Fotó: Facebook/Marcel Boloș
Nem fognak drágulni a hitelek a bankokra kivetett többletadó miatt – nyilatkozta szerda este Marcel Boloş pénzügyminiszter.
2023. szeptember 21., 09:172023. szeptember 21., 09:17
2023. szeptember 21., 10:152023. szeptember 21., 10:15
A tárcavezető sajtótájékoztatóján részletesen ismertette a költségvetési hiány csökkentését célzó törvénytervezetbe foglalt intézkedéseket, miután aznapi ülésén a kormány első olvasatban tárgyalta a jogszabályjavaslatot, amelyért felelősséget készül vállalni a parlamentben.
A tervezet egyebek mellett előírja, hogy a bankoknak a profitadó mellett az árbevételük 1 százalékának megfelelő adót kell fizetniük évente.
Elmondta, hogy 41 bank van Romániában, és az árbevételük 1 százalékának megfelelő adó becsléseik szerint összesen 336 millió lejes többletbevételt jelent majd a költségvetésnek. Az Agerpres szerint Boloş megjegyezte,
A miniszter ugyanakkor megköszönte a bankoknak, hogy megértették az intézkedések szükségességét „ebben a nehéz időszakban, amikor nagyon oda kell figyelni, hogy mire költjük a közpénzt, és amikor szolidaritásra van szükség”.
A pénzügyminiszter szerint Románia jövője a tét, mert a 75 milliárd eurót autópálya-építésre, a vasúti infrastruktúra fejlesztésére, az iskolák, kórházak, a vízellátás és a csatornázás korszerűsítésére, illetve az energiahatékonyság növelésére lehet fordítani.
Elmondása szerint a kormány 16,8 milliárd lejes többletbevételt remél az adóügyi intézkedésektől, de az elfogadás előtt álló törvénytervezet mellett léteznek más jogszabályok is, amelyek pluszforrásokhoz juttatják a költségvetést.
„A becsléseinket óvatosan végeztük, mert megtapasztalhattuk már, hogy hova vezet az, ha túlbecsüljük a bevételeket” – jegyezte meg.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy mi történik majd az inflációval bizonyos áfakedvezmények eltörlése után, a pénzügyminiszter emlékeztetett: az élelmiszerek és gyógyszerek áfakulcsa 9 százalék, a tűzifa, a lakossági felhasználású hőenergia és földgáz áfakulcsa pedig 5 százalékos marad. Közlése szerint a kulcs csak a nagy cukortartalmú termékek esetében emelkedik jelentősebben, 9-ről 19 százalékra, de ez szerinte nem érinti az átlagembereket.
Szerda délutáni ülésén első olvasatban tárgyalja a kormány a gazdasági intézkedésekről szóló törvénytervezetet, amelyért felelősséget készül vállalni a parlament előtt – nyilatkozta szerdai sajtótájékoztatóján Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Hosszas előkészületek után közzétette kedden honlapján a pénzügyminisztérium a Románia hosszú távú pénzügyi fenntarthatóságát szolgáló intézkedések törvénytervezetét, amelyért a kormány felelősséget készül vállalni a parlament előtt.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
szóljon hozzá!