Több szempontból is előnyös lenne az ablakcserére meglebegtetett roncsprogram a környezetvédelmi tárca vezetője szerint
Fotó: Veres Nándor
Miután a lakásokból elillanó meleg levegő 40 százaléka az ablakokon keresztül távozik, és nyáron is nagy szerepük van a beáramló hőmennyiség szabályozásában, az ablakcserére is roncsprogram kiírását helyezte kilátásba a környezetvédelmi minisztérium.
2025. február 27., 15:042025. február 27., 15:04
Ez azt jelentené, hogy az ablakok megfelelően szigetelő nyílászáróra történő cseréjére is lehetne állami támogatást igényelni a Környezetvédelmi Alaptól – ahogy új autókra, traktorokra vagy éppen háztartási gépekre is írtak már ki roncsprogramot.
A mezőgazdasági minisztérium május 31-ig elindítja a tavaly beharangozott roncstraktor programot. A falugazdász hálózat tájékoztatása szerint a roncstraktor program keretében pályázó gazdáknak maguknak kell feltölteniük az iratokat a rendszerbe.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter minap arról beszélt, hogy egy hasonló programnak többszörös haszna lenne, hiszen
(Utóbbi kijelentése arra utalhat, hogy a napokban felmerült, a napelemprogram keretében nyújtott támogatások nagy része Kínába vándorol, hiszen ott gyártják a legtöbb berendezést.)
Változások várhatók idén Románia egyik legnépszerűbb állami támogatási konstrukciójában, az új autók vásárlását ösztönző roncsprogramokban.
A környezetvédelmi tárca vezetője ugyanakkor nem árult el további részleteket az ablakok roncsprogramjáról, így nem tudni azt sem, hogy mikor jöhet, mint ahogy azt sem, hogy mekkora összeggel finanszírozná meg az állam az érdeklődőket, illetve hogy hány háztartás támogatására gondoltak.
A Környezetvédelmi Alap Igazgatóságának (AFM) 9,3 milliárd lejes költségvetést hagyott jóvá a kormány erre az évre, amelyből egy milliárd lejt a Plusz roncsautópogram finanszírozására fordít az intézmény – számolt be szerdán Mircea Fechet.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
szóljon hozzá!