Fotó: Pixabay
Folytatja a növekedést a fogyasztói hitelek irányadó mutatója (IRCC): a Román Nemzeti Bank (BNR) pénteken 5,98 százalékos szintet állapított meg, így a következő negyedévben ezzel számolják ki a bankkölcsönök havi törlesztőrészletet.
2023. március 31., 13:312023. március 31., 13:31
Ez pedig azt jelenti, hogy áprilistól a hiteleseknek mélyebben a zsebükbe kell nyúlniuk, hiszen mostanig 5,71 százalékos IRRC alapján számolták ki törlesztőrészleteiket.
hiszen akkor még 1,17 százalékon állt a mutató. Majd előbb 1,86 százaléka, majd 2,65, 4,06 és 5,71 százalékra emelkedett.
Az IRCC növekedése nem volt amúgy annyira látványos és meredek, mint a bankközi hitelkamatlábaké (ROBOR), viszont miután utóbbi csökkenésnek indult, a szakemberek nem tartják kizártnak, hogy láthatunk az IRCC-nél alacsonyabb ROBOR-t.
Elemzők szerint októbertől meghaladja a 4 százalékot a fogyasztói jelzáloghitelek irányadó mutatója (IRCC), így jelentősen nőhet a hosszú lejáratú bankkölcsönnel rendelkezők havi törlesztőrészlete.
A fogyasztási hitelek, illetve az Első otthon program keretében korábban felvett kölcsönök törlesztőrészletének meghatározásakor használt három hónapos ROBOR – mint ismeretes – február végén csúszott 7 százalék alá, és bár utána is folytatta a lejtmenetet, nem beszélhetünk látványos visszaesésről.
Ehhez képest a tavalyi év elején 3,02 százalékos volt a ROBOR, 2023 elején pedig 7,56 százalékon állt.
A régi jelzáloghitelesek esetében alkalmazott hat hónapos bankközi hitelkamatláb a korábbi 7,18 százalékról 7,19 százalékra, a 12 hónapos ROBOR pedig 7,54 százalékról 7,55 százalékra nőtt.
Hiába csökkent az alapkamat szintje alá a 3 hónapos bankközi kamatláb (ROBOR), a bankpiaci szakértő szerint nincs ok pezsgőbontásra, mivel a lejtmenet nem lesz tartós.
Amint arról korábban beszámoltunk, a régi hitelesek közül az elmúlt hónapokban több ezren kérték az átállást a három vagy hat hónapos bankközi hitelkamatlábról a fogyasztói hitelek irányadó mutatójára. Ugyanakkor köztudott, hogy a ROBOR-t 2019-ben felváltó index, az IRCC (amelyet anno a törlesztőrészletek stabilizálása érdekében vezetett be a kormány és a jegybank; a 2019 tavasza óta felvett hitelek esetében már ezt a kamatlábat alkalmazzák)
Az új, hivatalosan negyedévente frissített mutatót ugyanis a már korábban lebonyolított, valós tranzakciók alapján számolják, miközben elődje a bankok által az egymás közötti adásvételek esetén egy időintervallumban csupán felajánlott kamatok átlagát tükrözi. Eközben a ROBOR (Romanian Interbank Offer Rate) azoknak a kamatoknak az átlagát jelenti, amelyen a bankok egymásnak hitelt nyújtanak, alakulása pedig főként a piacon levő likviditás szintjétől függ.
Miközben számos ország recesszióba süllyed, Romániában elérhető cél a 2–2,5 százalékos gazdasági növekedés, ám az infláció még kétszámjegyű marad az év végéig – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!