Fotó: Mihai Poziumschi/Agerpres
Franciaország, Németország és Hollandia bukaresti nagykövetsége is olyan üzeneteket tett közzé az X-en csütörtökön, amelyekben a romániai demokráciába és jogállamiságba vetett bizalmukat fejezték ki.
2025. február 27., 15:242025. február 27., 15:24
„Franciaország újfent megerősíti szolidaritását Romániával, amely jogállam, tiszteletben tartja a hatalmi ágak szétválasztását és az igazságszolgáltatás függetlenségét. Ezek az elvek alapvetőek demokráciáink számára” – közölte a francia nagykövetség.
– irányította rá a figyelmet a Hotnews.ro hírportál.
„Románia megbízható partnere Németországnak mind az EU-ban, mind a NATO-ban. Országaink osztoznak a demokratikus értékekben és szilárdan hisznek a jogállamiságban.
– írta eközben Peer Gebauer, Németország bukaresti nagykövete.
A holland nagykövetség közben ezt posztolta:
EU- és NATO-partnerként közös értékeket vallunk. Bízunk demokráciáinkban és állami intézményeink működésében”.
A legfőbb ügyészségről távozóban Călin Georgescu szerda este kijelentette, hogy „biztosan” indul az elnökválasztáson, és „az amerikai szankciók tisztázzák majd a romániai helyzetet is”.
Mint ismeretes, Călin Georgescu szerdai őrizetbe vételét követően bírálatok érkeztek az Egyesült Államokból, megszólalt többek között Elon Musk is, a tengerentúli techmilliárdos – aki a kormányzati hatékonyság növelése érdekében létrehozott adminisztrációs szervezetet irányítja a Trump-adminisztrációban – az X-platformon azt írta: „éppen őrizetbe vették azt az embert, aki a legtöbb szavazatot kapta a romániai államelnök-választáson. Alaposan el van rontva”. Musk állításával ellentétben Georgescut még csak előállították, szerdán délután még nem vették őrizetbe.
Az igazságszolgáltatásnak szilárd bizonyítékokkal kell előállnia – figyelmeztetett Călin Georgescu kihallgatásra való előállítása kapcsán a feszült belpolitikai hangulatra hivatkozva Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az alkotmánybíróság megszervezéséről és működéséről szóló 1992/47-es törvényt módosító tervezetet nyújtott be a parlamentbe a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a jövőbeni „választási visszaélések” megelőzése érdekében.
A Központi Választási Iroda (BEC) május 3-án, szombaton és 4-én, vasárnap is közli az elnökválasztási részvétellel kapcsolatos adatokat.
Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – tájékoztatott szombaton a román rendőrség.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú viharriasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A kiadások csökkentését és a beruházások növelését folytatni kell – állapította meg Tánczos Barna pénzügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy idén március végén 2,28 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
szóljon hozzá!