Áldatlan állapotok. Óriási lemaradásokkal küzd a romániai vasúti infrastruktúra
Fotó: Veres Nándor
Románia azért a 26. a 28 tagú Európai Unióban a vasúti infrastruktúra terén, mivel a két utolsó helyet elfoglaló Cipruson és Máltán nincs vasút – mutatott rá a szomorú valóságra Octavian Udrişte, a vasúttal kapcsolatos híreket, kuriózumokat közlő Club Feroviar online platform tiszteletbeli elnöke egy, a napokban megtartott konferencián.
2019. június 10., 10:382019. június 10., 10:38
Kiemelte ugyanakkor, hogy az Európai Bizottság Mobilitáspolitikai és Közlekedési Főigazgatósága (DG MOVE) által a minap közzétett, a közlekedési infrastruktúrát – vagyis a vasúti, közúti, vízi, légi, valamint a tömegközlekedést – górcső alá vevő jelentésében Románia az utolsó helyen áll; csak egy tekintetben, a már említett vasúti infrastruktúra terén sikerült előbb végezni a már említett okokból kifolyólag.
A vasúttal kapcsolatos témákban jártas szakember arra is ráirányította a figyelmet, hogy
a megkezdett korszerűsítési munkálatok rendkívül lassú ütemben zajlanak, a 4-es páneurópai folyosó megépítéséhez ugyanakkor szerinte még legalább 15 évre van szükség, „a Rajna–Duna közötti TEN-T Comprehensive teljes, 5500 kilométeres hálózatára pedig csaknem 200 év kell”. Pedig – tette hozzá – minél többen utaznak vonattal, annál kevesebb közlekedési baleset történik. Udrişte egyúttal a környezetvédelmi szempontokat is felhozta érvként annak érdekében, hogy a hatóságok és az emberek figyelmét a vasúti közlekedésre irányítsa.
– fogalmazott Octavian Udrişte, aki szerint megoldást jelentene a helyzetre, ha az áruszállítás minél nagyobb hányada áttevődne a közutakról a vasútra.
Válaszolva az elhangzottakra, Dragoş Titea, a közlekedésügyi minisztérium államtitkára leszögezte: a Román Vasúttársaság infrastruktúráért felelős vállalatának (CFR Infrastructură) nem lehet oka panaszra, mivel a vasúti korszerűsítésre több mint 300 millió eurót ítélt meg a kormány, és egyúttal azt is megígérték, hogy ha sikerül elkölteni az összeget, úgy a költségvetés kiigazításakor még adnak.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!