Fotó: Erdély Bálint Előd
Romániában jelenleg közel hatszor drágábban lehet értékesíteni egy tonna dióbelet, mint Európa más országaiban. Míg más években több tízezer tonna dióbelet exportáltak Romániából Nyugat-Európába, illetve az Egyesült Államokba, idén a gazdák többsége belföldön értékesíti terményét.
2023. november 26., 18:172023. november 26., 18:17
2023. november 26., 18:212023. november 26., 18:21
Romániában egyre nagyobb az igény a dióra, mivel a dióolaj, illetve a diós édességek is egyre keresettebbek. A ProTv által megszólaltatott Cornel Sabău, egy Bihar megyei diófeldolgozó üzem vezetője, kiemelte, hogy
Az általuk gyártott diószelet ára 5-8 lej között mozog, míg a dióolajnak borsosabb ára van, egy 250 ml-es üveg 39 lejbe kerül.
Hasonlóan szerteágazó iparról számolt be Narcisa Maria Galeș is, aki másfél évtizede irányít egy dióültetvényt Suceava megyében, mely évente több mint 30 tonna diót terem. A ProTv szerint a vállalkozó EU-s segítséggel hatmillió eurós beruházt eszközölt, hogy a dióbelet a piac igényeihez igazodva feldolgozza, így országos terjesztési hálózattal rendelkező pékségeknek biztosítanak dióbelet alapanyagként.
Loredana Stelian, egy Buzău dióültetvény tulajdonosa azt nyilatkozta a ProTv-nek, hogy míg három évvel ezelőtt nagyrészt Szlovákiába, Grúziába és Franciaországba exportálták a termést, idén Romániában értékesítenek. Egy hektáron körülbelül egy tonna dió terem (héjastól), de a mennyiség fajtától és időjárástól is függ, a Romániában is előszeretettel termesztett francia fajtáknak például nagyobb a hozama.
Az országban összesen 50 ezer hektár dióültetvény van, melyek többsége síkságokon található.
Nyomukban Németország, Spanyolország, Olaszország és Magyarország következik. Ezzel együtt is érkezik az európai áruházláncok polcaira chilei, ausztrál és kaliforniai dió, sőt időről-időre megjelennek kínai tételek is (világszinten Kína a legnagyobb termelő). Korábban az európai üzletláncoknál voltak olyan tenderkiírások, amelyek kifejezetten EU-s dió beszerzését irányozták elő, de ezek ma már többnyire csak minőségi követelményeket állítanak.
A cbi.eu portál szerint annak ellenére, hogy Románia az Európai Unió egyik legnagyobb diótermesztője, az exportálás szempontjából csak a hetedik volt a sorban 2017-ben, és valószínűleg a növekvő hazai kereslet hatására az idén az ország még hátrább sorolódik majd a ranglistán.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.
Bár kedden valamelyest magához tért, az elmúlt időszak történései – főként a Donald Trump amerikai elnök által kivetett importvámok – megtépázták a Bukaresti Értéktőzsdét (BVB) is, amely negatív tartományba került.
szóljon hozzá!