Fotó: Mediafax
„Több országban is alkalmaznak már hasonló, a légszennyezés csökkentését célzó adókat. Így például Dániában rendkívül magasak az ilyen jellegű illetékek. Mi csak azt szeretnénk, ha ezeket az adókat a gépkocsik típusának és az általuk okozott légszennyezésnek a mértékében rónák ki” – szögezte le McGlade. Az igazgató szerint az EU tagállamaiban egységesen oly módon kéne megszabni a regisztrációs adó mértékét, hogy az olyan járművek vásárlására ösztönözze a polgárokat, amelyek kis mértékben szennyezik a környezetet, azokat pedig, amelyek nagymértékben szennyező gépkocsit vásárolnak, büntesse. Hozzátette egyúttal, hogy azon európai országok mintájára, amelyek már alkalmaztak hasonló illetéket, Románia az áfával és az útadóval összehangolva ültesse gyakorlatba a regisztrációs adót. „Az európai országok többségében azok, akik fizetik ezt az illetéket, mentesülnek az áfa vagy az útadó fizetésének kötelezettsége alól” – mutatott rá McGlade.
Korodi Attila környezetvédelmi miniszter korábban úgy nyilatkozott, egy készülőben lévő törvénytervezet értelmében eltörölnék a környezetvédelmi adót, amelyet a nagy mennyiségű szennyezést kibocsátó gépkocsikat üzemeltető cégek fizetnek a Környezetvédelmi Alapba, mivel a regisztrációs adó bevezetése nyomán ezzel kétszeres terhet rónának a gépjármű-tulajdonosokra.
A gazdasági és pénzügyi tárca egyébként várhatóan a közeljövőben terjeszti a törvényhozás elé a Cãlin Popescu-Tãriceanu miniszterelnök által is szorgalmazott regisztrációs adóról szóló törvény tervezetét, miután befejeződnek az egyeztetések az Európai Bizottsággal (EB). Varujan Vosganian miniszter hétfőn küldte el a végleges változatot Brüsszelnek. Az EB korábban arra szólította fel Romániát, hogy még a parlamenti ülésszak vége előtt módosítsa az illeték kiszabását jelenleg szabályozó törvényt, mivel az ellentétes az Unió alapelveivel. Mint arról beszámoltunk, az EB figyelmeztetésben részesítette Romániát az adónem miatt, azzal az indokkal, hogy annak kivetése akadályozza az áruk szabad forgalmát. Ennek nyomán Kovács László adóügyi biztos levélben figyelmeztette Bukarestet, és pert helyezett kilátásba.
A 2007. január elsejétől alkalmazott regisztrációs adót jelenleg a gépkocsi kora, a katalizátor jellege és a jármű hengerűrtartalma alapján számolják ki. A legkisebb, 68 eurós regisztrációs díjat az új, 600 köbcentiméteres, euro 4-es katalizátorral felszerelt gépkocsikra vetik ki, míg a legnagyobb, 8586 eurós illetéket a hat évnél idősebb, az euroszabványnak nem megfelelő, 3000 köbcentiméteresnél nagyobb hengerűrtartalmú járművek után kell fizetni.
Az idei első negyedévben a munkaképes korú – 15 és 64 év közötti – lakosság foglalkoztatási rátája 62,7 százalékos volt, 0,3 százalékponttal alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A magánszemélyek június 19-étől igényelhetnek állami támogatást a Környezetvédelmi Alap (AFM) honlapján új gépkocsi vásárlására a 2025-ös roncsautóprogram keretében. Az AFM közzétett egy magyarázó videót az eljárásról.
Az idei első negyedévben a múlt év azonoson időszakához képest 20,6 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában, miközben a nyugdíjasok átlagos száma 4,9 millióra csökkent – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Áprilisban márciushoz képest 44 lejjel, azaz 0,8 százalékkal 5647 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Igen nehéz helyzetbe kerülhet a romániai juhágazat, ha az Európai Bizottság módosítja az élőállat-exportra vonatkozó szabályokat, amellyel gyakorlatilag lehetetlenné tennék a juhoknak a muszlim államokba történő tengeri szállítását.
A romániai bankrendszer hat legnagyobb bankja – kivéve a CEC Bankot, amely csak éves és féléves alapon számol be pénzügyi eredményeiről – 2025 első negyedévében 3,1 milliárd lejes nettó nyereséget ért el.
A 15 és 29 év közötti romániai fiatalok 14,7 százaléka súlyos anyagi és szociális nélkülözésben élt 2024-ben; az európai uniós átlag 5,8 százalék volt – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Májusban az áprilisi 4,9 százalékról 5,45 százalékra nőtt az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 7,09 százalékos árnövekedést a szolgáltatási szektorban regisztrálták – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Cotroceni-palota előtt tüntetnek csütörtökön az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség tagjai, „méltányos adóreformot” követelve, amelyben „a terhek igazságosan oszlanak meg a tőke és a munka között”.
Az eheti harmadik egyeztetés is kudarcba fulladt a Nicușor Dan államfő által kormányzásra felkért pártok között a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedésekről, sőt egyre jobban elfajulóban a vita.