Újra váltható. Korszerű traktorok vásárlását támogatja a román kormány a legújabb roncsprogramban
Fotó: Jakab Mónika
Traktorvásárlás támogatására indít roncsprogramot a kormány – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a csütörtöki kormányülés kezdetén.
2024. május 30., 15:132024. május 30., 15:13
2024. május 30., 18:042024. május 30., 18:04
A Roncstraktor programot a környezetvédelmi alapból finanszírozzák, a kormányfő szerint ezzel a belföldi traktorgyártást és a gazdákat is segítik. A vissza nem térítendő támogatás 20 000 euróig terjed, összköltségvetése 500 millió lej – áll az Agerpres hírügynökség által idézett jogszabálytervezetben.
Az 500 millió lejes pénzügyi keret elkülönítéséről csütörtökön határozatot fogadott el a kabinet; a mezőgazdasági „roncsok” lecserélését célzó programot a Környezetvédelmi Alapból (AFM) finanszírozzák, a programmal pedig a hazai traktorgyártást és a gazdákat is segítik.
Laurențiu Neculaescu, az AFM elnöke az agrointel.ro portálnak szerdán előre bocsátotta: legfeljebb 55 ezer eurós traktorok beszerzését fogják támogatni és a gazdáknak önrészt is kell vállalniuk. Az állami támogatás mértéke megyénként változó lesz, ennek paramétereit pedig a versenytanács határozza majd meg. A farmereknek a traktorvásárlásra fordítható értékjegy megszerzése érdekében egy régi gépet kell majd leadniuk az ócskavastelepre. „Nem feltétlenül a régi traktort, mert az talán még hasznos lehet. Egy régi Dacia is megteszi” – magyarázta az AFM elnöke.
A traktorvásárlási támogatás bevezetését a kormány még a januári gazdatüntetések idején megígérte. Akkor vállalkozásonként (farmonként) 30 ezer eurós támogatást helyezett kilátásba Mircea Fechet környezetvédelmi miniszer. Az új „roncstraktor” programot annak a roncsautó programnak a mintájára hirdette meg a bukaresti kormány, amellyel a régi, környezetszennyező autók lecserélését és forgalomból kivonását támogatja a környezetvédelmi minisztérium.
Kísérleti jelleggel és 500 millió lejes költségvetéssel idén beindítja a környezetvédelmi minisztérium a Kályhák roncsprogramját – jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján Mircea Fechet.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!