Pénzgazdálkodás a diákévek alatt: állandó harc a jelenbeli költekező és a jövőbeli megtakarító énünk között

Pénzgazdálkodás a diákévek alatt: állandó harc a jelenbeli költekező és a jövőbeli megtakarító énünk között

Nem csak pénzügyi kérdés, hogyan tudunk megtakarítani, hanem szokás- és magatartásbeli is

Fotó: 123RF

A Magyar Ifjúsági Központ és a K plusz tehetséggondozó program újra elindította a Kwork Q&A című eseménysorozatát, amelynek idei, központi témája a diákok pénzgazdálkodása. Az eseménysorozat célja, hogy középiskolától kezdődően az egyetemi diploma megszerzéséig a diákok és a fiatal felnőttek magabiztosan mozogjanak a pénzügyi világban. Az első beszélgetés meghívottja, Tánczos Levente, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem oktatója a pénzügyi alapfogalmakba és megtakarítási stratégiákba nyújtott betekintést az érdeklődőknek.

Oláh Eszter

2021. április 03., 12:132021. április 03., 12:13

2021. április 03., 12:192021. április 03., 12:19

Újra elindította Kwork Q&A nevű eseménysorozatát a Magyar Ifjúsági Központ és a K plusz program, amelynek központi témája idén a diákok pénzgazdálkodása. Az eseménysorozat célja, hogy a diákok és a fiatal felnőttek magabiztosan mozogjanak a pénzügyek világában. A legutóbbi  – Oszd be és uralkodj! Pénzgazdálkodás diákévek alatt című – online beszélgetést Tánczos Levente, a Sapientia EMTE oktatója tartotta.

A szakember a pénzügyi alapfogalmak tisztázásán túl a pénzügyek hatékony kezelésére vonatkozó tanácsokkal is ellátta az érdeklődőket.

Megtévesztő lehet az átlagfizetésre vonatkozó adat

A beszélgetés kezdetén az egyetemi oktató fontosnak tartotta olyan pénzügyi alapfogalmak tisztázását, mint a minimálbér, a nettó és a bruttó fizetés. Romániában is létezik – a legtöbb országhoz hasonlóan – a minimálbér intézménye, amelynek feladata meghatározni azt az alsó küszöböt, a garantált bérminimumot, amelyet a munkáltatónak biztosítania kell egy munkavállaló alkalmazásakor. Érdekes adaléknak számíthatott a fiataloknak az, hogy

felsőfokú végzettséggel ez az összeg csupán ötven lejjel növekszik.

A bruttó és a nettó fizetés kapcsán felvázolta az állam pénzügyi működését, illetve hogy, hogyan fejeződik ki a munkavállalók hozzájárulása az állami intézmények fenntartásához. Ismertette továbbá az Országos Statisztikai Hivatal által havonta közzétett átlagfizetések statisztikáját, amelyből kiderül, hogy az országban az átlagfizetés jóval magasabb, mint az említett minimálbér, és hogy az utóbbi években a számok folyamatos emelkedést mutatnak: míg 2016-ban 2600 lej volt az átlagfizetés, 2021-re elérte a bruttó 5400 lejt.

Felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy az átlagfizetésre vonatkozó adat megtévesztő lehet, hiszen a számok csak a fizetések mennyiségére vonatkoznak. A fizetések eloszlására a statisztika azonban már nem vonatkozik. Éppen ezért a szakemberek ún. mediánszámítást szoktak végezni, amely által az átlagfizetés közti különbségek is kifejezhetővé válnak.

„A statisztika torzíthat, ugyanis a nagy összegű fizetések miatt az átlag magasabb lesz, és nem a középarányt fogja jellemezni.  A mediánérték viszont azt mutatja, mennyit keres az adatbázisban szereplő emberek fele: egyfajta arányszám, amely általában jóval kisebb, mint a statisztikában szereplő átlagérték” – fejtette ki az egyetemi oktató. 

A legutóbbi becslések szerint az országban az emberek nyolcvan százaléka kevesebbet keres, mint az átlagfizetés, másfél millióan pedig minimálbérből gazdálkodnak.

A fizetések egyébként iparáganként változnak, amelyek közt nagyon eltérő értékeket találunk.

Galéria

Tánczos Levente: az egyetem olyan kapcsolatrendszer kialakulását teszi lehetővé, amelyet a későbbiekben kamatoztatni lehet

Fotó: Csík.sapientia.ro

Nem csak diplomát, kapcsolatrendszert is nyújt a felsőoktatás

Arra a kérdésünkre, hogy van-e különbség a felsőoktatásban végzettek és a diplomával nem rendelkező alkalmazottak közt bérezés és a munkáltatás terén, illetve szükséges-e mindenképp a felsőoktatási végzettség, az oktató kimerítő választ adott: iparág- és munkatípusfüggő. Vannak iparágak, ahol egyértelműen kötelező. Az IT-iparban viszont megfigyelhető, hogy a vállalkozók már másod-, harmadévesen megkeresik az egyetemistákat és olyan fizetést ajánlanak, ami miatt lehet, hogy nem fejezik be tanulmányaikat és munkát vállalnak, mert a programozási nyelvet egyetemtől függetlenül is meg lehet tanulni.

Megfigyelhető jelenség, hogy nem feltétlenül szükséges az egyetemi diploma a magas fizetéshez, mert a munkáltatók egyre inkább a tudást, nem pedig a diplomát értékelik.

Az egyetemek mellett szólva viszont úgy gondolja, hogy az egyetem a szakmai tudáson túl olyan kapcsolatrendszer kialakulását teszi lehetővé, amelyet a későbbiekben kamatoztatni lehet. Emellett pedig a sikeresen letett vizsgák olyan önbizalmat adhatnak a diákoknak, amelyre építeni lehet a munkaerőpiacon is. A szakember véleménye szerint ez annál is inkább fontos, mivel

a felnövekvő generációk várhatóan sokkal többször szakmát váltanak majd, hozzávetőleg 10-12 évente. Ott meg majd szintén segíthet a kapcsolatrendszer, illetve a tanulni tudás és a felelősségvállalás. 

Nem csak az egyetemi diploma, hanem az egyetemi évek alatt szerzett készségek és tapasztalatok jelenthetnek előnyt. A fizetést illetően ugyanakkor látnunk kell, hogy nem szükséges mindenáron egyetemet végezni, rengeteg olyan szaktudást igénylő hiányszakma van, amelyet nem csak az egyetemi intézmény keretében lehet elsajátítani.

Galéria

Fotó: Pinti Attila

A kulcs nem az, hogy mennyit, hanem a hogyan

A részvevő fiatalok arra is kíváncsiak voltak, hogyan gazdálkodhatnak a személyes költségvetésükkel. A pénzügyek tekintetében a szakember különbséget tett a jelenbeli énünk és a hosszú távú énünk közt. Nem csak pénzügyi kérdés, hogyan tudunk megtakarítani, hanem szokás- és magatartásbeli is. A nehézség abból adódik, hogy a jövőbeli énünk soha nincs jelen.

A jelenbeli énünket általában gyorsan, azonnal kielégíthető szükségletek hajtják. A jövőbeli én pedig a megtakarítások és a hosszú távú befektetésekben gondolkodik. Ebben a harcban a jelenbeli én az erősebb. 

A megtakarítás a jövedelem és az elköltött pénz különbsége. Ennek fényében a megtakarítást úgy lehet növelni, hogy vagy több jövedelmet szerzünk, vagy kevesebbet költünk. Az egyik megoldás lehet a jövedelemnövelés részmunkaidős vagy távmunkával. Majd beszélt külön a költségcsökkentésről, ami igazából pszichológiai tehertétel is: úgy tűnik, nagyon nehéz jelentős megtakarítást elérni. Ennek ellenére kiemelten fontosnak tartja, ha a diákok rászoknának a 10 százalékos megtakarítási szabályra, de nem azzal a céllal, hogy minél több pénzt megspóroljanak, hanem hogy kialakítsák a megtakarítás szokását. Hangsúlyozta:

nagyon fontos, hogy azon a szinten, amikor még kis költségvetésből gazdálkodnak, kevesebb felelősséggel, kísérletezzenek azzal, hogy hogyan tudjuk félretenni a pénzt.

Módszereket is javasolt: minden héten annyit félretenni, ahányadik hét van. De ajánlja a fordított sorrendet is: nem hónap végén, hanem hónap elején „kifizetni magunkat”, azaz félretenni, mert hónap végére rendszerint nem marad pénzünk. Először félretesszük a jövedelmünkből, amit meg szeretnénk spórolni. Majd fontosnak tartotta megismételni, hogy ebben a korban nem a nagy megtakarítás a cél, hanem a szokás elsajátítása.

Diákként fontos a saját tudás fejlesztése, olyan készségek elsajátítása, olyan tevékenységek végzése, amelyek a későbbiekben hasznukra válnak. Ezért az egyik legfontosabb befektetés a saját magukba, a fejlődésükbe való befektetés – fejtette ki az oktató.  

A szülőktől való pénzügyi függetlenedés elkerülhetetlen, ezért is fontos, hogy a fiatalok előre gondolkodjanak, készüljenek rá és ne meglepetésként érje őket. Az első lépés ebben a folyamatban a szakember véleménye szerint az lehet, ha a fiatalok felmérik, mire költik a rendelkezésükre álló pénzt: léteznek már alkalmazások, amelyekkel pontosan követhetőek ezek a kiadások. Ezáltal kialakul a kép arról a havi költségről, amelyet maguknak kell finanszírozniuk, ha már nem kapnak a szüleiktől támogatást. Ez a tudatosság pedig elengedhetetlen a fiatalok anyagi függetlenedésének folyamatában – összegezte Tánczos Levente.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 16., kedd

Ukrajna szomszédai közül továbbra is Románia a legnagyobb gabonaimportőr

Ukrajna szomszédai közül továbbra is Románia a legnagyobb gabonaimportőr, a behozott gabona mennyisége azonban több mint 60 százalékkal kevesebb, mint korábban.

Ukrajna szomszédai közül továbbra is Románia a legnagyobb gabonaimportőr
2024. július 16., kedd

Az infláció és a tisztességtelen verseny aggasztja a vállalkozókat – Ciolacu azt ígéri, nem lesz adóemelés

Az infláció és a tisztességtelen verseny jelentik idén a legfőbb problémákat a romániai vállalkozói szféra számára – jelentette ki kedden Florin Jianu, a Romániai Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) elnöke.

Az infláció és a tisztességtelen verseny aggasztja a vállalkozókat – Ciolacu azt ígéri, nem lesz adóemelés
2024. július 16., kedd

Sötét kilátások: a kánikula megmutatja, mennyire sérülékeny az energiahálózatunk

A kánikula következményei arra késztetik a hatóságokat, hogy lelkileg felkészítsék a lakosságot egy esetleges blackoutra, azaz teljes áramkimaradásra – állapította meg az áramtermelő-fogyasztókat és energiaközösségeket tömörítő szövetség (APCE).

Sötét kilátások: a kánikula megmutatja, mennyire sérülékeny az energiahálózatunk
2024. július 15., hétfő

Szatmáron rakják össze a legnagyobb hatótávú elektromos motorkerékpárt

Egy startup megalkotta az első, romániai fejlesztésű elektromos motorkerékpárt, amely összecsukható, és a legnagyobb, töltés nélküli hatótávval dicsekszik. A Ride Colibri M22-es vázát Szatmárnémetiben fejlesztették ki, ott is rakják össze.

Szatmáron rakják össze a legnagyobb hatótávú elektromos motorkerékpárt
2024. július 15., hétfő

Grindeanu: a román államnak életben kell tartania a Taromot, és nem veszítheti el az ellenőrzést a légitársaság fölött

A veszteségek ellenére nincs szó arról, hogy a román állam lemondjon a Tarom állami légitársaságról, kiemelt fontosságú, hogy az többségi állami tulajdonrész mellett megmaradjon – jelentette ki Sorin Grindeanu közlekedési miniszter.

Grindeanu: a román államnak életben kell tartania a Taromot, és nem veszítheti el az ellenőrzést a légitársaság fölött
2024. július 15., hétfő

Nem fenyeget súlyos üzemzavar az áramellátásban a kánikula miatt – nyugtatgat az energiaügyi miniszter

Sebastian Burduja energiaügyi miniszter hétfőn kijelentette, hogy az országos villamosenergia-rendszer (SEN) egyensúlyát nem fenyegeti veszély a kánikula miatt.

Nem fenyeget súlyos üzemzavar az áramellátásban a kánikula miatt – nyugtatgat az energiaügyi miniszter
2024. július 15., hétfő

Zöld jelzés a Versenytanácstól: átveheti a Transilvania Bank az OTP romániai üzletágát

A Versenytanács engedélyezte azt a 347,5 millió euró értékű tranzakciót, amelynek keretében a Transilvania Bank át kívánja venni az OTP Bank romániai üzletágát. Ez lépés elengedhetetlen volz ahhoz, hogy a magyar bank végleg kivonuljon a romániai piacról.

Zöld jelzés a Versenytanácstól: átveheti a Transilvania Bank az OTP romániai üzletágát
2024. július 15., hétfő

Idén csökkent a romániai energiatermelés, de az áramfogyasztás is

Az idei első öt hónapban éves viszonylatban 5 százalékkal csökkent Románia primerenergia-termelése, illetve 2,4 százalékkal a villamosenergia-termelése – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.

 

Idén csökkent a romániai energiatermelés, de az áramfogyasztás is
2024. július 14., vasárnap

Egyre csak nő Románia GDP-arányos államadóssága

Áprilisban 52,1 százalékra nőtt Románia GDP-arányos államadóssága – közölte vasárnap a bukaresti pénzügyminisztérium.

Egyre csak nő Románia GDP-arányos államadóssága
2024. július 13., szombat

Romániában a legmagasabb azoknak az aránya, akik nem tudják megfizetni a megfelelő étkezést

Tavaly az Európai Unióban tízből egy ember (a lakosság 9,5 százaléka) nem engedhette meg magának, hogy minden második nap húst, halat vagy ezzel egyenértékű vegetáriánus ételt fogyasszon – ez az arány 1,2 százalékponttal magasabb a 2022-ben jegyzettnél.

Romániában a legmagasabb azoknak az aránya, akik nem tudják megfizetni a megfelelő étkezést