Alakul. Februári kép a nagyváradi Nokian-építkezésről
Fotó: Facebook/Nokian Tyres
Ütemterv szerint halad a Nokian gumiabroncsgyártó nagyváradi gyárának építése, ahová a partiumi városból és környékéről, így Magyarországról is munkaerőt toboroznak, mégpedig a térségben nagyon magasnak számító bérkínálattal. A gigaberuházás lebonyolítói egyedül a schengeni halogatás miatt aggódnak.
2024. április 23., 09:342024. április 23., 09:34
Mint ismeretes, a finn Nokian Tyres 650 millió euróból épít gumiabroncsgyárat Nagyváradon. Az építkezést 2023 elején kezdték meg, a termelés 2024 második felében indulhat a váradi üzemben, a nagykereskedelmi gyártás beindítása ugyanakkor 2025-ben várható. A közép-európai piacot célba vevő üzem mintegy 500 alkalmazottnak adhat munkát, és a Nokian első karbonsemleges gyára lesz, ahol évi 6 millió gumiabroncs készül majd, elsősorban nagyobb személygépkocsik, hobbiterepjárók (SUV) számára.
Amint arról beszámoltunk, a legnagyobb beruházások révén idén beinduló új romániai gyárak többsége Erdélyben kezdi meg a munkát, négy megyében örülnek a nagyvállalatok összesen csaknem egymilliárd eurót kitevő befektetéseinek. Ennek kétharmadát a Nagyváradon létesülő gumiabroncsüzem „gurítja be” a régióba, miközben Maros és Kolozs megyében két-két, Brassóban pedig egy gyár hoz pénzt és teremt új munkalehetőségeket.
A legnagyobb beruházások révén idén beinduló új romániai gyárak többsége Erdélyben kezdi meg a munkát, a nagyvállalatok összesen csaknem egymilliárd eurót kitevő befektetéseinek négy megyében örülnek.
A váradi gyárépítés a Nokian számára sürgető volt, hiszen az évi 19 millió abroncs 80 százalékát Oroszországban gyártották, ahonnan több száz millió eurós veszteségek árán vonultak ki az ukrajnai háború kitörése után.
Juukki Moisio, a Nokian Tyres vezérigazgatója korábban kifejtette, számított az olcsóbb munkaerő, a meglévő autópályák, hogy Váradtól legtöbb egynapi útra fekszenek a legfőbb közép-európai exportcélállomásaik: a legtöbb abroncsot 1000 kilométeren belül adják majd el. A nagyvállalat első embere szerint sokat nyomott a latban, hogy a helyszín egy nagyváros mellett van, a Váradon működő műszaki egyetemek pedig nagy segítségükre lehetnek a következő években a munkaerő kiegészítése terén.
Szintén a partiumi megyeszékhely mellett szólt a Közép-Európa felé vezető korszerű vasúthálózat, amely a nehéz súlyú nyersanyagok szállításában szükséges. Kedvező volt Románia makrogazdasági stabilitása, illetve hogy a karbonsemleges céljaik teljesítését zöldberuházások, napelemparkok létesítése is segíti majd.
Fotó: Facebook/Nokian Tyres
A munkálatok jelenlegi állásáról Susanna Tusa, a Nokian Románia alelnöke számolt be a Hotnews hírportálnak. „A gyárépítés a tervek szerint halad. A termelési egység épülete az év eleje óta alkalmassá vált a berendezések telepítésére” – nyilatkozta az illetékes, jelezve, hogy a többi épületnél zajló munkálatok is ütemterv szerint alakulnak.
Bár a Nokian jelentős támogatást kap mind a központi, mind pedig a helyi hatóságoktól, aggódnivalójuk is akad a finn óriásvállalat képviselőinek. „Románia schengeni csatlakozása nagyon fontos számunkra is, hiszen mi 2025-ben elkezdjük a kereskedelmi célú gyártást, és a legtöbb abroncs exportra készül. Amikor visszajöttem Nagyváradra, Budapestre repültem, mert arrafelé jutok el a legegyszerűbben Finnországból. A határnál magam is láttam a nagyon hosszú kamionsorokat” – panaszolta a Ziarul Financiar által is idézett Susanna Tusa.
Tavaly év végi bejelentése szerint a Nokian idén 350 alkalmazottat kíván felvenni. „Azt tervezzük, hogy a váradi üzem 60 kilométeres vonzáskörzetében keresünk munkavállalókat, beleértve Magyarországot is. Van is egy román állampolgár, aki Magyarországon lakik, de hozzánk jön majd dolgozni. Találunk tehetséges munkaerőt Váradon és Biharban, szállítást is biztosítunk” – vázolta a gyárépítési projektet is vezető alelnök.
A hírek szerint nagy érdeklődés övezi a meghirdetett menedzseri és termelői állásajánlatokat, eddig mintegy 80 helyet betöltöttek. A Profit.ro információi szerint a Nokian nem szűkmarkú:
Amint arról beszámoltunk, az elmúlt időszakban nemcsak a Nokian hozott rengeteg pénzt Váradra – és a jövőben is hoz, hiszen a közeljövőben tervezett összberuházás három szakaszban akár az 1,5 milliárd eurót is elérheti –: 2022-ben a Stihl 125, a Press Glass 50 millió eurós beruházást jelentett be a Körös-parti városban.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!