Éllovasból sereghajtó: egyre nagyobb a baj az észak-erdélyi sztráda Kolozs és Szilágy megyei szakaszán, elúszhat a pénz

Parlagon. A Magyarnádas és Vaskapu közötti szakaszon alig lézengenek a kivitelező UMB munkásai •  Fotó: Facebook/Pro Infrastruktúra Egyesület

Parlagon. A Magyarnádas és Vaskapu közötti szakaszon alig lézengenek a kivitelező UMB munkásai

Fotó: Facebook/Pro Infrastruktúra Egyesület

Miközben a munkálatok kezdetét követő hónapokban még mintaértékűnek számított az észak-erdélyi autópálya Magyarnádas és Magyarzsombor, illetve Magyarzsombor és Vaskapu közötti, Kolozs és Szilágy megyét összekötő szakasza, hiszen a kivitelező rekordsebességgel dolgozott, mára a helyzet drasztikusan megváltozott, és még az építésre szánt uniós források is elúszhatnak.

Balogh Levente

2024. március 19., 19:492024. március 19., 19:49

2024. március 19., 19:592024. március 19., 19:59

Erre a romániai infrastrukturális beruházásokat figyelemmel követő civilekből álló Pro Infrastruktúra Egyesület hívta fel a figyelmet, amely hétfőn este kongatta meg a vészharangot.

A szervezet szerint

az építőtelep „szinte teljesen kihalt”, amiért a közutak fenntartásáért felelős országos hatóságot (CNAIR) és a kivitelező UMB-t is felelőssé teszik.

„A CNAIR illetékesei felelősségtudatának hiánya, a pályázatok lebonyolításában mutatkozó legendás inkompetenciájukkal és a magát a kapacitását messze meghaladóan túlvállaló kivitelező UMB sereghajtóvá tette ezt a két, eredetileg élen álló szakaszt,

Idézet
így már pusztán elméleti esély van arra, hogy teljesíteni tudják az uniós helyreállítási programban (PNRR) rögzített mérföldköveket”

– írták az egyesület képviselői hétfő este a szervezet közösségi oldalán.

Emlékeztetnek: a szerződéseket 2020 június 26-án (Magyarzsombor–Vaskapu), illetve 2020 szeptember 22-én (Magyarnádas– Magyarzsombor) írták alá az UMB-vel, és mindkettő 12 hónapos tervezési és további 24 hónapos kivitelezési időt ír elő.

Az eredeti határidők tehát a 42,3 kilométeres szakasz megnyitását 2023 végére irányozták elő. A kivitelező jókora sebességgel kezdte el a munkát, és élt a remény, hogy tartani tudják a 2020-ban rögzített határidőket. 2021 szeptemberében azonban Magyarnádasnál, a temető közelében földcsuszamlás történt, ezt követően Pusztatopa térségében is hasonló probléma merült fel.

Az egyesület felidézi: a CNAIR másfél évig halogatta a korrekciós megoldásokról szóló döntést, majd – mint arról beszámoltunk –

2023 tavaszán döntöttek úgy, hogy kiemelik az eredeti szerződésből a két problémás szakaszt, és külön versenytárgyalásokat írnak ki a probléma áthidalásához szükséges két újabb viadukt megépítésére.

A közbeszerzési eljárást 2023 augusztus elején indították el, de nagy meglepetésre az UMB nem is jelentkezett.

„Valószínűleg azért, mert nyakig benne vannak a 388 kilométernyi autópálya és gyorsforgalmi út építésében, amit elnyertek, de már képtelenek a szokásos üzemben kivitelezni” – olvasható a bejegyzésben.

A szervezet szerint „a pályázat halogatása éppen jól jön nekik, hiszen ürügyet jelent a további késlekedésre”.

Az egyesület emlékeztet: a CNAIR végül 2024 januárjában egyetlen gyenge ajánlatot kapott a két viadukt megépítésére a törökországi Ozaltintól.

Idézet
És a mai napig nincs nyertesünk! A CNAIR alszik, és csak ígéri, hogy március végén, április elején lesz nyertes. Ami... nyilván... csakis Ozaltin lehet. Hacsak a törökök ajánlata nem elfogadhatatlan, és akkor nevetséges helyzetbe kerülnénk”

– mutatnak rá a Pro Infrastruktúra képviselői.

Mint emlékeztettek, a Magyarnádasnál és Pusztatopánál kialakult helyzet orvoslására két év és három hónap áll rendelkezésre, ennyit szabtak meg a tervezésre és a kivitelezésre.

„Még ha az Ozaltinnal áprilisban alá is írnák a szerződést, a szükséges bürokráciát (kisajátítás, környezetvédelmi jóváhagyás) és az építtető lecsökkent kapacitásait figyelembe véve nehéz elhinni, hogy képesek lennénk tartani a PNRR jelenlegi mérföldkövét: 2026 végét” – figyelmeztetnek.

Ráadásul

a Szilágy megyei Alsóegregynél szükséges csomópont nélkül a Magyarzsombor–Vaskapu szakasz csupán „egy csodálatos múzeum”.

„Vannak azonban más bürokratikus akadályok is: a környezetvédelmi jóváhagyás felülvizsgálata folyamatban van (10 hektár erdőt kell kivágni), és Zutornál, ahol az autópálya a házak mellett fut, nincsenek hangszigetelő panelek” – tette hozzá a szervezet.

A Pro Infrastruktúra szerint, mivel túl sok szerződés van a portfóliójában, és túl kevés munkás kéz áll rendelkezésre az A7-es autópálya, a temesvári körgyűrű és a Galac–Brăila autópálya építőtelepén,

„az UMB nullára csökkentette a mozgósítását az A3-as Magyarnádas és Vaskapu közötti szakaszán, miután nemrég teljesen elhagyják a Craiova és Piteşti közötti T4 DEx12-es szakaszt is”.

„A következtetés? Csak egy kisebb csoda folytán lehet ezt a két szakaszt még 2026-ban megnyitni, ahogy azt a PNRR előírja, így az európai pénzek elvesztésének kockázata maximális” – áll a bejegyzésben.

Hosszas huzavona után aláírták a szerződést egy Bihar megyei szakasz megépítéséről
Több hónapnyi huzavona után a CNAIR pénteken aláírta az észak-erdélyi autópálya Bihar megyei, Bihar és Bisztraterebes közötti szakaszára vonatkozó kivitelezési szerződést a pályázat nyertesével. A kivitelező a nagyváradi Precon és a Citadina 98 alkotta konzorcium.
A Bihar és Bisztraterebes közötti szakasz 28,55 kilométer hosszú, a munkálatok során hét hidat és tizenegy felüljárót is meg kell építeni.
A munkálatok értéke 785 millió lej áfa nélkül.
A Precont még tavaly június 8-án hirdették ki győztesként a sztrádaszakasz megépítésére kiírt pályázaton, azonban két másik pályázó – a Strabag és az Erbașu – megóvta az eredményt.
Az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) elutasította az óvásokat, majd a bukaresti táblabíróság novemberben a Strabag fellebbezését elutasítva helyben hagyta a CNSC döntését.
Ennek ellenére a CNAIR húzta az időt, ezért a Precon idén januárban felszólította a CNSC-t, hogy kötelezze a közútkezelőt a szerződés megkötésére. Az februárban helyt is adott a kérésnek.
A nyertes konzorciumnak így most hat hónapja van a szakasz megtervezésére, majd további 18 a megépítésére. Cristian Pistol, a CNAIR igazgatója emlékeztetett: a szakasz megépítését korábban elnyerő cégekkel szerződést kellett bontani, mivel képtelenek voltak elvégezni a munkát.
Az időhúzás hátterében egyébként az állt, hogy a Precon ugyanazon Beniamin Rus nevű nagyváradi vállalkozó érdekeltségi körébe tartozik, amelynek egy másik cége, a Trameco 2020-ban már elnyerte ugyanezen szakasz kivitelezési jogát, azonban hosszas viták után – amelyben azzal érvelt, hogy a CNAIR idejétmúlt adatokat tüntetett fel a pályázati kiírásban, ezért a korábban becsültnél lényegesen több pénzre van szükség a terepviszonyok miatt – a CNAIR szerződést bontott vele.
A Trameco építette meg egyébként Bihar megye mai napig egyetlen használható autópálya-szakaszát, az észak-erdélyi sztráda Bihar és Nagyszántó közötti 5,55 kilométeres részét, amely a magyarországi M4-es autópályába csatlakozik.
A sztráda másik Bihar megyei szakasza esetében, amely Bisztraterebes és Berettyószéplak között húzódik, az Erbașut hirdették ki győztesként még tavaly szeptemberben, a szerződést novemberben írták alá. A 26,35 kilométeres szelvény megtervezésére és megépítésére 24 hónap áll rendelkezésére, a munkálatok értéke 884,12 millió lej.

korábban írtuk

Újabb „sztrádamúzeumok” épülhetnek, a pénz is elúszhat az észak-erdélyi autópályán
Újabb „sztrádamúzeumok” épülhetnek, a pénz is elúszhat az észak-erdélyi autópályán

Újabb résszel bővült az óvások miatt „levegőben lógó” szakaszok köre az észak-erdélyi autópályán.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el

Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el
2025. április 02., szerda

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik

Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik
2025. április 01., kedd

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
2025. április 01., kedd

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban
2025. március 30., vasárnap

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra

Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra
2025. március 28., péntek

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből

A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből
2025. március 28., péntek

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében

Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében
2025. március 27., csütörtök

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma

Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma
2025. március 27., csütörtök

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság

A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság
2025. március 27., csütörtök

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás

A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás