Áldatlan állapotok. Óriási lemaradásokkal küzd a romániai vasúti infrastruktúra
Fotó: Veres Nándor
Románia azért a 26. a 28 tagú Európai Unióban a vasúti infrastruktúra terén, mivel a két utolsó helyet elfoglaló Cipruson és Máltán nincs vasút – mutatott rá a szomorú valóságra Octavian Udrişte, a vasúttal kapcsolatos híreket, kuriózumokat közlő Club Feroviar online platform tiszteletbeli elnöke egy, a napokban megtartott konferencián.
2019. június 10., 10:382019. június 10., 10:38
Kiemelte ugyanakkor, hogy az Európai Bizottság Mobilitáspolitikai és Közlekedési Főigazgatósága (DG MOVE) által a minap közzétett, a közlekedési infrastruktúrát – vagyis a vasúti, közúti, vízi, légi, valamint a tömegközlekedést – górcső alá vevő jelentésében Románia az utolsó helyen áll; csak egy tekintetben, a már említett vasúti infrastruktúra terén sikerült előbb végezni a már említett okokból kifolyólag.
A vasúttal kapcsolatos témákban jártas szakember arra is ráirányította a figyelmet, hogy
a megkezdett korszerűsítési munkálatok rendkívül lassú ütemben zajlanak, a 4-es páneurópai folyosó megépítéséhez ugyanakkor szerinte még legalább 15 évre van szükség, „a Rajna–Duna közötti TEN-T Comprehensive teljes, 5500 kilométeres hálózatára pedig csaknem 200 év kell”. Pedig – tette hozzá – minél többen utaznak vonattal, annál kevesebb közlekedési baleset történik. Udrişte egyúttal a környezetvédelmi szempontokat is felhozta érvként annak érdekében, hogy a hatóságok és az emberek figyelmét a vasúti közlekedésre irányítsa.
– fogalmazott Octavian Udrişte, aki szerint megoldást jelentene a helyzetre, ha az áruszállítás minél nagyobb hányada áttevődne a közutakról a vasútra.
Válaszolva az elhangzottakra, Dragoş Titea, a közlekedésügyi minisztérium államtitkára leszögezte: a Román Vasúttársaság infrastruktúráért felelős vállalatának (CFR Infrastructură) nem lehet oka panaszra, mivel a vasúti korszerűsítésre több mint 300 millió eurót ítélt meg a kormány, és egyúttal azt is megígérték, hogy ha sikerül elkölteni az összeget, úgy a költségvetés kiigazításakor még adnak.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
szóljon hozzá!