Fotó: Pixabay
Folytatja a növekedést a fogyasztói hitelek irányadó mutatója (IRCC): a Román Nemzeti Bank (BNR) pénteken 5,98 százalékos szintet állapított meg, így a következő negyedévben ezzel számolják ki a bankkölcsönök havi törlesztőrészletet.
2023. március 31., 13:312023. március 31., 13:31
Ez pedig azt jelenti, hogy áprilistól a hiteleseknek mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk, hiszen mostanig 5,71 százalékos IRRC alapján számolták ki törlesztőrészleteiket.
hiszen akkor még 1,17 százalékon állt a mutató. Majd előbb 1,86 százaléka, majd 2,65, 4,06 és 5,71 százalékra emelkedett.
Az IRCC növekedése nem volt amúgy annyira látványos és meredek, mint a bankközi hitelkamatlábaké (ROBOR), viszont miután utóbbi csökkenésnek indult, a szakemberek nem tartják kizártnak, hogy láthatunk az IRCC-nél alacsonyabb ROBOR-t.
Elemzők szerint októbertől meghaladja a 4 százalékot a fogyasztói jelzáloghitelek irányadó mutatója (IRCC), így jelentősen nőhet a hosszú lejáratú bankkölcsönnel rendelkezők havi törlesztőrészlete.
A fogyasztási hitelek, illetve az Első otthon program keretében korábban felvett kölcsönök törlesztőrészletének meghatározásakor használt három hónapos ROBOR – mint ismeretes – február végén csúszott 7 százalék alá, és bár utána is folytatta a lejtmenetet, nem beszélhetünk látványos visszaesésről.
Ehhez képest a tavalyi év elején 3,02 százalékos volt a ROBOR, 2023 elején pedig 7,56 százalékon állt.
A régi jelzáloghitelesek esetében alkalmazott hat hónapos bankközi hitelkamatláb a korábbi 7,18 százalékról 7,19 százalékra, a 12 hónapos ROBOR pedig 7,54 százalékról 7,55 százalékra nőtt.
Hiába csökkent az alapkamat szintje alá a 3 hónapos bankközi kamatláb (ROBOR), a bankpiaci szakértő szerint nincs ok pezsgőbontásra, mivel a lejtmenet nem lesz tartós.
Amint arról korábban beszámoltunk, a régi hitelesek közül az elmúlt hónapokban több ezren kérték az átállást a három vagy hat hónapos bankközi hitelkamatlábról a fogyasztói hitelek irányadó mutatójára. Ugyanakkor köztudott, hogy a ROBOR-t 2019-ben felváltó index, az IRCC (amelyet anno a törlesztőrészletek stabilizálása érdekében vezetett be a kormány és a jegybank; a 2019 tavasza óta felvett hitelek esetében már ezt a kamatlábat alkalmazzák)
Az új, hivatalosan negyedévente frissített mutatót ugyanis a már korábban lebonyolított, valós tranzakciók alapján számolják, miközben elődje a bankok által az egymás közötti adásvételek esetén egy időintervallumban csupán felajánlott kamatok átlagát tükrözi. Eközben a ROBOR (Romanian Interbank Offer Rate) azoknak a kamatoknak az átlagát jelenti, amelyen a bankok egymásnak hitelt nyújtanak, alakulása pedig főként a piacon levő likviditás szintjétől függ.
Miközben számos ország recesszióba süllyed, Romániában elérhető cél a 2–2,5 százalékos gazdasági növekedés, ám az infláció még kétszámjegyű marad az év végéig – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
szóljon hozzá!