Belerohannak. A Dacia Spring árát is felduzzaszthatja az európai szigor
Fotó: Facebook/Dacia
Románia egyik legnépszerűbb termékét is kedvezőtlenül érintheti az Európai Unió által a kínai elektromosautó-iparra kivetni tervezett pluszadó, hiszen a Dacia Springet is az ázsiai országban gyártják.
2024. június 28., 15:112024. június 28., 15:11
Az Európai Bizottság nemrég úgy határozott, a Kínában működő gépkocsigyárak által kapott állami támogatások jogtalan előnyt teremtenek az öreg kontinens gyártóival szemben, ezért július 4-től 17,4 és 38,1 százalék közötti többletilletékkel sújtják az ázsiai országból érkező e-autókat.
A BYD (BYD és Denza) 17,4, a Geely (a Kínában gyártott Geely, Zeekr, Lynk & Co, Volvo és Polestar) 20, a SAIC (MG és Maxus) de 38,1 százalékos pluszvámra számíthat. A többi gyártó közül az európai vizsgálatok során együttműködők átlagosan 21, mások 38,1 százalékos emeléssel szembesülhetnek.
A Dacia Spring a 21 százalékos adónövelés kategóriájába esik, amelyhez hozzáadódik az eddig is érvényben lévő 10 százalékos illeték. Az Economica.net portál beszámolója szerint francia források kiszámolták, hogy mindez Franciaországban 3969 euróval növelheti a népszerű román kisautó árát.
Bár az EB döntése július 4-től lép életbe, a konkrét drágítás novembertől várható, amikor a gyakorlatban is életbe kell léptetni a tagállamok által kidolgozott sarcot. Mivel a Spring már így is a legolcsóbb elektromos autó, ráadásul a közelmúltban jelentősen csökkent a megvásárlását ösztönző állami támogatás is, nehezen elképzelhető, hogy a gyártó magára tudná vállalni ezt az árnövekedést is.
Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.
Például egy Tesla Model 3 21 százalékos pluszilletékkel a jelenlegi 40 990 helyett 49 598 euróba kerülne (a Roncsautó plusz állami programban igényelhető támogatás nélkül). A hasonló kategóriába eső BMW iX3 ára 14 369 euróval nőne (82 794 euróra), egy Volvo EX30-é pedig 7760-nal (46 560-ra).
A Romániában is jelen lévő kínai márkák közül az európaiakhoz hasonló megítélésben részesülő Seres 3 EV ára 8389 euróval 48 338-ra emelkedne. Viszont a SAIC által gyártott MG jelentősebb drágulásra készülhet: például egy jelenleg 31 400 eurós alapáron kapható MG4 ősztől 43 332 euróba kerülne.
Mindez persze akkor, ha érvényben maradnak az Európai Bizottság megszorításai, illetve valóban alkalmazni fogják a tagállamok. Ugyanakkor Kína jelezte: bár nem tartják versenyhelyzetet sértőnek az állami támogatásokat, hajlandók tárgyalni egy bizonyos fokú adóemelésről.
Alapos arculatfrissítésen esett át a Dacia Európa-szerte hódító elektromos autója, a Spring.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
szóljon hozzá!