Leállósáv. A Kolozs, Szilágy és Bihar megyei szakaszokon sem úgy halad az építkezés, ahogy azt eredetileg eltervezték
Fotó: Haáz Vince
Továbbra is elátkozottnak tűnik az észak-erdélyi autópálya: még azokon a szakaszokon sem igazán halad a munka, amelyeken – egyes esetekben már sokadszor – győztest hirdettek a kivitelezésre kiírt pályázaton. Bár egyes helyeken kezdetben példaértékű gyorsasággal dolgozott a kivitelező, mostanra minimálisra csökkent annak az esélye, hogy képesek legyenek betartani a helyreállításai és újjáépítési tervben (PNRR) rögzített határidőt, 2026 végét.
2024. május 07., 18:442024. május 07., 18:44
2024. május 07., 20:562024. május 07., 20:56
A közlekedési beruházásokat nyomon követő Pro Infrastruktúra Egyesület legfrissebb összesítése alapján Kolozs, Szilágy és Bihar megyében egyáltalán nem túl szívderítő a munkálatok állása.
A Kolozs megyei Magyarnádast a Szilágy megyei Magyarzsomborral összekötő szakasz munkálatainak megkezdésére 2021-ben adták ki az engedélyt, és eredetileg 12 hónap állt rendelkezésre a tervezésre, és 24 a kivitelezésre. A problémák miatt azonban – Magyarnádas és Pusztatopa közelében is földcsuszamlás történt – az országos közútkezelő (CNAIR) hosszas halogatás után 2023-ban úgy döntött, hogy kiemeli az eredeti szerződésből a két problémás szakaszt, és külön versenytárgyalásokat ír ki a probléma áthidalásához szükséges két újabb viadukt megépítésére.
Erre végül az egyedül jelentkező török Ozaltint hirdették ki győztesnek.
Miközben a munkálatok kezdetét követő hónapokban még mintaértékűnek számított az észak-erdélyi autópálya Magyarnádas és Magyarzsombor, illetve Magyarzsombor és Vaskapu közötti szakasza, mára a helyzet drasztikusan megváltozott.
A Pro Infrastruktúra szerint a szakaszon siralmas a helyzet:
A két problémás szakaszon sem kezdődtek még el a munkálatok, a szerződést talán ebben a hónapban írják alá a győztesnek hirdetett Ozaltinnal.
Ennek nyomán,
A szakasz folytatásán, a Magyarzsombor és Vaskapu közötti ütemen sem sokkal rózsásabb a helyzet, az eredetileg 2024 augusztusára kitűzött átadási határidőt kitolták 2025 júliusára, de az UMB itt is ugyanazzal a problémával szembesül: nincs elegendő kapacítása az építkezésre, így a munkálatok intenzitása drasztikusan lecsökkent.
A Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti rész megépítésére tavaly írtak ki újabb pályázatot, miután a kivitelezővel kirobbant konfliktus nyomán az előzőt 2022-ben megsemmisítették. Itt talán idén augusztusban vagy szeptemberben kezdődhetnek a munkálatok a szakértők szerint.
Március 15-én elkezdődnek az észak-erdélyi autópálya Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti szakaszának tervezési és építési munkálatai – jelentette be pénteken a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Cristian Pistol, a CNAIR vezérigazgatója még januárban arról írt, hogy márciusban kezdődnek a tervezési munkálatok – erre hat hónap áll rendelkezésre, míg a kivitelezésre 18; a kivitelező a Construcţii Erbaşu román vállalat. A szakasz hossza 26,35 kilométer.
Korábban összesen három pályázatot érvénytelenítettek, legutóbb idén hirdettek győztest, és márciusban írtak alá szerződést a nagyváradi Precon és a Citadina 98 Rt. alkotta konzorciummal. Ennek a szakasznak a megtervezésére és kivitelezésére is 24 hónap áll rendelkezésre – csakhogy a CAIR csupán 2025-re irányozta elő a kivitelezési engedély kiadását.
A közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) szerződést bontott a munkálatok elvégzésére kiírt korábbi licitből győztesként kikerült konzorciummal – jelentette be Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az ügy pikantériája, hogy abban a konzorciumban, amelyet korábban győztesnek hirdettek, és amellyel 2022-ben a viták miatt szerződést bontottak – és amely emiatt pert indított – ugyanúgy a nagyváradi Selina érdekeltségébe tartozó cégek vannak – a Trameco és a Drumuri Bihor –, mint a mostani győztes konzorciumhoz tartozó Precon.
Ezt követően az autópályát kisebb szakaszokra osztották, és ezekre írtak ki versenytárgyalásokat. Romániában jelenleg 1101 kilométernyi autópálya és gyorsforgalmi autóút használható, emellett mintegy tíz kilométer megépült, de még nem használható. Emellett 784 kilométernyi szakasz megépítésére már megkötötték a kivitelezési szerződést közel 11 milliárd euró értékben, illetve 247 kilométerre kiírták a versenytárgyalásokat – ezek értéke összesen mintegy 6,5 milliárd euró.
Az elmúlt napok esőzései miatt ismét megnőtt a Korond-patak vízhozama, így a parajdi sóbányába történő beszivárgás csökkentése érdekében újra működésbe állították a nagy kapacitású motoros szivattyúkat.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
A 753 tonnás turbinát szállító gigaszállítmány hossza 118 méter, szélessége 6, magassága 5,4 méter, és majdnem egy hét alatt teszi meg a közel 200 kilométeres távolságot.
George Simion letartóztatja Klaus Iohannist, illetve a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ összes képviselőjét, és elveszi a házukat – áll egy névtelen levélben, amelyet több nagyszebeni postaládában is elhelyeztek.
1 hozzászólás