Fotó: Makkay József
Románia importálta a legtöbb paradicsomot Törökországból az idei év első felében – idézte a Rador az Anatolia török hírügynökséget. Csak az év első hat hónapjában több mint 60 millió dollár értékben érkezett hozzánk a török zöldségből. A behozatal annak ellenére tetemes, hogy a román kormány 260 millió lejt fordít a hazai termelés serkentésére, az import visszaszorítását célzó programra. Közben a termesztők arra panaszkodnak, hogy a piaci túlkínálat miatt mélyrepülésbe fogott a paradicsom ára.
2023. július 12., 18:302023. július 12., 18:30
A török termelőktől származó adatok azt mutatják, hogy 2023 januárja és júniusa között Törökország 326 millió dollár értékben exportált paradicsomot, ebből 60,783 millió dollár értékben érkezett a zöldségből Romániába. Amelyet Ukrajna követett a sorrendben 51 315 000 dollár értékű importtal, majd Lengyelország és Németország következett 38 626 000, illetve 35 314 000 dollár értékű importtal. Az ötödik helyen Oroszország állt 29 563 000 dollárral.
Mint az Economedia.ro gazdasági portál elemzése is aláhúzza,
Mégpedig Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) egykori elnöke 2017-es híres kezdeményezése nyomán, amely jelenleg a Paradicsom-program nevet viseli. A program célja a népszerű zöldség szezonon kívüli termesztésének ösztönzése, így a zöldségtermesztőknek tavasszal kell elkezdeniük a termelést.
Fotó: Makkay József
Idén az állami költségvetésből származó támogatást a kormány de minimis támogatásként nyújtja a fólia- és üvegházakban paradicsomot termesztő gazdák számára.
A program keretében az állam által folyósított támogatás összege 3000 euró, a gazdának ehhez legalább 1000 négyzetméteren kell gazdálkodnia, és négyzetméterenként legalább 3 kilogramm paradicsomot kell termelnie.
Háromezer eurós ,,de minimis” támogatást nyújt idénre is a mezőgazdasági minisztérium a paradicsomtermesztőknek.
Korábbi bejelentések szerint 2019 óta látványosan megnőtt a fiatal gazdapályázók száma: míg három évvel ezelőtt mindössze 1224 fiatal igényelt „de minimis” kertészeti támogatást, idén a fiatal gazdák száma elérte a 7150-et.
Az Agro Tv minap arra irányította rá a figyelmet, hogy a piaci túlkínálat miatt mélyrepülésbe fogott a paradicsom ára. Egy július eleji jelentés szerint az ország egyik legnagyobb zöldségtermesztő területén, a Galac megyei Matcán a paradicsomot kilogrammonként kevesebb mint 1 lejért értékesítik, ami a helyi termelők szerint még a betakarítási költségeket sem fedezi, hiába a 3000 eurós támogatás.
Fotó: Pixabay
s mindez arra kényszeríti a termelőket, hogy veszteséggel adják el a paradicsomot.
Összesen 22 295 gazda igénylését fogadta el idén a mezőgazdasági minisztérium a 3 ezer eurós fólia, vagy üvegház alatti ,,de minimis" paradicsomtermesztési támogatásra.
„Ehhez a pénzhez, amit az APIA ad, nagyon sokan próbálnak hozzájutni, és mivel mindenki ugyanabban az időszakban dobja piacra a termést, nagyon nagy a termékfelesleg, és csak nagyon alacsony áron lehet a terményt értékesíteni. Úgy kell csinálni, hogy (a Paradicsom-program – szerk. megj.) más időszakokban is működjön (…) Mindenki azt a 3000 eurót akarja az év első felében, és látták, mi történik: a paradicsom kilónként egy lejes áron köt ki. Aztán azzal a 3000 euróval, amit kapsz, csak tátod a szádat, mert egy lej nem segíthet rajtad. Semmiképpen nem tudsz megélni” – magyarázta egy termelő.
miszerint hiába a támogatás, mégis nő a paradicsomimport. A Lanțul Alimentar portál már 2019-ben hasonló aggasztó jelenségre irányította rá a figyelmet. Mint írták, a paradicsomimport a bukaresti kormány pénzügyi támogatása ellenére is emelkedik. A problémára viszont – úgy tűnik – azóta sem született kielégítő megoldás.
Két héttel meghosszabbította a kormány a fólia- és üvegházakban paradicsomot termesztő gazdák számára nyújtott támogatás elszámolását.
Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.
Bár kedden valamelyest magához tért, az elmúlt időszak történései – főként a Donald Trump amerikai elnök által kivetett importvámok – megtépázták a Bukaresti Értéktőzsdét (BVB) is, amely negatív tartományba került.
Négyéves mélypontra süllyedt a kőolaj világpiaci ára, ez pedig meglátszik a romániai töltőállomásokon alkalmazott üzemanyagárakon, mint ahogy az árcsökkentés ütemén is.
Két hét alatt összesen 4,4 millió lejre róttak ki bírságot az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) felügyelői a húsvét közeledtével végzett ellenőrzések nyomán.
Kína „a végsőkig harcol” érdekeiért az Egyesült Államokkal szemben, és újabb ellenintézkedéseket hoz, ha Donald Trump amerikai elnök beváltja fenyegetését a további 50 százalékos vámemeléssel – közölte kedden a pekingi kereskedelmi minisztérium.
Hamarosan partiumi gyártású villamosok furikázhatnak Belgrád utcáin, miután a szerb főváros önkormányzata felvette a kapcsolatot az aradi Astra céggel száz új villamos beszerzése ügyében – jelentette be a Helyi Önkormányzatok Központja (CLS).
A Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa hétfői ülésén úgy döntött, hogy 6,5 százalékon tartja az alapkamatot. A jegybank enyhe inflációs növekedést jósol, és aggódik az amerikai vámok miatt.
Az év első két hónapjában a nyers adatok szerint 2,8 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint pedig 3,7 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2024 januárjához és februárjához képest.
Az amerikai Greenbrier bezárja aradi vagongyárát, amely egyike a cég Romániában működő három gyárának – jelentette be a vállalat.
Téves az a következtetés, hogy az Egyesült Államok által kivetett importvámoknak elhanyagolható hatása lesz Románia gazdaságára – szögezi le a Romanian Economic Monitor (RoEM) kutatócsoport friss elemzése.
szóljon hozzá!