Megállapodtak. AZ OMV a fekete-tengeri kitermelésből származó földgázt szállít Németországnak
Fotó: OMV Petrom
Az osztrák OMV megállapodást kötött arról, hogy 2027-től gázt szállít a német Unipernek a fekete-tengeri projektjéből – közölte a Reutersszel három, az ügyet ismerő személy, miközben Európa új utakat keres az energiabiztonság növelésére, miután megszakította kapcsolatait Oroszországgal.
2025. január 08., 15:252025. január 08., 15:25
2025. január 08., 16:192025. január 08., 16:19
A Neptun Deep projektből származó, 15 terawattóra földgázra vonatkozó ötéves megállapodás – amelyet korábban nem hozott nyilvánosságra az OMV– azt követően jött létre, hogy Oroszország január elsejétől leállította az Ukrajnán keresztül történő gázszállítást, és az Európai Unió eleve csökkentette az orosz gáz beszerzését az ukrajnai invázió miatt.
és ez lenne az első olyan megállapodás, amely megerősíti a régóta várt mélytengeri projektet, több mint egy évtizeddel azután, hogy a Fekete-tenger romániai szakaszán először találtak gázt. A Neptun Deep, amely várhatóan 2027-ben kezdi meg a kitermelést, becslések szerint 100 milliárd köbméter (bcm) kitermelhető gázt rejt, ami az EU egyik legjelentősebb földgázlelőhelyévé teszi.
Az OMV Petrom – amely az OMV többségi tulajdonában van, míg a román állam 20,7 százalékos részesedéssel bír benne – először 2012-ben jelentette be, hogy 42-84 milliárd köbméternyi gázt fedezett fel a Fekete-tengeren.
Az Uniper nem kívánt nyilatkozni a gázügyletről. Az OMV és az OMV Petrom sem válaszolt a megkeresésre.
A tárca szerint „az OMV Petrom által a Neptun Deep mezőből származó földgázmennyiség 2027 utáni, egy nagy német vállalatnak történő jövőbeli exportjáról szóló információ természetes lépés egy, az országunk és Európa számára stratégiai jelentőségű projektben”.
Ráadásul ezek a becslések a fúrási műveletek előrehaladtával jelentősen növekedhetnek. Biztosítjuk, hogy ezt az erőforrást felelősségteljesen, Románia és polgáraink javára hasznosítjuk. A projektben részt vevő mindkét partner, mind a Romgaz, mind az OMV Petrom felelős a saját döntéseiért a kitermelt gáz jövőbeni kereskedelmi hasznosításával kapcsolatban, a törvényes feltételek mellett és Románia energiabiztonságának védelmével” – áll a minisztérium közleményében.
Az export a Neptun Deep projekt üzleti tervének része, és tükrözi Románia elkötelezettségét, hogy hozzájáruljon az európai energiabiztonsághoz – közölte a minisztérium.
Románia már most is a legnagyobb földgáztermelő az uniós tagállamok között, a Romgaz termelésének 2024-től történő növelésének és a nagyszabású kitermelés újraindításának eredményeként, többek között a Caragele lelőhelyen. A jelenlegi 8-10 milliárd Nm³ körüli termelésével Románia teljes mértékben fedezi fogyasztását anélkül, hogy importra szorulna. 2027-től Románia éves termelése megduplázódik, és 18-20 milliárd Nm³-re emelkedik.
A működés első évében tehát legalább kétszer annyi gázt fogunk termelni, mint Románia jelenlegi hazai fogyasztása.
Ebben az összefüggésben határozottan kijelenthetjük, hogy
Ráadásul az európaiaknak exportált gáz után fizetett bányajáradékot és adókat Romániában fizetik ki, és ezek a román állami költségvetés bevételeivé válnak” – mutatott rá a tárca.
Az OMV Petrom és az állami tulajdonú Romgaz, amelyek 50:50 arányban birtokolják a Neptun Deep gázmezőt, 2023-ban hagyták jóvá a projektet.
A cégek azt tervezik, hogy a gázt külön-külön értékesítik, de egy román törvény értelmében a kormánynak elővásárlási joga lesz a projektből származó gázra. A cégek szerint hatalmas lehetőségek rejlenek további felfedezésekben a Fekete-tenger romániai szakaszán, ahol az ország becslések szerint 200 milliárd köbméternyi tartalékkal rendelkezik, ami hozzájárulhat a régió ellátásának diverzifikálásához.
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
szóljon hozzá!