Az állami társadalombiztosítási rendszerhez tartozó nyugdíjasok teszik ki a romániai nyugdíjasok 99,98 százalékát
Fotó: Haáz Vince
2023 harmadik negyedévében 0,4 százalékkal 2117 lejre emelkedett az átlagnyugdíj Romániában az előző negyedévhez viszonyítva – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
2023. december 19., 14:082023. december 19., 14:08
2023. december 19., 15:072023. december 19., 15:07
Az összeget a nyugdíjak összes kategóriájának – társadalombiztosítási, rokkantsági, özvegyi – figyelembevételével számították ki. A nyugdíjasok átlagos száma 4,979 millió volt a harmadik negyedévben, ezerrel több, mint az előző három hónapban; az állami társadalombiztosítási rendszerhez tartozó nyugdíjasok átlagos száma 4,601 millió volt, háromezerrel több mint a második negyedévben – idézte az Agerpres hírügynökség a hivatalt.
Az átlagos állami társadalombiztosítási nyugdíj 2007 lej volt. Az átlagos nettó társadalombiztosítási öregségi nyugdíj teljes járulékfizetés mellett (adó és egészségügyi szolgáltatási járulék nélkül) az 50,4 százaléka volt az országos nettó átlagbérnek, ugyanakkora, mint az előző negyedévben.
Az állami társadalombiztosítási rendszerhez tartozó nyugdíjasok teszik ki a romániai nyugdíjasok 99,98 százalékát, az állami nyugdíjrendszerben regisztrált személyek 80 százaléka pedig teljes öregségi nyugdíjra jogosult.
Az állami társadalombiztosítási rendszerhez tartozó nyugdíjasok és a munkavállalók aránya országos szinten 8 volt a 10-hez a harmadik negyedévben, jelentős területi eltérésekkel.
Területenként jelentősen eltér az állami átlagnyugdíj összege is, a legmagasabb és a legalacsonyabb nyugdíj közötti különbség 1079 lej. Míg az átlagnyugdíj Botoşani megyében 1588 lej, Vrancea megyében 1598 lej, addig Hunyad megyében 2667 lej, Bukarestben 2547 lej volt a harmadik negyedévben.
A romániai nyugdíjak átlagértéke a jelenlegi 2100 lejről 2800 lejre nő az időskori juttatások újraszámolása nyomán – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök. A PSD elnöke megoldást ígér a rettenetesen alacsony mezőgazdasági nyugdíjak ügyében is.
Jövőre Romániában lesz a második legnagyobb a gazdasági növekedés Európában, az ország GDP-je várhatóan 3,4 százalékkal fog bővülni – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!