Jelentős forgalom. Tavaly közel 50 százalékkal többet költöttek élelmiszerre Romániában, mint egy évvel korábban
Fotó: Rostás Szabolcs
2023-ban a romániai polgárok 33,6 milliárd dollárt (153 457 920 000 lejt) költöttek el az élelmiszerüzletekben, míg az online élelmiszer-kiskereskedőknél 319 millió dollárt hagytak ott – derül ki az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériuma (UDSA) által készített statisztikából.
2024. július 22., 17:002024. július 22., 17:00
Az élelmiszer-kiskereskedők 2023-ban is uralták a kiskereskedelmi piacot, mivel a romániai polgárok hagyományosan élelmiszerre fordítják havi kiadásaik jelentős részét.
A tavaly a fogyasztók által az élelmiszerboltokban hagyott 33,6 milliárd dollár 46 százalékkal több, mint egy évvel korábban, míg az online élelmiszerkereskedőknek kifizetett 319 millió dollár 28,8 százalékos csökkenés 2022-hez képest – derül ki a tanulmányból.
A húsokat helyettesítő élelmiszerek és tenger gyümölcsei voltak a legjobban teljesítő kategória 2023-ban, a kiskereskedelmi értékesítés értéke 15 százalékkal 54,7 millió dollárra nőtt.
Ugyanezen forrás szerint 2022-ben a romániai polgárok összesen 22,9 milliárd dollárt költöttek az offline élelmiszer-kiskereskedelemben, illetve 448,5 millió dollárt az online élelmiszer-kiskereskedelemben.
a Freshful, amely a dél-amerikai Naspers által ellenőrzött eMag csoport része, és a Sezamo, egy online szupermarket. Ez az európai Rohlik csoport része, amely Európa egyik vezető e-bevásárló cége, és amely Csehországban (Rohlik.cz), Magyarországon (Kifli.hu), Ausztriában (Gurkerl.at) és Németországban (Knuspr.de) is működik.
Ami a tavaly forgalmazott mennyiségeket illeti, az USDA, amely az Euromonitor International és az INS kutatócég adatait elemezte, azt jelzi, hogy
„Az infláció és a megélhetési költségek emelkedése 2023-ban is kihívást jelentett a kiskereskedők számára. Az emelkedő energia- és közüzemi árak és általában az összes áremelkedés arra késztette a fogyasztókat, hogy kiigazítsák a költségvetésüket, és csak a legszükségesebb dolgokat vásárolják meg.
– mutatnak rá az USDA elemzői.
Az USDA az üzlettípusok szerinti elemzése szerint a szupermarketek továbbra is népszerűek, a növekedést a fogyasztók közelség és a széles termékválaszték iránti igénye hajtja.
Emellett az olcsóbb termékek iránti keresletet is ki tudják elégíteni azáltal, hogy egyre több áru esetében folytatják a sajátmárkás lehetőségek fejlesztését.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!