Tánczos Barna szerint már vannak pozitív jelek a kamatlábak alakulását illetően
Fotó: Gov.ro
Romániának 2025-ben jelentős államadósságot kell törlesztenie, és rekord kamatok mellett vesz fel hitelt, de vannak jelei annak, hogy a kamatok kezdenek csökkenni, és a mutatók az Európai Bizottsággal kötött hétéves megállapodásban meghatározott paramétereken belül vannak – jelentette ki Tánczos Barna pénzügyminiszter az Economica.net portálnak adott interjúban.
2025. február 28., 16:302025. február 28., 16:30
Románia 2025-ben több mint 40 milliárd lejt fog fizetni csak a már megkötött és a tervezett hitelek kamataként – magyarázta Tánczos Barna, jelezve egyúttal, hogy az összeg természetesen függ attól, hogyan alakulnak a kamatok. Ez rekordösszeg, de a pénzügyi tárca RMDSZ-es vezetője szerint kezdenek jó jelek mutatkozni.
A rendőrség szerdán kihallgatásra előállította az érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelöltet, Călin Georgescut.
Tánczos elmondása szerint az esemény után azonnal 15–20 bázisponttal csökkentek azok a költségek, amelyekkel Románia finanszírozni tudja az államadósságot. Mindez azzal magyarázható, hogy a piacok veszélyt látnak Călin Georgescu felemelkedésében Romániára és saját magukra nézve, mivel a romániai bankok többsége európai csoportokhoz tartozik, és az ország külföldi adósságának nagy része az Európai Unióhoz tartozó entitásokhoz kapcsolódik, amelyek ellen a tavalyi érvénytelenített elnökválasztás első fordulójából győztesként kikerülő független jelölt harcol – írja az Economica.net.
Tánczos az interjúban ugyanakkor arról is beszélt, hogy az államadósság szintje az Európai Bizottsággal egyeztetett paramétereken belül marad, a politikai fejlemények és a reformok pedig segíteni fognak abban, hogy ez így is maradjon.
Nem hihető, hogy a román hatóságok csak most szembesültek az érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali Călin Georgescuhoz kötött szélsőjobboldali körökkel – jelentette ki a Krónikának Pászkán Zsolt Románia-szakértő.
„Az Európai Bizottsággal kötött hétéves tervben meghatározott paramétereken belül vagyunk, és ezeken a paramétereken belül is maradunk. Valóban nagy az államadósságunk, nehéz évet zártunk azzal, hogy több mint 250 milliárd lejes hitelt vettünk fel a hiány finanszírozására. Most kezdjük csökkenteni ezt az éves hitelfelvételi szintet” – fejtette ki Tánczos Barna, aki szerint
Franciaország, Németország és Hollandia bukaresti nagykövetsége is olyan üzeneteket tett közzé az X-en csütörtökön, amelyekben a romániai demokráciába és jogállamiságba vetett bizalmukat fejezték ki.
A pénzügyminiszter szerint már vannak pozitív jelek a kamatlábak alakulását illetően. A január közepi kifizetési csúcs után a dolgok elkezdtek belépni egy normális kerékvágásba, csökkenő tendenciát mutatnak, és a várakozásai szerint a lejtmenet folytatódni fog. A tárcavezető szerint a Fitch hitelminősítő döntése, amellyel megtartotta Románia besorolását,
Tánczos emlékeztetett, a nemzetközi hitelminősítő rámutatott a román gazdaság előtt álló kockázatokra és kihívásokra, amelyek megegyeznek azokkal, amelyeket a minisztérium is azonosított.
Hat súlyos bűncselekmény elkövetésével gyanúsítja a bukaresti legfőbb ügyészség a szerdán kihallgatásra előállított Călin Georgescut. Az államelnöki tisztségre pályázó politikust nem vették őrizetbe, bírósági felügyelet alá helyezték.
A pénzügyminiszter bizakodását fejezi ki abban is, hogy a Standard & Poor's, amely hamarosan értékelni fogja Romániát, továbbra is befektetésre fogja ajánlani az országot. A Bloomberg szerint a 2035-ben lejáró értékpapírok hozama 18 bázisponttal 7,36 százalékra, december közepe óta a legalacsonyabbra zsugorodott, a csökkenés a 25 bázispontot is elérte, mielőtt stabilizálódott volna, ami jelentős elmozdulás az egyébként csendes piacon.
A nagyon magas költségvetési hiány miatt Románia európai uniós összevetésben a legmagasabb kamatlábak mellett vesz fel hitelt – jelentette ki Theodor Stolojan exkormányfő, a Világbank közgazdásza.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
szóljon hozzá!