Belerohannak. A Dacia Spring árát is felduzzaszthatja az európai szigor
Fotó: Facebook/Dacia
Románia egyik legnépszerűbb termékét is kedvezőtlenül érintheti az Európai Unió által a kínai elektromosautó-iparra kivetni tervezett pluszadó, hiszen a Dacia Springet is az ázsiai országban gyártják.
2024. június 28., 15:112024. június 28., 15:11
Az Európai Bizottság nemrég úgy határozott, a Kínában működő gépkocsigyárak által kapott állami támogatások jogtalan előnyt teremtenek az öreg kontinens gyártóival szemben, ezért július 4-től 17,4 és 38,1 százalék közötti többletilletékkel sújtják az ázsiai országból érkező e-autókat.
A BYD (BYD és Denza) 17,4, a Geely (a Kínában gyártott Geely, Zeekr, Lynk & Co, Volvo és Polestar) 20, a SAIC (MG és Maxus) de 38,1 százalékos pluszvámra számíthat. A többi gyártó közül az európai vizsgálatok során együttműködők átlagosan 21, mások 38,1 százalékos emeléssel szembesülhetnek.
A Dacia Spring a 21 százalékos adónövelés kategóriájába esik, amelyhez hozzáadódik az eddig is érvényben lévő 10 százalékos illeték. Az Economica.net portál beszámolója szerint francia források kiszámolták, hogy mindez Franciaországban 3969 euróval növelheti a népszerű román kisautó árát.
Bár az EB döntése július 4-től lép életbe, a konkrét drágítás novembertől várható, amikor a gyakorlatban is életbe kell léptetni a tagállamok által kidolgozott sarcot. Mivel a Spring már így is a legolcsóbb elektromos autó, ráadásul a közelmúltban jelentősen csökkent a megvásárlását ösztönző állami támogatás is, nehezen elképzelhető, hogy a gyártó magára tudná vállalni ezt az árnövekedést is.
Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.
Például egy Tesla Model 3 21 százalékos pluszilletékkel a jelenlegi 40 990 helyett 49 598 euróba kerülne (a Roncsautó plusz állami programban igényelhető támogatás nélkül). A hasonló kategóriába eső BMW iX3 ára 14 369 euróval nőne (82 794 euróra), egy Volvo EX30-é pedig 7760-nal (46 560-ra).
A Romániában is jelen lévő kínai márkák közül az európaiakhoz hasonló megítélésben részesülő Seres 3 EV ára 8389 euróval 48 338-ra emelkedne. Viszont a SAIC által gyártott MG jelentősebb drágulásra készülhet: például egy jelenleg 31 400 eurós alapáron kapható MG4 ősztől 43 332 euróba kerülne.
Mindez persze akkor, ha érvényben maradnak az Európai Bizottság megszorításai, illetve valóban alkalmazni fogják a tagállamok. Ugyanakkor Kína jelezte: bár nem tartják versenyhelyzetet sértőnek az állami támogatásokat, hajlandók tárgyalni egy bizonyos fokú adóemelésről.
Alapos arculatfrissítésen esett át a Dacia Európa-szerte hódító elektromos autója, a Spring.
A 15 és 29 év közötti romániai fiatalok 14,7 százaléka súlyos anyagi és szociális nélkülözésben élt 2024-ben; az európai uniós átlag 5,8 százalék volt – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Májusban az áprilisi 4,9 százalékról 5,45 százalékra nőtt az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 7,09 százalékos árnövekedést a szolgáltatási szektorban regisztrálták – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Cotroceni-palota előtt tüntetnek csütörtökön az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség tagjai, „méltányos adóreformot” követelve, amelyben „a terhek igazságosan oszlanak meg a tőke és a munka között”.
Az eheti harmadik egyeztetés is kudarcba fulladt a Nicușor Dan államfő által kormányzásra felkért pártok között a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedésekről, sőt egyre jobban elfajulóban a vita.
Az energiaügyi minisztérium közvitára bocsátotta azt a mechanizmust, amellyel július 1-jétől, a villamosenergia-piac liberalizációját követően támogatni kívánja az energiafogyasztókat.
A közalkalmazottaknak járó úgynevezett antennapótlékot fix összegben, nem bérarányosan kellene megállapítani, mivel nem a bérszinthez, hanem a munkakörülményekhez kell igazodnia – jelentette ki Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter.
Miközben a hiány lefaragását célzó intézkedéscsomag kidolgozása közben a politikai alakulatok tárgyalásain szó esik többek között az áfa emeléséről is, a nem hatékony adóbehajtás miatt jelenleg is tetemes potenciális bevételtől esik el az államkassza.
Tájékoztató kampányt indított az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) az elektromos energia fogyasztói számára annak apropóján, hogy 2025. július 1-jén megszűnik az árplafon-kompenzációs rendszer a villanyáram esetében.
A Hidroelectrica minden olyan fogyasztót képes átvenni, aki áramszolgáltatót akar váltani – közölte a cég szerdai közleményében.
Ha Románia áttérne a progresszív adózásra, nem lenne szükség az általános forgalmi adó (áfa/TVA) megemelésére – jelentette ki szerdán Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke.
szóljon hozzá!