Fejfájás. Amíg nem törlesztik az állam felé felhalmozott adósságot, zárolva marad a bankszámla
Fotó: Pixabay
Összesen 22 milliárd lejt akar behajtani az Országos Adhatóság (ANAF) az állammal szemben adósságot felhalmozó természetes személyektől. Ennek jegyében a múlt héten közel 300 ezer bankszámla volt zár alatt. Sokan kevesebb mint 500 lejjel tartoznak, akad viszont, akinek egymagában több mint 486 millió lejes tartozása van – derül ki a DigiEconomic.ro portál elemzéséből.
2023. december 01., 08:592023. december 01., 08:59
A Digi 24 hírtelevízió által a héten útjára indított gazdasági és pénzügyi portál által megszerzett adatok szerint 2021 januárjától november 22-éig az e-Popririri platformon keresztül 717 008 magánszemély számláját zárolták. Ebből november 22-én 299 870 magánszemély volt, aki még mindig nem férhetett hozzá a számláján lévő összes pénzhez, mert tartozása volt az állam felé.
„Ez nagyon magas fokú mulasztást mutat, még akkor is, ha sokan csak kis összegekkel tartoznak” – értékelte a számokat Gabriel Biriș ügyvéd. Hozzátette: a kényszervégrehajtás zárolt számlákat jelent,
A romániaiak felének van tartozása, és 77 százalékuk nem érzi erkölcsi kötelességének, hogy határidőre kifizesse az adósságát – derül ki a Kruk Románia követeléskezelő cég megrendelésére készült legfrissebb felmérésből.
„A végrehajtás az értesítés kézbesítésével kezdődik, és ha az ettől számított 15 napon belül nem szűnik meg a fennálló adótartozás, vagy az adóhatóságot nem értesítik a közvetítői eljárás megindításának szándékáról, a végrehajtási intézkedések folytatódnak. Egy másik helyzet, zárolják a bankszámlákon lévő pénzösszegeket, amikor az adós elvesztette a fizetési könnyítés lehetőségét, ebben az esetben a végrehajtási intézkedések elkezdődnek vagy folytatódnak, az eset függvényében” – ezt válaszolták a portál megkeresésére az Országos Adóhatóság képviselői.
„Megjegyezzük, hogy a még behajtandó összeg az eredetileg megállapított összeget jelenti, amely csökkenhetett az azóta eltelt időszakban eszközölt befizetések révén” – közölték az ANAF képviselői.
Kitértek ugyanakkor arra is, hogy általában a kisösszegű tartozással rendelkezők azok, akik a leghamarabb törlesztenek, miközben minél nagyobb a tartozás, annál nehezebb behajtani.
Sajátos ötlettel állt elő Marcel Boloș pénzügyminiszter az adócsalás visszaszorítása érdekében: arra buzdítja az állampolgárokat, hogy jelentsék fel az adócsalókat.
Az elemzés rámutat: a legnagyobb tartozás, amelyet egy romániai az állam felé felhalmozott, összege eléri a 486,5 millió lejt, azaz több mint 97 millió euróról beszélünk.
Szakértők szerint viszont kevés az esélye annak, hogy az adóhatóság a teljes összeget behajtsa. „Hogy erről meggyőződhessenek, elég, ha megnézik az Országos Adóhatóság által az első hat hónapban elért eredményeket. A kényszervégrehajtásokkal összesen 6,69 milliárd lejt sikerült begyűjtenie” – összegez derűlátásra nem túl sok okot adóan az elemzés.
Négy év alatt 0,5 százalékponttal csökkent az áfabehajtás hatékonysága Romániában – derül ki a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Romanian Economic Monitor nevű kutatási projektjének keretében készült tanulmányból.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!