Jelentős forgalom. Tavaly közel 50 százalékkal többet költöttek élelmiszerre Romániában, mint egy évvel korábban
Fotó: Rostás Szabolcs
2023-ban a romániai polgárok 33,6 milliárd dollárt (153 457 920 000 lejt) költöttek el az élelmiszerüzletekben, míg az online élelmiszer-kiskereskedőknél 319 millió dollárt hagytak ott – derül ki az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériuma (UDSA) által készített statisztikából.
2024. július 22., 17:002024. július 22., 17:00
Az élelmiszer-kiskereskedők 2023-ban is uralták a kiskereskedelmi piacot, mivel a romániai polgárok hagyományosan élelmiszerre fordítják havi kiadásaik jelentős részét.
A tavaly a fogyasztók által az élelmiszerboltokban hagyott 33,6 milliárd dollár 46 százalékkal több, mint egy évvel korábban, míg az online élelmiszerkereskedőknek kifizetett 319 millió dollár 28,8 százalékos csökkenés 2022-hez képest – derül ki a tanulmányból.
A húsokat helyettesítő élelmiszerek és tenger gyümölcsei voltak a legjobban teljesítő kategória 2023-ban, a kiskereskedelmi értékesítés értéke 15 százalékkal 54,7 millió dollárra nőtt.
Ugyanezen forrás szerint 2022-ben a romániai polgárok összesen 22,9 milliárd dollárt költöttek az offline élelmiszer-kiskereskedelemben, illetve 448,5 millió dollárt az online élelmiszer-kiskereskedelemben.
a Freshful, amely a dél-amerikai Naspers által ellenőrzött eMag csoport része, és a Sezamo, egy online szupermarket. Ez az európai Rohlik csoport része, amely Európa egyik vezető e-bevásárló cége, és amely Csehországban (Rohlik.cz), Magyarországon (Kifli.hu), Ausztriában (Gurkerl.at) és Németországban (Knuspr.de) is működik.
Ami a tavaly forgalmazott mennyiségeket illeti, az USDA, amely az Euromonitor International és az INS kutatócég adatait elemezte, azt jelzi, hogy
„Az infláció és a megélhetési költségek emelkedése 2023-ban is kihívást jelentett a kiskereskedők számára. Az emelkedő energia- és közüzemi árak és általában az összes áremelkedés arra késztette a fogyasztókat, hogy kiigazítsák a költségvetésüket, és csak a legszükségesebb dolgokat vásárolják meg.
– mutatnak rá az USDA elemzői.
Az USDA az üzlettípusok szerinti elemzése szerint a szupermarketek továbbra is népszerűek, a növekedést a fogyasztók közelség és a széles termékválaszték iránti igénye hajtja.
Emellett az olcsóbb termékek iránti keresletet is ki tudják elégíteni azáltal, hogy egyre több áru esetében folytatják a sajátmárkás lehetőségek fejlesztését.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
szóljon hozzá!