Fotó: Petrom.ro
Románia szállítja a legtöbb üzemanyagot Ukrajnába az ország elleni orosz támadás után – derült ki a tavalyi adatokból.
2023. február 13., 14:252023. február 13., 14:25
A Profit.ro gazdasági portál összeállítása szerint az orosz agresszió nyomán a kijevi kormánynak gyorsan módosítania kellett a kereskedelempolitikát.
Az üzemanyag létfontosságú a katonai műveletek és a gazdaság működése szempontjából, valamint az energetikai rendszer összeomlása miatt is, hiszen az utóbbi hónapokban az oroszok célzott támadásokkal lerombolták az ukrán erőművek jelentős részét.
A Román Vámhatóság (AVR) adatai szerint 2022-ben a 2021-es mennyiség 68-szorosára nőtt a Románián keresztül más országokba exportált ukrán gabona mennyisége, a Romániba kivitt mennyiségé pedig a 815-szörösére.
Azt, hogy Románia élen áll az üzemanyagot szállító országok listáján, az ukrán hatóságok közölték.
„Az Oroszországi Föderáció által az ukrán kőolajipari infrastruktúra ellen végrehajtott támadások nyomán kritikus mértékben függünk a kőolajtermékek importjától. Ezen okból a kormány megteremtette a feltételeket az üzemanyagimport fokozására. Jelenleg az import benzin 95 százalékát és a gázolaj 72 százalékát az EU tagállamaiból kapjuk. a szállítók között élen áll Románia, Litvánia, Szlovákia, Görögország, Bulgária és Lengyelország. A piacon fokozatosan látható, hogy gyűlnek a kőolajkészletek az import folyamatos növekedése nyomán” – nyilatkozta Julija Szviridenko ukrán gazdasági miniszter.
Nicușor Dan államfő kihirdette az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvényt.
Felvásárolta a kolozsvári EnergoBitet a francia energetikai nagyvállalat, a Vinci – adta hírül az Economica.net gazdasági portál a cég közleménye alapján.
A kormány elfogadta a fejlesztési minisztérium javaslatát, amelynek értelmében augusztus 1-jétől megszűnik az ülésjáradék a területi közrendi hatóság (ATOP) tagjai számára – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ sajtóirodája.
Jelentősen csökkent júniusban a román gazdasággal szembeni bizalom indexe, a mutató jelenlegi szintje a recesszió kockázatát jelzi – közölte csütörtökön a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
Az S&P Global nemzetközi hitelminősítő szerdán megerősítette Románia BBB-/A-3 szintű befektetési ajánlású adósbesorolását, és a hozzá rendelt negatív kilátás is maradt.
Tánczos Barna RMDSZ-es miniszterelnök-helyettes szerda este a B1 televízióban nyilvánosan bírálta a CFR személyszállító ágazata vezérigazgatójának, Traian Preoteasának a közelmúltban tett kijelentéseit a havi 11 ezer eurót meghaladó jövedelméről.
Új időszámítást jelent a romániai idegenforgalomban, hogy a kormány idén módosította a közalkalmazottak üdülési csekkjeire vonatkozó rendelkezést, és nem jár automatikusan mindenkinek az összeg.
Elkezdődhet az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes és Bihar közötti szakaszának építése, miután a közúti beruházásokért felelős társaság szerdán kiadta az engedélyt a munkálatok elindítására.
Idén júniusban 4 693 581 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 4132-vel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2766 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból.
Az APIA igazolásokat állít ki az állattartó gazdálkodóknak, akik banki hiteleket szeretnének igénybe venni a folyó tevékenységeik finanszírozására.
szóljon hozzá!