Változó igények az ingatlanpiacon: szobafogság után kertes házba menekülnek

Változó igények az ingatlanpiacon: szobafogság után kertes házba menekülnek

Újraéled az ingatlanpiac. Nagyváradon kiegyensúlyozott a kereslet-kínálat

Fotó: Facebook/Visit Oradea

A koronavírus-járvány miatt kihirdetett szükségállapot és az azzal járó kijárási korlátozások feloldása óta éledezik az ingatlanpiac. Érzékelhető egy enyhe árcsökkenés, de inkább stagnálásról beszélhetünk. Érdekesség viszont, hogy a két hónapos „szobafogság” után egyre többen menekülnének társasházból kertes házba.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. június 09., 19:122020. június 09., 19:12

Bár sokan arra számítottak, hogy a koronavírus-járvánnyal karöltve érkező gazdasági válság miatt a 2008-as krízishez hasonlóan beszakad az ingatlanpiac, egyelőre csak mérsékelt, már-már elenyészőnek mondható a lakásárak csökkenése. Az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő portál által havonta közzétett, a bukaresti, brassói, kolozsvári, temesvári, konstancai, valamint jászvásári ingatlanárakat górcső alá vevő elemzés legfrissebb, májusra vonatkozó statisztikái szerint

országos viszonylatban 1,4 százalékkal lettek olcsóbbak az eladásra kínált lakások az áprilisi 1,7 százalékos visszaesés után.

A lakás építésének évétől függetlenül egy hasznos négyzetméterért 1348 eurót kértek el a múlt hónapban az áprilisi 1367 eurós átlagárhoz képest.

A vizsgált erdélyi városok mindenikében csökkentek májusban a lakásárak. A legnagyobb, de látványosnak éppen nem mondható visszaesést Kolozsváron regisztrálták, ahol az áprilisi 1,5 százalékos drágulást követően 2,1 százalékkal estek vissza a lakásárak. Ami azt jelenti, hogy a múlt hónapban 1815 eurót kértek az eladók egy négyzetméternyi hasznos felületért az egy hónappal korábbi 1854 euró helyett. Ez egy 50 négyzetméteres, átlagos kétszobás lakás esetében 1950 eurós különbséget jelent, vagyis 92 700 euró helyett 90 750 eurót. Érdekes egyébként, hogy míg a régi építésű lakások ára mindössze 0,4 százalékkal 1804 euró/négyzetméterről 1796 euróra zsugorodott, addig az új építésű társasházak esetében a visszaesés 2,9 százalékos, 1882 euró helyett most 1828 eurót kérnek az eladók.

Az áprilisi 1,1 százalékos drágulás után májusban 1,9 százalékkal csökkentek az árak Temesváron, 1325 euró helyett már „csak” 1300 eurót kellett lepengetnie azoknak, akik lakást akartak vásárolni.

Szinte nem is érzékelhető eközben a Brassóban mért 0,3 százalékos (1219 euró/négyzetméterről 1215 euróra) áresés – ráadásul a Cenk alatti városban is áprilisban még 1,8 százalékos drágulást mértek. Itt is eltérően alakultak ugyanakkor a régi és új építésű lakások: miközben a régiek 1,6 százalékkal négyzetméterenkénti 1180 euróról 1199 euróra drágultak, az új építésűek ára 2,6 százalékkal 1278 euró/négyzetméterről 1245 eurós szintre mérséklődött.

Tapogatózás a kolozsvári
ingatlanpiacon

Miután a szükségállapotot veszélyhelyzet váltotta, a korlátozások lazításával újraindult az ingatlanpiac, az árak egyelőre nem csökkennek, ám az elmúlt hónapok kényszerű bezártsága miatt egyre többen menekülnek a panelházakból, kertes házat vásárolnának – értékelték az elmúlt hetek ingatlanpiaci történéseit a Krónika által megkérdezett ingatlanügynökök.

Idézet
Kolozsváron jelenleg intenzíven zajlik az ingatlan-adásvétel, soha nem látott sorok vannak a közjegyzőknél, de ez nem a valós piaci mozgás, hanem a két hónapos leállást pótolják”

– számolt be megkeresésünkre Bónis Endre, a Reform ingatlanközvetítő iroda vezetője. Mint ecsetelte, a piac még  a tapogatózás szakaszában van, élénkült ugyan a kereslet vásárlásra és bérlésre, de még mindig nincs azon a szinten, mint a világjárvány miatti leállás előtt. A vásárlók amúgy alacsonyabb árakon szeretnének ingatlant venni vagy bérelni, a tulajdonosok viszont még nem igazodnak ehhez az elváráshoz.

Bónis Endre kiemelte ugyanakkor, hogy az egy-két százalékos árcsökkenésről szóló hírek nem megalapozottak, hiszen ilyen  kismértékű ingadozást nem lehet mérni az ingatlanpiacon. „Már a 2008-as gazdasági válság során megtapasztaltuk, hogy az ingatlanpiac később reagál a recesszióra, el kell telnie egy időnek, amíg esetleg valóban visszaesnek az árak. Amíg az élet minden területen nem áll vissza a rendes kerékvágásba, nem indulnak újra az iskolák, az egyetemek, az ingatlanpiac is túlélő üzemmódban működik” – részletezte az ingatlanközvetítő. Hangsúlyozta,

a bérlők száma jelentősen visszaesett, hiszen az egyetemisták hazamentek, sokan még mindig otthonról dolgoznak, távmunkát végeznek.

A korábban turistáknak rövid távra kiadott lakások tulajdonosai most már stabil bérlőt keresnek középtávra, ugyanakkor a kiadó üzlethelyiségek is egyre nehezebben találnak gazdára.

Ebből kiindulva arra számítottak, hogy több ezer kiadó lakás szabadul be a piacra, ám ez még sem történt meg. Bónis Endre szerint ennek az lehet a magyarázata, hogy a tulajdonosok és a bérlők kiegyeztek, hogy kisebb havi bérért üresen is fenntartják az átmeneti időszakban a bérleményt.

„Amíg a bérelt lakások piaca nem rendeződik, befektetés céljából is óvatosabban vásárolnak lakást” – hívta fel a figyelmet az ingatlanközvetítő iroda vezetője. Arra is rámutatott, nagyon sok túlárazott ajánlat van a piacon, amit nehezen lehet értékesíteni. Létezik egy kategória, akik úgy gondolkodnak, hogy áron felül kínálják eladásra a tulajdonukban levő ingatlant, arra számítva, hogy előbb-utóbb valaki úgyis megveszi. „Ez nem arról szól, hogy két-három hónap alatt meg akarnak válni az ingatlantól, különben engednének az árból” – húzta alá Bónis Endre, aki szerint ameddig az élet nem áll vissza minden téren a rendes kerékvágásba, az ingatlanpiacon sem várható számottevő elmozdulás.

Sokan még kivárnak
Bihar megyében

„Egyelőre nem történt meg az, amire sokan számítottak, nem estek vissza az ingatlanárak” – jelentette ki kérdésünkre György-Csáki István, a nagyváradi Imobihor ingatlanügynökség vezetője. Mint részletezte, az elmúlt hetekben, a piac újraindulása óta volt néhány alkalmi vétel, amikor egy-egy családnak elfogytak a tartalékai, és kénytelenek voltak áron alul megválni a tulajdonukban levő ingatlantól.

Tapasztalatai szerint jellemző ugyanakkor, hogy

egyre többen váltanának panellakásról kertes házra, és hajlandók ennek érdekében nagyobb hitelterhet bevállalni,

akik eddig még nem voltak biztosak benne, hogy mit vásárolnának, most már egyre határozottabbak, és a magánházat választják.  „A járvány alatti bezártság megviselte a társasházban lakó kisgyerekes családokat. Ők most szívesen váltanának kertes házra” – mutatott rá György-Csáki István.

Arra is kitért viszont, hogy akadoznak a hitelfolyósítások, konkrétan nem utasítják vissza az igényléseket a bankok, de hosszabb az elbírálási idő, több bizonylatot, dokumentumot kérnek.

Érdeklődésünkre beszélt arról is, hogy a korlátozások alatt teljesen leállt a piac, ám a lazítások után elindultak a vásárlók, nézelődnek, de sokan még kivárnak, bíznak benne, hogy visszaesnek az ingatlanárak, ezért nem akarják elsietni a tranzakciót. Meglátása szerint különben Bihar megyében kiegyensúlyozott a kereslet-kínálat.

Eltérő trendek a Székelyföldön

Megmozdult az ingatlanpiac, amint megszűntek a kijárási korlátozások, elindultak a vásárlók, és minden visszaállt a régi kerékvágásba – vont mérleget hasonlóképpen érdeklődésünkre Szabó Lehel, a csíkszeredai Well Ingatlanügynökség vezetője. Hozzátette,

az árak terén a székelyföldi városokban is elenyésző csökkenés tapasztalható, de ezt nehéz átlagolni, mert az egyes városokban, sőt azokon belül is nagyon eltérőek a trendek.

Gyergyószentmiklóson például fele annyiba kerül egy ingatlan, mint Csíkszeredában, de a hargitai megyeszékhelyen belül is változóak az árak, például a telek négyzetméteréért 5 és 40 euró közötti összegeket kérnek attól függően, hogy mennyire közművesített, milyen az infrastruktúra, van-e területrendezési terv.

A szakember kérdésünkre kitért egyúttal arra is, hogy a Székelyföldön még mindig nagyobb a kereslet, mint a kínálat, miután a térségben az elmúlt években nem voltak nagy ingatlanfejlesztések, építkezések.

Szabó Lehel szintén arra irányította rá a figyelmünket, hogy változott a trend, egyre nagyobb az érdeklődés a telkek és a kertes házak iránt.

Idézet
A kijárási tilalom alatt sokan megtapasztalták a panelházas bezártságot, mikor újraindult a piac, már sokkal több telket és magánházat mutattunk meg az érdeklődőknek, mint korábban”

– osztotta meg velünk tapasztalatait. Felidézte, a 2008-as válság után inkább a panellakások iránt nőtt meg az érdeklődés, most ez megfordult.

Az ingatlanszakértő amúgy arra számít, hogy a következő időszakban csökkenni fognak az árak, ugyanakkor meglátása szerint inkább a befektetők fogják felvásárolni az ingatlanokat. „A gazdasági fellendülés alatt könnyebben lehetett hitelhez jutni, nagyon sokan vásároltak saját lakást. Várhatóan szigorítják a hitelezést, a bevételek csökkennek, viszont a válság időszakában az ingatlan egy jó befektetés. Arra számítunk, hogy ez fogja tovább pörgetni a piacot. A következő időszakban nem saját használatra vásárolnak egy lakást, hanem befektetésként akár több ingatlant is megvesz, aki ezt megengedheti magának” – vetítette előre Szabó Lehel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 23., kedd

Célkeresztben a luxus: megadóztatják a drága autókat és házakat

Bár az úgynevezett luxusadóról szóló törvény már az év eleje óta hatályban van, az adóhatóság júliusban tette közzé a „luxuscikkek” bejelentésére és azok adóztatására kidolgozott 216-os nyomtatvány mintájára és tartalmára vonatkozó első utasításokat.

Célkeresztben a luxus: megadóztatják a drága autókat és házakat
2024. július 23., kedd

Európa egyik legnagyobb tesztlaboratóriumát nyitotta meg Temesváron a Continental

Egyik legnagyobb európai tesztlaboratóriumát nyitotta meg a Continental Temesváron – közölte a vállalat.

Európa egyik legnagyobb tesztlaboratóriumát nyitotta meg Temesváron a Continental
2024. július 23., kedd

eMAG: Megkétszereződött a légkondicionáló készülékek vásárlásának a száma az év első felében

Románia hónapról hónapra növekvő hőmérsékletben forrong, és az ügyfelek olyan megoldásokba fektetik pénzüket, melyek termikus kényelmüket és a megfelelő minőségű levegőt biztosítják számukra, és ez az eMAG-nál regisztrált eladások számában is tükröződik.

eMAG: Megkétszereződött a légkondicionáló készülékek vásárlásának a száma az év első felében
2024. július 23., kedd

Egy erdélyi gyár több száz alkalmazottja kerül utcára az elektromos autók iránti kereslet visszaesése miatt

Az egyik legnagyobb romániai autóipari cég, a Leoni 10 százalékkal csökkenti dolgozói számát a több mint 3600 személyt foglalkoztató besztercei gyárában – adta hírül a G4media.ro.

Egy erdélyi gyár több száz alkalmazottja kerül utcára az elektromos autók iránti kereslet visszaesése miatt
2024. július 22., hétfő

Tavaly is hatalmas nyereséget könyveltek el a román állami energiacégek

Továbbra is az energetikai cégek a legnyereségesebb állami vállalatok – derül ki a legfrissebb összesítésből.

Tavaly is hatalmas nyereséget könyveltek el a román állami energiacégek
2024. július 22., hétfő

Többet költöttek tavaly élelmiszerre a romániai polgárok, de kevesebb termékre futotta

2023-ban a romániai polgárok 33,6 milliárd dollárt (153 457 920 000 lejt) költöttek el az élelmiszerüzletekben, míg az online élelmiszer-kiskereskedőknél 319 millió dollárt hagytak ott.

Többet költöttek tavaly élelmiszerre a romániai polgárok, de kevesebb termékre futotta
2024. július 22., hétfő

Repülőjegy a lehető legolcsóbban? – Tippek, trükkök utazni vágyóknak

Amióta a fapados légitársaságok térhódítása nyomán polgárok széles köre számára elérhetővé vált a repülés, az utazni vágyók akár hónapokig is lesik, hogyan tudják a legolcsóbban beszerezni a repülőjegyet az áhított célpont felé. Kisokos utazni vágyóknak.

Repülőjegy a lehető legolcsóbban? – Tippek, trükkök utazni vágyóknak
2024. július 21., vasárnap

Ellenzi a pénzügyminiszter a jövedelemadó és az áfa emelését, de nem tudni, hogyan csökkentenék a költségvetési hiányt

Ellenzi Marcel Boloș pénzügyminiszter, hogy a költségvetési hiányt a jövedelemadó vagy az áfa emelésével próbálják csökkenteni, ugyanakkor arra nem adott érdemi választ, hogy milyen módon szorítható le a deficit.

Ellenzi a pénzügyminiszter a jövedelemadó és az áfa emelését, de nem tudni, hogyan csökkentenék a költségvetési hiányt
2024. július 21., vasárnap

Több száz gazdasági bűncselekmény ügyében emeltek vádat az első félévben, az okozott kár meghaladja a 155 millió lejt

Közel 600, gazdasági bűncselekményekkel kapcsolatos ügyben történt vádemelés az év első hat hónapjában, az ezekben okozott kár összege több mint 155 millió lejre rúg – közölte vasárnap a Román Rendőrség.

Több száz gazdasági bűncselekmény ügyében emeltek vádat az első félévben, az okozott kár meghaladja a 155 millió lejt
2024. július 20., szombat

Lassan helyreáll az élet a fél világot megbénító üzemzavar után: újra elérhetőek a Wizz Air online szolgáltatásai is

Ismét elérhetők a Wizz Air online szolgáltatásai – közölte péntek éjszaka a légitársaság.

Lassan helyreáll az élet a fél világot megbénító üzemzavar után: újra elérhetőek a Wizz Air online szolgáltatásai is