Az állami társadalombiztosítási rendszerhez tartozó nyugdíjasok teszik ki a romániai nyugdíjasok 99,98 százalékát
Fotó: Haáz Vince
2023 harmadik negyedévében 0,4 százalékkal 2117 lejre emelkedett az átlagnyugdíj Romániában az előző negyedévhez viszonyítva – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
2023. december 19., 14:082023. december 19., 14:08
2023. december 19., 15:072023. december 19., 15:07
Az összeget a nyugdíjak összes kategóriájának – társadalombiztosítási, rokkantsági, özvegyi – figyelembevételével számították ki. A nyugdíjasok átlagos száma 4,979 millió volt a harmadik negyedévben, ezerrel több, mint az előző három hónapban; az állami társadalombiztosítási rendszerhez tartozó nyugdíjasok átlagos száma 4,601 millió volt, háromezerrel több mint a második negyedévben – idézte az Agerpres hírügynökség a hivatalt.
Az átlagos állami társadalombiztosítási nyugdíj 2007 lej volt. Az átlagos nettó társadalombiztosítási öregségi nyugdíj teljes járulékfizetés mellett (adó és egészségügyi szolgáltatási járulék nélkül) az 50,4 százaléka volt az országos nettó átlagbérnek, ugyanakkora, mint az előző negyedévben.
Az állami társadalombiztosítási rendszerhez tartozó nyugdíjasok teszik ki a romániai nyugdíjasok 99,98 százalékát, az állami nyugdíjrendszerben regisztrált személyek 80 százaléka pedig teljes öregségi nyugdíjra jogosult.
Az állami társadalombiztosítási rendszerhez tartozó nyugdíjasok és a munkavállalók aránya országos szinten 8 volt a 10-hez a harmadik negyedévben, jelentős területi eltérésekkel.
Területenként jelentősen eltér az állami átlagnyugdíj összege is, a legmagasabb és a legalacsonyabb nyugdíj közötti különbség 1079 lej. Míg az átlagnyugdíj Botoşani megyében 1588 lej, Vrancea megyében 1598 lej, addig Hunyad megyében 2667 lej, Bukarestben 2547 lej volt a harmadik negyedévben.
A romániai nyugdíjak átlagértéke a jelenlegi 2100 lejről 2800 lejre nő az időskori juttatások újraszámolása nyomán – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök. A PSD elnöke megoldást ígér a rettenetesen alacsony mezőgazdasági nyugdíjak ügyében is.
Jövőre Romániában lesz a második legnagyobb a gazdasági növekedés Európában, az ország GDP-je várhatóan 3,4 százalékkal fog bővülni – jelentette ki Marcel Ciolacu kormányfő.
Indokolatlannak és „rendkívül károsnak” tartja a Romalimenta Élelmiszeripari Munkáltatói Szövetség a kormánynak az árréskorlátozások kiterjesztésére vonatkozó szándékát.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
Az augusztusi 2,4 százalékról szeptemberben 2,1 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Nagy bajban van az európai autóipar – annak részeként a romániai is –, és ha az Európai Bizottság nem lép közbe, még súlyosabbá válhat a helyzet, akár tömeges elbocsátások is jöhetnek – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Nem kellett volna megemelni az országos bruttó minimálbért, mert ez már a második emelés volt az elmúlt hat hónapban – jelentette ki szerdán Sterică Fudulea, a Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) főtitkára.
szóljon hozzá!