletlen, hogy sokak szerint épp a háztartási cikkeket és drogériai termékeket felölelő úgynevezett non-food FMCG szektor fogja legnagyobb mértékben alakítani a magyar e-kereskedelem képét, ráadásul az is elképzelhető, hogy meghatározza a piacvezető webáruházak erőviszonyait is.
A relatív alacsony átlagos termékárak és a fokozott verseny miatt döntő fontosságú lehet, ki milyen marketingeszközöket képes alkalmazni, illetve milyen megtérülést tud elérni. Az e-kereskedelem köré épülő szolgáltatói szféra is igyekszik reagálni a kis megrendelési értékkel forgalmazható termékek népszerűségének növekedésére. Egyes ár-összehasonlító oldalak bizonyos értékhatár alatt nulla forintos kattintási árakat határoztak meg, sőt olyan termékkereső szolgáltatással is találkozunk, amely teljesen ingyenes alapszolgáltatást kínál a webáruházak számára.
E téren 2019-ben sem várható változás, hiszen mindkét kampánytípusnak fontos szerepe van a webáruházak teljesítménynövekedésében. Az ingyenes kiszállítás az alacsonyabb árral rendelkező termékek forgalmazását képes élénkíteni, illetve képes hozzájárulni a tranzakciószám növekedéséhez, az árkedvezmények pedig magasabb kosárértéket képesek eredményezni.
Románia továbbra is a legnépszerűbb célpiacok között van, ennek ellenére egyelőre kevés szereplő érkezett meg az országba. A Magyarországon piacvezető Extreme Digital ma már bukaresti szaküzlettel is rendelkezik, azonban egyelőre nem jellemző, hogy a tőkeerős szereplők offline boltokat is üzemeltetnének. Az erős e-kereskedelem azonban hozzájárulhat a fizikai boltok fejlődéséhez, akár a külpiacokon is.
(X)
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.