Szeptember elsejétől, ha félházzal is, de újranyithatnak a vendéglők
Fotó: Pixabay
Korlátozásokkal, de szeptember elsején újranyithatnak az éttermek belső terei – erről állapodtak meg a vendéglátóipar képviselői szerdán a kormány tagjaival folytatott egyeztetésen.
2020. augusztus 26., 17:282020. augusztus 26., 17:28
2020. augusztus 27., 07:022020. augusztus 27., 07:02
A konkrét feltételekről csütörtökön hoz majd döntést az Országos Katasztrófavédelmi Bizottság. Dragoș Petrescu étteremlánc-tulajdonos az Orban-kabinet több tagjával való találkozót követően a sajtó képviselőinek elmondta, többek között arról született megállapodás, hogy
Ugyanakkor az első hónapban a vendégek egészsége érdekében nem indítják el a légkondicionáló berendezéseket sem. Ami a maszkviselést illeti, a vendéglátóipari vállalkozó arról számolt be, hogy akárcsak más belső terek esetében és az európai gyakorlat szerint,
Arról, hogy hány személy foglalhat helyet egy asztalnál, nem jutottak megállapodásra, négy vagy hat főről lehet szó – a vendéglátósok utóbbit kérték.
– mondta el az érintett vállalkozó.
Kevesebb, mint egy hét múlva, már nem csak a teraszokon várják vendégeiket az éttermek
Fotó: Jakab Mónika
Beszélt ugyanakkor arról is, hogy – akárcsak az oktatás esetében – a járvány alakulása függvényében különböző szabályok vonatkozhatnak az ország különböző vidékeire. „Mi azt kértük most, hogy nyithassunk, nem várunk számokat. 400 000 alkalmazott állása van veszélyben, nem lehet várni” – válaszolta az üzletember, amikor arról kérdezték, hogy mi alapján dől el, hogy melyik vidékre milyen korlátozások érvényesek.
A kormányzati szereplők hozzá nem értésével és a felelősségvállalás teljes hiányával magyarázza Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke az amúgy is nehéz helyzetben lévő vendéglátóipart sújtó beltéri tiltás folyamatos fenntartását.
Jelezte ugyanakkor, hogy
„Nem akarjuk veszélybe sodorni vendégeink életét” – szögezte le Dragoș Petrescu.
Elmondása szerint az elhangzottakban egyetértett velük Ludovic Orban kormányfő, Nelu Tătaru egészségügyi miniszter, valamint Raed Arafat katasztrófavédelemért felelős államtitkár is. Érdekesség, hogy Arafat a találkozó előtt még úgy nyilatkozott, nem tudja ajánlani a vendéglők megnyitását, és amennyiben erre sor kerül, nem lehet teljes mértékben kizárni a koronavírus terjedésének kockázatát.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
1 hozzászólás