Romániában a fogyasztói optimizmus a jelenlegi kiugró gazdasági fejlődés motorja, de a kis- és középvállalkozásoknak (kkv) meg kellene erősödniük ahhoz, hogy az ország középtávon Európa egyik „kistigrisévé” váljon – állapították meg a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) 25. vándorgyűlésének előadói pénteken Bukarestben.
2016. október 14., 22:332016. október 14., 22:33
Az RMKT éves csúcsrendezvénye idén Románia gazdasági fejlődésének kilátásairól szól, a konferenciát mintegy 40 előadó és több mint 200 résztvevő jelenlétében tartják a román fővárosban.
Steven van Groningen, a Raifeissen Bank Románia elnök-vezérigazgatója szerint Romániának megvannak az adottságai, hogy az EU top 10-be kerüljön: ennek érdekében infrastruktúráját, és humántőkéjét kell fejlesztenie és a hatékonyság növelésére kell összpontosítania. Románia azonban egyelőre a 40 ezer befejezetlen infrastrukturális beruházás és a hatástanulmányok nélküli döntések országa, ahol a politikusok átgondolatlan törvényekkel és bankellenes hangulatkeltéssel veszélyeztetik a pénzintézetek működését – vélekedett a bankár.
Daradics Kinga, a Mol Románia vezérigazgatója úgy vélekedett: Romániát a lehetőségek országává teszik adottságai: altalajkincsei, növekedési kilátásai, fogyasztói optimizmusa, kérdés, hogy az adóterhek mérséklése, és a megnövekedett befektetői bizalom ötvöződik-e a fenntarthatósággal.
Dumitru Ion, a Kompass-DoingBusiness vezérigazgatója rámutatott: az évi 5-6 százalékos GDP-növekedés ellenére Romániában közel sem általános a derűlátás: tavaly minden cégalapításra 2,33 cégbezárás jutott és az ország 720 ezer cége közül kevesebb mint félmilliónak volt egyáltalán jövedelme. Évi tízmillió euró feletti forgalmat lebonyolító cég kevesebb mint 3000 van Romániában, de a kis és közepes vállalkozások száma sem sokkal haladja meg az ötvenezret. A szakember szerint akkor lesz csak jólét Romániában, ha a kkv-k megerősödnek, ehhez pedig a vállalkozók képzésére volna szükség, csökkenteni kell a gazdasági szférára nehezedő politikai befolyást, és programot kellene indítani az elvándorolt vendégmunkások hazacsábítására.
A vándorgyűlésen az RMKT Wesselényi Miklós-díjával tüntették ki Kató Bélát, az Erdélyi Református Egyházkerület püspökét. Laudációjában Szécsi Kálmán, az RMKT tiszteletbeli elnöke rámutatott: Kató Béla a gazdaképzéseket szervező LAM Alapítvány és a LAM Mikrohitel Rt. létrehozásával, az egyházi ingatlanok visszaszerzésével és hasznosításával rengeteget tett a romániai magyarság gazdasági fejlődéséért.
A tiszteletbeli elnök maga is elismerésben részesül a jubileumi vándorgyűlés során. A szakmai egyesületet évekig vezető volt elnök a Magyar Közgazdász Társaság (MKT) Közgazdász Nagydíját veheti át a háromnapos bukaresti rendezvénysorozat záróakkordjaként, vasárnap.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!