„Csődök mindig is voltak, lesznek”. Szakértő szerint az FTX-botrány ellenére nem kell temetni a kriptovalutákat

„Csődök mindig is voltak, lesznek”. Szakértő szerint az FTX-botrány ellenére nem kell temetni a kriptovalutákat

Egyszer fent, máskor lent. Az elemző szerint az FTX-botrányhoz hasonló likviditási krízisek és csődök mindig is voltak, mindig is lesznek

Fotó: Pixabay

Az elmúlt év végén összeomlott FTX kriptovaluta-tőzsde körüli botrány hullámai talán még hetekig, hónapokig fognak fodrozódni, azaz a vállalat összeomlása látszólag hosszú távú következményekkel jár, hiszen sokakat érint. Nagy Bálint Zsolt közgazdászt, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem oktatóját arról faggattuk, hogy mit, mennyit szabad elhinnünk a hangzatos, gyakran jóslatszerű szalagcímekkel ellátott cikkekből az FTX-botrány kapcsán.

Tóth Gödri Iringó

Bálint Eszter

2023. január 04., 18:442023. január 04., 18:44

A kriptovaluták piacát alaposan felforgató bomba november végén robbant: csődöt jelentett az FTX kriptovaluta-tőzsde, miután nem tudott eleget tenni fizetési kötelezettségeinek. A közel egymillió ügyféllel rendelkező vállalat több milliárd dollárral tartozik a befektetőknek, alapítóját, Sam Bankman-Friedet gazdasági bűncselekményekkel és illegális politikai támogatással vádolják. A 30 éves üzletembert a Bahama-szigeteken tartóztatták le december közepén az amerikai hatóságok kérésére, december 21-én szállították az Egyesült Államokba. New Yorkban az első meghallgatáson a bíró elfogadta az óvadékra vonatkozó kérelmet, és 250 millió dollár ellenében elrendelte Bankman-Fried elengedését és házi őrizetbe helyezését.

A 30 éves üzletembernek nyomkövetőt kell viselnie, és szülei kaliforniai otthonában kell kivárnia a büntetőeljárást.

Ő maga azonban ártatlannak vallja magát, a keddi meghallgatáson tagadta, hogy a befektetők pénzét törvénytelenül saját fedezeti tőkealapjába, az Alameda Research-be juttatta volna, amely kockázatos befektetésekre, nagy értékű ingatlanvásárlásokra és politikai támogatásokra fordította azokat. A védőügyvéd, Mark Cohen a bíróságon közölte, hogy ügyfele egyetlen vádpontban sem ismeri el bűnösségét.

Galéria

Sam Bankman-Fried 27 évesen, 2019-ben alapította vállalkozását, amelynek révén rövid idő alatt a világ legfiatalabb milliárdosává vált

Fotó: Twitter/Crypto Cash Flow

A bíró áprilisra tűzte ki a vizsgálati eljárás következő tárgyalási napját, amikor a védők és ügyészek részletesen előadják érveiket, majd a következő nap az eljárásban május 18-án lesz. A mannhattani szövetségi bíró azt is közölte, hogy az ügyben az első tárgyalási napot október elejére tervezi kitűzni.

Spekulatív befektetések mindig lesznek a Földön

Az FTX összeomlása máig kiható lavinát indított el, más kriptotőzsdéken is éreztette, érezteti hatását, illetve a bitcoin árfolyamára is komoly hatása volt. Nagy Bálint Zsolt közgazdász, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem oktatója a Krónika megkeresésére fontosnak tartotta leszögezni, hogy az ügy kapcsán „nincs is akkora látnivaló”, mint amekkorát egyes sajtóorgánumok láttatnak. Aláhúzta: ilyen jellegű botrányok, likviditási krízisek és csődök mindig is voltak, mindig is lesznek.

„Ezek nem specifikusak a kriptopiacra. Hasonló történetekkel tele van a hagyományos tőzsde története is, elég az időben viszonylag közeli Bernie Madoff-féle botrányt említeni 2008-ból. Különböző csalások, piramisjátékok addig lesznek, amíg léteznek spekulatív befektetések a Földön, márpedig eléggé valószínű, hogy sokáig lesznek még spekulatív befektetések” – fejtette ki a szakember. Hozzátette: tény, hogy történt valami, ami megrengette a befektetői világot, de az is elmondható, hogy voltaképpen nem történt semmi új a nap alatt.

korábban írtuk

„Kártyavárat épített”: nyolcrendbeli bűncselekménnyel vádolják a csődeljárás alatt álló FTX kriptovaluta-tőzsde alapítóját
„Kártyavárat épített”: nyolcrendbeli bűncselekménnyel vádolják a csődeljárás alatt álló FTX kriptovaluta-tőzsde alapítóját

Gazdasági bűncselekményekkel, valamint illegális politikai támogatással is megvádolta az amerikai ügyészség kedden Sam Bankman-Fried vállalkozót, a csődeljárás alatt álló FTX kriptovaluta-tőzsde alapítóját.

Az egyetemi oktató azt is kifejtette, bármilyen befektetés esetén nagyon gyakran megtörténik, hogy van egy nagy hozamígéret egy nagyon nagy kockázat mellett, és amikor ez a kockázat kezd veszteség formájában testet ölteni, akkor az alapítók vagy a befektetés működtetői azt találják ki, hogy több pénzt szereznek valakiktől a likviditási hiányok betömése érdekében.

És így kialakul egy piramisjáték – ez volt a séma Madoff esetében is.

Az FTX, illetve alapítójának, Sam Bankman-Friednek az esete nem ezt a mintát követte, hanem itt az alapító-vállalkozó és feltételezett társai a konkrét pénzösszegeket, amiket a befektetőktől bevonzottak, a saját cége által kibocsátott kriptovalutákba fektette be, és ennek kockázatáról nem világosította fel az FTX befektetőit. Továbbá különböző összegeket „hideg pályára” (ahogy a szaknyelv mondja: cool fundokba) tett, vagyis kiutalta különböző bankszámlákra, kimenekítette a saját (és esetleges társai) zsebébe.

„Milliárdos nagyságrendű befektetői pénznek veszett teljesen nyoma” – szögezte le Nagy Bálint Zsolt közgazdász, hozzátéve, az eset bűnügyi vonatkozásai egyelőre csak részben ismertek, hiszen még zajlik a vizsgálat. „Éppen ezért csak az biztos, hogy az illegális transzferek megtörténtek, de az még nincs százszázalékosan bizonyítva, hogy személyesen az FTX vezetője hajtotta végre őket” – mondta a gazdasági szakember, aki szerint a vizsgálat és a tárgyalás is hosszasan elhúzódó folyamat lesz.

A kriptopiac Lehman-pillanata?

Nagy Bálint Zsolt kérdésünkre ugyanakkor arról is beszélt, hogy a kriptopiac már körülbelül egy éve lefele tartó ágazat, a legfőbb kriptovaluták, maga a bitcoin is hatalmas értékvesztést mutat, és éppen ebben a kontextusban, a kriptopiac lassú leépülésében az FTX összeomlása szinte alig vehető észre.

Galéria

A bitcoin árfolyama már korábban zuhanásnak indult, de megsínylette a mostani krízist is

Fotó: Pixabay

„Az FTX csődje egy körülbelül 20 százalékos esést okozott a bitcoin árfolyamában. Ez a hagyományos tőzsdéken megakatasztrófát jelentene, de kriptoárfolyamoknál majdhogynem »business as usual«, azaz átlagos. Annyira volatilis, változékony az árfolyama a kriptóknak, hogy ez a piac teljesen más nagyságrendekről szól, mint a hagyományos” – részletezte. A szakértő azt is elmondta, hogy bár sokak szerint ez a botrány a kriptopiac „Lehman-pillanata”, visszautalva a 2008-as gazdasági válság fő pillanatára, amikor a Lehman Brothers csődöt jelentett, szerinte ez a párhuzam nem állja meg a helyét.

„A Lehman Brothers mélyen be volt ágyazva a világ banki szférájába, az FTX-nek nagyon minimális kapcsolatai voltak ezzel. Tehát messze nem lehet olyasmitől tartani, mint ami akkor történt, de én azt gondolom, hogy még szűkebb értelemben sem, a kriptopiacot sem temeti maga alá” – magyarázta. Hozzátette, természetesen megérződött, érződik a hatása, hiszen sokan, sok más piacról elkezdték kivonni a pénzüket, de nem történt dominószerű katasztrófa.

korábban írtuk

Kriptopiac: a szélhámosságok és komoly problémákra választ ígérő megoldások univerzuma
Kriptopiac: a szélhámosságok és komoly problémákra választ ígérő megoldások univerzuma

Forradalmi változást hozó fizetőeszköz a pénzpiacon vagy veszélyes spekulációs piramisjáték – nagyjából e két véglet között mozog a kriptovalutákkal kapcsolatos közvélekedés, de tény: egyre gyakrabban esik szó róla.

„A király még mindig meztelen”

A kolozsvári szakértő hangsúlyozta: csalók mindig is voltak és lesznek, és a mostani helyzet „csak” azért specifikusabb, mert amikor egy ilyen high-tech rendszerben, világban történik a csalás, akkor a sok technikai szakkifejezés miatt még könnyebb elrejteni az igazi kockázatokat a befektetők elől. Véleménye szerint mindig lesznek új eszközök és új narratívák, amik az ősi csalást, szemfényvesztést úgymond „új ruhába öltöztetik”.

„Az igazi probléma az, hogy a király még mindig meztelen, mint ahogy a mesében mondják” – fogalmazott Nagy Bálint Zsolt. Meglátása szerint ugyanis az a valódi probléma, hogy ahhoz képest, hogy 2016–2017-ben milyen nagy várakozások övezték a blokklánc technológiának (a kriptovaluták alapját szolgáló technológia – szerk. megj.) a reálgazdasági alkalmazásait, még mindig azt látjuk: a blokklánc technológia nem nagyon gyűrűzött át a reálgazdaságba, nem találta meg a reálpénzt termelő alkalmazási képességeit.

Annak kapcsán, hogy az FTX csődje nyomán sokan a decentralizált piacok felé fordultak, a közgazdász kérdésünkre elmondta: bár megvannak a maguk előnyei, mivel ezek nincsenek szigorúan és átláthatóan szabályozva, mint a hagyományos nagy tőzsdék, nagyobb teret adnak a csalóknak.

Galéria

Egy olyan agyonszabályozott hagyományos piacon is megtörténhet a baj, mint a tőzsde

Fotó: Pixabay.com

„A Bernie Madoff-eset a tőzsdei piacokon történt, egy agyonszabályozott hagyományos piacon. Szóval ne csodálkozzunk, ha egy kevésbé szabályozott piacon, mint amilyenek a kriptotőzsdék is, ilyen dolgok megtörténnek. És ha átmegyünk még decentralizáltabb piacokra, akkor gyakorlatilag ez a struccpolitikának a teteje, hisz a decentralizált piac nem fog nagyobb likviditást biztosítani” – magyarázta Nagy Bálint Zsolt. Felidézte, a történelemben éppen azért jöttek létre a tőzsdék centralizált piacokként, mert szükség volt minél nagyobb likviditásra, és arra, hogy ezt a nagy likviditás standardizált ügyletekre vetüljön, tehát azonos lejáratokra, azonos árfolyamokra, azonos jegyzésekre. „Ha valaki a likviditási krízistől fél, akkor éppen hogy a centralizált piacok fele kell »menekülnie«, nem a decentralizáltak irányába” – szögezte le a szakértő.

Nagy Bálint Zsolt végezetül aláhúzta: a kriptovaluták témája kapcsán fontos józanul gondolkodni és higgadtnak maradni, azaz nem szabad euforikus hangulatban túlzásokba esni, de temetni sem szabad magát a technológiát egy-egy kisebb vagy épp nagyobb megingás nyomán.

korábban írtuk

Belépő az internet harmadik korszakába: nálunk is kezd utat törni magának a „nem helyettesíthető zseton”
Belépő az internet harmadik korszakába: nálunk is kezd utat törni magának a „nem helyettesíthető zseton”

Épp csak kezdtük megérteni a digitális világ bizonyos jelenségeit, fogalmait, egyre többen értjük, hogy mi a vlog és a podcast, máris új fogalmakat érdemes megtanulnunk: szakértők szerint a kriptovaluták, a neobankok és az NFT-k jelentik a jövőt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 24., szerda

A vártnál jobban muzsikált az adóhatóság: bő egy milliárddal több gyűlt be a tervezettnél Boloş szerint

Az Országos Adóhatóság (ANAF) a tervezettnél 1,2 milliárd lejjel több adót gyűjtött be az idei első félévben – számolt be kedden a Facebook-oldalán Marcel Boloş pénzügyminiszter.

A vártnál jobban muzsikált az adóhatóság: bő egy milliárddal több gyűlt be a tervezettnél Boloş szerint
2024. július 24., szerda

Határon átnyúló szolgáltatással lép be a Gránit Bank a romániai piacra

Elsőként a romániai piacra lép be a Gránit Bank, amely várhatóan még a harmadik negyedévétől első magyarországi bankként nyújt majd határon átnyúló, úgynevezett cross border szolgáltatást.

Határon átnyúló szolgáltatással lép be a Gránit Bank a romániai piacra
2024. július 24., szerda

Péntek óta halogatják a cernavodai atomerőmű leállt blokkjának visszakapcsolását, talán csütörtökön sikerül

Talán csütörtökre sikerül visszakapcsolni az országos villamos áram-hálózatra a cernavodai atomerőmű egyes blokkját, amely pénteken este állt le meghibásodás miatt.

Péntek óta halogatják a cernavodai atomerőmű leállt blokkjának visszakapcsolását, talán csütörtökön sikerül
2024. július 23., kedd

Célkeresztben a luxus: megadóztatják a drága autókat és házakat

Bár az úgynevezett luxusadóról szóló törvény már az év eleje óta hatályban van, az adóhatóság júliusban tette közzé a „luxuscikkek” bejelentésére és azok adóztatására kidolgozott 216-os nyomtatvány mintájára és tartalmára vonatkozó első utasításokat.

Célkeresztben a luxus: megadóztatják a drága autókat és házakat
2024. július 23., kedd

Európa egyik legnagyobb tesztlaboratóriumát nyitotta meg Temesváron a Continental

Egyik legnagyobb európai tesztlaboratóriumát nyitotta meg a Continental Temesváron – közölte a vállalat.

Európa egyik legnagyobb tesztlaboratóriumát nyitotta meg Temesváron a Continental
2024. július 23., kedd

eMAG: Megkétszereződött a légkondicionáló készülékek vásárlásának a száma az év első felében

Románia hónapról hónapra növekvő hőmérsékletben forrong, és az ügyfelek olyan megoldásokba fektetik pénzüket, melyek termikus kényelmüket és a megfelelő minőségű levegőt biztosítják számukra, és ez az eMAG-nál regisztrált eladások számában is tükröződik.

eMAG: Megkétszereződött a légkondicionáló készülékek vásárlásának a száma az év első felében
2024. július 23., kedd

Egy erdélyi gyár több száz alkalmazottja kerül utcára az elektromos autók iránti kereslet visszaesése miatt

Az egyik legnagyobb romániai autóipari cég, a Leoni 10 százalékkal csökkenti dolgozói számát a több mint 3600 személyt foglalkoztató besztercei gyárában – adta hírül a G4media.ro.

Egy erdélyi gyár több száz alkalmazottja kerül utcára az elektromos autók iránti kereslet visszaesése miatt
2024. július 22., hétfő

Tavaly is hatalmas nyereséget könyveltek el a román állami energiacégek

Továbbra is az energetikai cégek a legnyereségesebb állami vállalatok – derül ki a legfrissebb összesítésből.

Tavaly is hatalmas nyereséget könyveltek el a román állami energiacégek
2024. július 22., hétfő

Többet költöttek tavaly élelmiszerre a romániai polgárok, de kevesebb termékre futotta

2023-ban a romániai polgárok 33,6 milliárd dollárt (153 457 920 000 lejt) költöttek el az élelmiszerüzletekben, míg az online élelmiszer-kiskereskedőknél 319 millió dollárt hagytak ott.

Többet költöttek tavaly élelmiszerre a romániai polgárok, de kevesebb termékre futotta
2024. július 22., hétfő

Repülőjegy a lehető legolcsóbban? – Tippek, trükkök utazni vágyóknak

Amióta a fapados légitársaságok térhódítása nyomán polgárok széles köre számára elérhetővé vált a repülés, az utazni vágyók akár hónapokig is lesik, hogyan tudják a legolcsóbban beszerezni a repülőjegyet az áhított célpont felé. Kisokos utazni vágyóknak.

Repülőjegy a lehető legolcsóbban? – Tippek, trükkök utazni vágyóknak