Belerohannak. A Dacia Spring árát is felduzzaszthatja az európai szigor
Fotó: Facebook/Dacia
Románia egyik legnépszerűbb termékét is kedvezőtlenül érintheti az Európai Unió által a kínai elektromosautó-iparra kivetni tervezett pluszadó, hiszen a Dacia Springet is az ázsiai országban gyártják.
2024. június 28., 15:112024. június 28., 15:11
Az Európai Bizottság nemrég úgy határozott, a Kínában működő gépkocsigyárak által kapott állami támogatások jogtalan előnyt teremtenek az öreg kontinens gyártóival szemben, ezért július 4-től 17,4 és 38,1 százalék közötti többletilletékkel sújtják az ázsiai országból érkező e-autókat.
A BYD (BYD és Denza) 17,4, a Geely (a Kínában gyártott Geely, Zeekr, Lynk & Co, Volvo és Polestar) 20, a SAIC (MG és Maxus) de 38,1 százalékos pluszvámra számíthat. A többi gyártó közül az európai vizsgálatok során együttműködők átlagosan 21, mások 38,1 százalékos emeléssel szembesülhetnek.
A Dacia Spring a 21 százalékos adónövelés kategóriájába esik, amelyhez hozzáadódik az eddig is érvényben lévő 10 százalékos illeték. Az Economica.net portál beszámolója szerint francia források kiszámolták, hogy mindez Franciaországban 3969 euróval növelheti a népszerű román kisautó árát.
Bár az EB döntése július 4-től lép életbe, a konkrét drágítás novembertől várható, amikor a gyakorlatban is életbe kell léptetni a tagállamok által kidolgozott sarcot. Mivel a Spring már így is a legolcsóbb elektromos autó, ráadásul a közelmúltban jelentősen csökkent a megvásárlását ösztönző állami támogatás is, nehezen elképzelhető, hogy a gyártó magára tudná vállalni ezt az árnövekedést is.
Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.
Például egy Tesla Model 3 21 százalékos pluszilletékkel a jelenlegi 40 990 helyett 49 598 euróba kerülne (a Roncsautó plusz állami programban igényelhető támogatás nélkül). A hasonló kategóriába eső BMW iX3 ára 14 369 euróval nőne (82 794 euróra), egy Volvo EX30-é pedig 7760-nal (46 560-ra).
A Romániában is jelen lévő kínai márkák közül az európaiakhoz hasonló megítélésben részesülő Seres 3 EV ára 8389 euróval 48 338-ra emelkedne. Viszont a SAIC által gyártott MG jelentősebb drágulásra készülhet: például egy jelenleg 31 400 eurós alapáron kapható MG4 ősztől 43 332 euróba kerülne.
Mindez persze akkor, ha érvényben maradnak az Európai Bizottság megszorításai, illetve valóban alkalmazni fogják a tagállamok. Ugyanakkor Kína jelezte: bár nem tartják versenyhelyzetet sértőnek az állami támogatásokat, hajlandók tárgyalni egy bizonyos fokú adóemelésről.
Alapos arculatfrissítésen esett át a Dacia Európa-szerte hódító elektromos autója, a Spring.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!