Fotó: Pinti Attila
Az idei első félévben 272 millió euró értékben importált védőmaszkot Románia, csak Csehország, Lengyelország, Ausztria, Belgium, Hollandia, Spanyolország, Olaszország, Franciaország és Németország előzi meg e tekintetben – közölte kedden az Európai Unió (EU) statisztikai hivatala.
2020. október 06., 11:262020. október 06., 11:26
Az Eurostat szerint a koronavírus-világjárvány miatt a 2020-as év első hat hónapjában uniós viszonylatban 14 milliárd euróra nőtt a védőmaszkimport értéke az elmúlt esztendő ugyanezen időszakában jegyzett 800 millió euróhoz képest, ami 1800 százalékos növekedést jelent.
Luxemburg toronymagasan vezeti ezt a listát, itt az egy főre jutó import értéke 121 euróra tehető, majd Belgium, Németország és Franciaország következik, ahol meghaladja az 50 eurót. Ezzel szemben Cipruson, Lengyelországban, Svédországban, Horvátországban, Görögországban és Bulgáriában a fejenkénti import értéke kisebb volt 10 eurónál. Románia a rangsor második felében található 14 eurós értékkel, megelőzve Dániát (12 euró).
onnan érkezett a behozott mennyiség 92 százaléka, ami 30 százalékpontos növekedést jelent a 2019 első félévében jegyzetthez viszonyítva.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
szóljon hozzá!