Jelentős forgalom. Tavaly közel 50 százalékkal többet költöttek élelmiszerre Romániában, mint egy évvel korábban
Fotó: Rostás Szabolcs
2023-ban a romániai polgárok 33,6 milliárd dollárt (153 457 920 000 lejt) költöttek el az élelmiszerüzletekben, míg az online élelmiszer-kiskereskedőknél 319 millió dollárt hagytak ott – derül ki az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériuma (UDSA) által készített statisztikából.
2024. július 22., 17:002024. július 22., 17:00
Az élelmiszer-kiskereskedők 2023-ban is uralták a kiskereskedelmi piacot, mivel a romániai polgárok hagyományosan élelmiszerre fordítják havi kiadásaik jelentős részét.
A tavaly a fogyasztók által az élelmiszerboltokban hagyott 33,6 milliárd dollár 46 százalékkal több, mint egy évvel korábban, míg az online élelmiszerkereskedőknek kifizetett 319 millió dollár 28,8 százalékos csökkenés 2022-hez képest – derül ki a tanulmányból.
A húsokat helyettesítő élelmiszerek és tenger gyümölcsei voltak a legjobban teljesítő kategória 2023-ban, a kiskereskedelmi értékesítés értéke 15 százalékkal 54,7 millió dollárra nőtt.
Ugyanezen forrás szerint 2022-ben a romániai polgárok összesen 22,9 milliárd dollárt költöttek az offline élelmiszer-kiskereskedelemben, illetve 448,5 millió dollárt az online élelmiszer-kiskereskedelemben.
a Freshful, amely a dél-amerikai Naspers által ellenőrzött eMag csoport része, és a Sezamo, egy online szupermarket. Ez az európai Rohlik csoport része, amely Európa egyik vezető e-bevásárló cége, és amely Csehországban (Rohlik.cz), Magyarországon (Kifli.hu), Ausztriában (Gurkerl.at) és Németországban (Knuspr.de) is működik.
Ami a tavaly forgalmazott mennyiségeket illeti, az USDA, amely az Euromonitor International és az INS kutatócég adatait elemezte, azt jelzi, hogy
„Az infláció és a megélhetési költségek emelkedése 2023-ban is kihívást jelentett a kiskereskedők számára. Az emelkedő energia- és közüzemi árak és általában az összes áremelkedés arra késztette a fogyasztókat, hogy kiigazítsák a költségvetésüket, és csak a legszükségesebb dolgokat vásárolják meg.
– mutatnak rá az USDA elemzői.
Az USDA az üzlettípusok szerinti elemzése szerint a szupermarketek továbbra is népszerűek, a növekedést a fogyasztók közelség és a széles termékválaszték iránti igénye hajtja.
Emellett az olcsóbb termékek iránti keresletet is ki tudják elégíteni azáltal, hogy egyre több áru esetében folytatják a sajátmárkás lehetőségek fejlesztését.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!