Fotó: Erdély Bálint Előd
Romániában jelenleg közel hatszor drágábban lehet értékesíteni egy tonna dióbelet, mint Európa más országaiban. Míg más években több tízezer tonna dióbelet exportáltak Romániából Nyugat-Európába, illetve az Egyesült Államokba, idén a gazdák többsége belföldön értékesíti terményét.
2023. november 26., 18:172023. november 26., 18:17
2023. november 26., 18:212023. november 26., 18:21
Romániában egyre nagyobb az igény a dióra, mivel a dióolaj, illetve a diós édességek is egyre keresettebbek. A ProTv által megszólaltatott Cornel Sabău, egy Bihar megyei diófeldolgozó üzem vezetője, kiemelte, hogy
Az általuk gyártott diószelet ára 5-8 lej között mozog, míg a dióolajnak borsosabb ára van, egy 250 ml-es üveg 39 lejbe kerül.
Hasonlóan szerteágazó iparról számolt be Narcisa Maria Galeș is, aki másfél évtizede irányít egy dióültetvényt Suceava megyében, mely évente több mint 30 tonna diót terem. A ProTv szerint a vállalkozó EU-s segítséggel hatmillió eurós beruházt eszközölt, hogy a dióbelet a piac igényeihez igazodva feldolgozza, így országos terjesztési hálózattal rendelkező pékségeknek biztosítanak dióbelet alapanyagként.
Loredana Stelian, egy Buzău dióültetvény tulajdonosa azt nyilatkozta a ProTv-nek, hogy míg három évvel ezelőtt nagyrészt Szlovákiába, Grúziába és Franciaországba exportálták a termést, idén Romániában értékesítenek. Egy hektáron körülbelül egy tonna dió terem (héjastól), de a mennyiség fajtától és időjárástól is függ, a Romániában is előszeretettel termesztett francia fajtáknak például nagyobb a hozama.
Az országban összesen 50 ezer hektár dióültetvény van, melyek többsége síkságokon található.
Nyomukban Németország, Spanyolország, Olaszország és Magyarország következik. Ezzel együtt is érkezik az európai áruházláncok polcaira chilei, ausztrál és kaliforniai dió, sőt időről-időre megjelennek kínai tételek is (világszinten Kína a legnagyobb termelő). Korábban az európai üzletláncoknál voltak olyan tenderkiírások, amelyek kifejezetten EU-s dió beszerzését irányozták elő, de ezek ma már többnyire csak minőségi követelményeket állítanak.
A cbi.eu portál szerint annak ellenére, hogy Románia az Európai Unió egyik legnagyobb diótermesztője, az exportálás szempontjából csak a hetedik volt a sorban 2017-ben, és valószínűleg a növekvő hazai kereslet hatására az idén az ország még hátrább sorolódik majd a ranglistán.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!