Románia fizeti a legmagasabb kamatot. Theodor Stolojan szerint nem mehet ez így tovább
Fotó: Facebook/Theodor Stolojan
A nagyon magas költségvetési hiány miatt Románia európai uniós összevetésben a legmagasabb kamatlábak mellett vesz fel hitelt, tavaly csak az államadósságra 7 milliárd euró kamatot fizetett, idén pedig ez az összeg eléri a 8 milliárd eurót – jelentette ki Theodor Stolojan exkormányfő, a Világbank közgazdásza, aki szerint a kormánynak kötelessége csökkenteni a deficitet, hogy ne fordulhasson elő, hogy az államadósság többe kerül, mint az egészségügy vagy az oktatás.
2025. február 09., 16:592025. február 09., 16:59
Theodor Stolojan a Digi24 hírtelevíziónak nyilatkozva arról beszélt, hogy a kormánynak nincs hitelessége a vállalkozások és az emberek szemében a nagyon magas költségvetési hiány miatt, és ezért szálltak el a kamatok.
„A kormány egyik napról a másikra kénytelen volt intézkedéseket hozni. Olyan helyzetbe kerültünk 2024-ben, hogy rekord (költségvetési) hiányt regisztráltunk – 152 milliárd (lej), a GDP 8,65 százaléka. Ilyen hiányunk mindössze 2020-ban volt, akkor a pandémia miatt. A kormány tulajdonképpen olyan helyzetbe került, hogy nem tudta tovább folytatni a megkezdett utat. Már kaptunk figyelmeztetéseket a pénzpiacoktól (…)
– idézte Stolojan televíziós nyilatkozatát a hírcsatorna portálja.
„Gondoljunk csak arra, hogy tavaly az államadósságra több mint 7 milliárd euró kamatot fizettünk. Vagyis 36 milliárd lejt. Idén, 2025-ben pedig több mint 8 milliárd eurót fogunk fizetni. Nem mehet ez így tovább. Ha megnézzük 2019-hez képest 2024-re a GDP 1,7-szeresére nőtt, tehát az ország gazdasági ereje 1,7-szeresére nőtt, a költségvetési hiány viszont 3,1-szeresére” – ecsetelte Stolojan.
Véleménye szerint Románia esélye az EU-hoz kötődik, amely megváltoztatta álláspontját, és már nem egyik évről a másikra, hanem fokozatosan, 4–7 év alatt követeli meg a hiány csökkentését. Így Románia, amely úgy döntött, hogy hét év alatt csökkenti a deficitet, továbbra is részesülhet az uniós forrásokból, és fenntarthatja az autópályákba, víz- és csatornahálózatokba történő állami beruházásokat.
– szögezte le Theodor Stolojan.
Amint arról korábban beszámoltunk, a pénzügyminisztérium január végi bejelentése szerint a bruttó hazai termék (GDP) 8,65 százalékára nőtt 2024 végére a román költségvetési hiány a 2023-as 5,61 százalékról. Abszolút számokban kifejezve 152,72 milliárd lejt tett ki a hiány 2024 végén, míg egy évvel korábban 90,06 milliárd lej volt. Ennél magasabb költségvetési hiányt csak 2009-ben, illetve a világjárvány évében, 2020-ban jegyeztek, akkor GDP-arányosan 9,5, illetve 9,2 százalék volt az államháztartás deficitje.
A bruttó hazai termék (GDP) 8,65 százalékára nőtt 2024 végére a román költségvetési hiány a 2023-as 5,61 százalékról – közölte a pénzügyminisztérium.
Eközben a legfrissebb, szintén január végi tájékoztatás szerint tavaly novemberben 936,995 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 931,186 milliárd lejről. GDP-arányosan az október végi 54 százalékról november végére 54,3 százalékra nőtt a román államadósság.
Tavaly novemberben 936,995 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 931,186 milliárd lejről – közölte a pénzügyminisztérium.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
Az Európai Bizottság 615 millió euróval fogja támogatni a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést – jelentette be kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Májustól már nem lehet jegyet foglalni a Nagyvárad–Milánó (Bergamo) útvonalon a HiSky által működtetett repülőjáratokra – jelezték többen is az elmúlt időszakban.
Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) 15 millió eurónyi adócsalást fedezett fel a fuvarmegosztó alkalmazásoknál – nyilatkozta Tánczos Barna pénzügyminiszter a Digi 24 hírtelevíziónak.
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
A romániai munkaerőpiac 2025 első három hónapjában visszaesett a korábbi év azonos időszakához viszonyítva, a legaktívabb álláskeresők jelenleg a 25 és 34 év, illetve a 18 és 24 év közöttiek.
1 hozzászólás