Fotó: Facebook/Marcel Boloș
Nem fognak drágulni a hitelek a bankokra kivetett többletadó miatt – nyilatkozta szerda este Marcel Boloş pénzügyminiszter.
2023. szeptember 21., 09:172023. szeptember 21., 09:17
2023. szeptember 21., 10:152023. szeptember 21., 10:15
A tárcavezető sajtótájékoztatóján részletesen ismertette a költségvetési hiány csökkentését célzó törvénytervezetbe foglalt intézkedéseket, miután aznapi ülésén a kormány első olvasatban tárgyalta a jogszabályjavaslatot, amelyért felelősséget készül vállalni a parlamentben.
A tervezet egyebek mellett előírja, hogy a bankoknak a profitadó mellett az árbevételük 1 százalékának megfelelő adót kell fizetniük évente.
Elmondta, hogy 41 bank van Romániában, és az árbevételük 1 százalékának megfelelő adó becsléseik szerint összesen 336 millió lejes többletbevételt jelent majd a költségvetésnek. Az Agerpres szerint Boloş megjegyezte,
A miniszter ugyanakkor megköszönte a bankoknak, hogy megértették az intézkedések szükségességét „ebben a nehéz időszakban, amikor nagyon oda kell figyelni, hogy mire költjük a közpénzt, és amikor szolidaritásra van szükség”.
A pénzügyminiszter szerint Románia jövője a tét, mert a 75 milliárd eurót autópálya-építésre, a vasúti infrastruktúra fejlesztésére, az iskolák, kórházak, a vízellátás és a csatornázás korszerűsítésére, illetve az energiahatékonyság növelésére lehet fordítani.
Elmondása szerint a kormány 16,8 milliárd lejes többletbevételt remél az adóügyi intézkedésektől, de az elfogadás előtt álló törvénytervezet mellett léteznek más jogszabályok is, amelyek pluszforrásokhoz juttatják a költségvetést.
„A becsléseinket óvatosan végeztük, mert megtapasztalhattuk már, hogy hova vezet az, ha túlbecsüljük a bevételeket” – jegyezte meg.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy mi történik majd az inflációval bizonyos áfakedvezmények eltörlése után, a pénzügyminiszter emlékeztetett: az élelmiszerek és gyógyszerek áfakulcsa 9 százalék, a tűzifa, a lakossági felhasználású hőenergia és földgáz áfakulcsa pedig 5 százalékos marad. Közlése szerint a kulcs csak a nagy cukortartalmú termékek esetében emelkedik jelentősebben, 9-ről 19 százalékra, de ez szerinte nem érinti az átlagembereket.
Szerda délutáni ülésén első olvasatban tárgyalja a kormány a gazdasági intézkedésekről szóló törvénytervezetet, amelyért felelősséget készül vállalni a parlament előtt – nyilatkozta szerdai sajtótájékoztatóján Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Hosszas előkészületek után közzétette kedden honlapján a pénzügyminisztérium a Románia hosszú távú pénzügyi fenntarthatóságát szolgáló intézkedések törvénytervezetét, amelyért a kormány felelősséget készül vállalni a parlament előtt.
A Nestlé immár hetedik éve vezeti az élelmiszermárkák globális rangsorát, annak ellenére, hogy az elmúlt év során értéke 7 százalékkal, 20,8 milliárd dollárra csökkent – áll a Brand Finance brit piackutató és üzleti tanácsadó vállalat honlapján.
A nyár eleje óta a sofőr, a menedzser és az egészségügyi asszisztens posztok szerepelnek a három legkeresettebb állás között – derül ki egy online munkaerő-közvetítő platform friss elemzéséből.
Az OTP Bank Románia ügyfelei a bankjuk által kibocsátott bankkártyákat a továbbiakban a Transilvania Bank automatáinál is ugyanazon költségfeltételek mellett használhatják, mint az OTP ATM-jeinél – tájékoztatott szerdán a kolozsvári székhelyű pénzintézet.
A nyugdíjak újraszámolásával járó procedúra jelenlegi stádiumáról kért jelentést szerdán a munkaügyi minisztertől Marcel Ciolacu kormányfő.
Az eMAG új, flexibilis fizetési módot vezet be a My Wallet fiókba, amellyel az ügyfelek 24 és 36 havi fix részletben fizethetik ki vásárlásaikat, a 10.000 lej értékig terjedő megrendelések esetében.
Két török cégtől érkezett ajánlat az A8-as autópálya Maros megyei, Nyárádszereda és Sóvárad közötti hegyi szakaszának tervezésére és kivitelezésére kiírt pályázatra.
Az idei első félévben 5 százalékkal több utas fordult meg a romániai repülőtereken, mint a tavalyi első hat hónapban, és 7 százalékuk belföldi járatokon utazott – közölte kedden a Romániai Repülőterek Szövetségének (AAR) elnöke.
A júniusi 2,6 százalékról júliusban 2,8 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban, és ismét Románia volt a legmagasabb inflációval rendelkező tagállam – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
A központi közigazgatásban a nettó átlagfizetés 7000 lej, ami csaknem 2000 lejjel több, mint az országos nettó átlagfizetés – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból. Marcel Boloș pénzügyminiszter nyugtatja a kedélyeket.
Kolozsváron nyit európai kirendeltséget a Copeland globális fűtés- és hűtéstechnikai vállalat – jelentette az Economedia.ro gazdasági hírportál a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!